Доленосний вибір і вибори: Німеччина складає іспит, Україні – приготуватися

17 лютого 2025, 14:14
Власник сторінки
експерт, політолог
0
Доленосний вибір і вибори: Німеччина складає іспит, Україні – приготуватися

Як Трамп і його команда витягують килим з-під ніг німецького й українського суспільства.

У цю неділю, 23 лютого, пройдуть парламентські вибори у лідері Євросоюзу Німеччині. Це перші вибори в нових умовах швидкої та кардинальної перекройки, а місцями повного підриву західних фундаментальних правил та процедур в США та у світі в цілому адміністрацією Дональда Трампа.

Німецькі вибори допомагають українцям зрозуміти деякі дуже важливі, навіть доленосні, питання, які обов’язково опиняться у центрі й наших виборів після закінчення гарячої фази війни. Всіх виборів без виключення – президента, Верховної Ради, місцевих. 

Якщо стисло описати ключове питання-дилему німецьких і найближчих наших виборів, то воно звучить наступним чином: чи повинна Німеччина/Україна продовжувати наполягати на поширенні ліберальної демократії та світовому порядку, заснованому на правилах, — без або, можливо, навіть проти Сполучених Штатів, які відвертаються від власних ідеалів? Чи для Німеччини/України найбільший ризик – це залишитися охоронцем статус-кво, який перестав існувати? 

Стосовно Німеччини ці болючі питанні сформулював у своєму надзвичайно глибокому блискучому есе ще у 2019 році під час першого президентства Трампа один із провідних німецьких політиків Томас Баґґер.

За чотири роки президентства Байдена після «першого підходу до спортивного снаряду» Трампа ці питання не зникли, а відійшли дещо на другий план. Й лише за три з половиною місяця після перемоги Трампа на виборах вони стали головними питаннями німецького політичного життя.

«Навіть на тлі внутрішньої передвиборчої кампанії німецькі ЗМІ прикуті до всього, що стосується Трампа. Заголовки газет висвітлюють кожен його крок і кожен президентський указ, а коментарі варіюються від нервозності й самокритики до тривоги й попереджень про Армагеддон", —зазначає  Джон Кампфнер, британський письменник, телеведучий і коментатор.

Бо німцям знову, як і під час першого президентства Трампа потрібно терміново дати відповідь на питання, яке Томас Баґґер сформулював наступним чином: «що робити зі світом, у якому Стратегія національної безпеки США докладає всіх зусиль, щоб описати нову еру «суперництва великих держав», а президент США відкрито ставить під сумнів десятирічні гарантії безпеки, закріплені в НАТО?»

Як Трамп і його команда витягують килим з-під ніг німецького й українського суспільства

Українці можуть зрозуміти німців зараз, під час війни, мабуть, як ніхто: виживання нашої країни у кінцевому випадку залежить від наявності підтримки з боку Сполучених Штатів. А відносини ФРН зі Сполученими Штатами є екзистенційними від самого початку виникнення сучасної Німеччини після Другої світової війни. Саме тому ця країна відчуває себе такою спантеличеною через повернення людини, яка так гордо руйнує всі її усталені уявлення про те, як повинен поводитися «лідер вільного світу», каже Джон Кампфнер.

«Виклик Трампа сягає набагато глибше, ніж просто політичні розбіжності — його підхід витягує килим з-під ніг німецької зовнішньополітичної думки з моменту заснування сучасної Німеччини наприкінці 1940-х років, килим, витканий далекоглядною американською політикою після війни», - поясняє причини цієї спантеличенності Томас Баґґер.

Майстер-клас з витягування такого килима з-під ніг не тільки німців, а й усіх європейських союзників провів на минулих вихідних у Мюнхені віце-президент США Джей Ді Венс. Спочатку своїми повчаннями, як треба свободу слова правильно любити. А потім підтримавши крайніх правих радикалів  - спочатку словом у своєму виступі, а потім й ділом – зустріччю із  лідером «Альтернативи для Німеччини» (АдН) Алісою Вайдель.

Причому справа не тільки у прямій й відкритій підтримці командою Трампа однієї політичної сили на виборах в іншій країні (спочатку це робив Ілон Маск, потім - Венс). А ще й у тому, що це саме американці після нацистської катастрофи ретельно створили у Німеччині таку ефективно працюючу політико-правову систему, щоб радикали не змогли знову повернутися до влади. А тепер ключові люди в адміністрації Трампа роблять все, щоб цю систему зламати й вперше після НСДАП Гітлера «запихнути» правих радикалів - АдН - у владу...

Власне, так само й у українців дії Трампа витягують килим з-під: від самого початку незалежності чверть століття всі американські адміністрації – від Буша-старшого до Обами включно безперервно допомагали будувати політичні, державні, правові  -  та всі без виключення основні інститути держави за зразками усталених норм, процедур, правил американської демократії. Яка наряду за англійською були взірцевими демократіями у світі.

Й ось прийшов… ні, не Бумбо, а Трамп. Який підриває всі ці засади американської глибинної держави. Причому робить це надзвичайно швидко й, треба визнати, доволі успішно.

Але нам своє робити. На щастя, наше суспільство стало дорослішим за час війни. Це серед іншого означає здатність відбивати загрози ззовні, діяти нестандартно, креативно. А ще  - відстоювати свій порядок денний та гнучко за необхідності вносити туди потрібні корективи.

Завдяки цьому країна та суспільство підійшли до викликів другого терміну Трампа підготовленими набагато краще, ніж до першого. Й готові реагувати на них на належному рівні. Тому є підстави розраховувати, що наша країна встоїть на ногах і успішно піде потрібним собі шляхом.

Навіть якщо Трамп повністю витягне з-під наших ніг й унесе з собою той килим усталених демократичних правил-норм-процедур, який ткав не він, а його більш системні й далекоглядні попередники. Можливо, цей килим Трампу самому потрібен - наприклад, зможе прикрасити ним свій черговий Trump Tower... 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости мира
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.