: Другий тур у Молдові: Санду прийняла умови Кремля!
26 жовтня 2024, 16:39
Власник сторінки
політичний експерт, письменник
Перемога Майї Санду стає все менш очевидною, поразка її також вже нікого особливо не лякає. Олександр Стояногло стає більш самостійною фігурою, і ставка кремля на нього не є такою очевидною.
Українська спільнота спільнота схильна впадати в паніку від виборів як у сусідніх країнах, так і наприклад в США. Перемагає Трамп — паніка , все пропало! Перемагає Камала Гарріс — ми порятовані. Таким приводом для паніки часто виступають і вибори в Молдові. Адже відомо, що кремль добряче потратився на молдовські вибори, але якщо там роками при Санду безкарно сиділи російські пропагандисти, значить був негласний режим сприяння. Стояногло навпаки жорстко впресовується в формат саме проросійського кандидата, хоча зробив карєру прокурорську.
При цьому начебто проєвропейська Санду несподівано зайняла саме позицію опори російської політики в регіоні. Олександр Стояногло, який досі позиціонувався як відверто проросійський кандидат, виглядає на її фоні цілком поміркованим варіантом. Так, він аж ніяк не взірець проєвропейського політика. Парадокс, але перевага полягає в тому, що він, по суті, Росії нічого не винен. Особливістю будь яких виборів є системне запихання кандидатів у певні шори стетеотипів. Але Україні доведеться за будь яких наслідків виборів мати справу з переможцем, молдовському виборцеві краще видно, на кого робити ставку.І вихід Стояногло у другий тур може свідчити про те, що суспільство в Молдові хоче більш жорсткої і ефективної влади, тому й шукає таку владу в особі колишнього Генпрокурора. Комусь очевидним стає, що на тлі української війни потрібна більш жорстка фігура на чолі держави.
Молдова — маленька країна з дуже невисоким ВВП, і з дуже складною системою енергопостачання, чого тільки варта залежність від електрики з Придністров’я, з Кучургана . Тому росіяни нічого нового вигадувати не стали , а просто вчинили економічний тиск на Санду і та погодилася на більш мяку лінію співпраці.Іншою міною вповільненої діі є Гагаузія, згадаймо як ерефія вклалася грошима в вибори башкана Гагаузіі, такоі собі пані Гуцул, котра навіть удосужилася аудієнціі в путіна. До того ж, вибори – справа недешева. Програш означатиме не просто банкрутство, але й величезні борги вчорашнім спонсорам, які неодмінно захочуть компенсувати витрати. По суті вже перед першим туром молдовські виборои виглядали як “усі проти Санду”, і тепер починається внтрига другого туру, коли переважно перемагає будь який опонент діючої влади, котрий спромігся вийти в другий тур.
Для України зараз варто не вчиняти скороспішних висновків. А особливо проектувати певні панічні сценаріі про перемогу кремля у випадку Стояногло. Донедавна Санду була беззаперечним вибором. Нині її виграш складає більшу небезпеку, аніж перемога Стояногло. М’яко кажучи, неоднозначного. Але саме він зміг зберегти певну незалежність у своїх діях. Ось такі «тонкощі» великої політики. Яким би конроверсійним висновком не здався такий поворот сюжету, але якщо зважати на втому украінців від Зеленського, то можна припустити, що й молдовське суспільство може стомитися від Санду. До того ж Стояногло не в цирку працював до участі у виборах.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.