Казан(ь) для рагу по-путінські

23 жовтня 2024, 13:04
Власник сторінки
експерт, політолог
0

За задумом Путіна, саме на саміті у російській Казані, БРІКС як клуб гравців проти домінування правил колективного Заходу.

На помпезному саміті у столиці російського Татарстану Путін намагається вирішити декілька важливих для нього завдань. Одне із них - показати світу та російському піплу: спроби загнати Росію та її царя Владіміра в ізоляцію зазнали невдачі.

За задумом Путіна, саме тут, на саміті в Росії, БРІКС+ як глобальний клуб гравців проти домінування правил колективного Заходу отримує чіткі форми і почне проводити проактивну політику з розширення своєї зони впливу. Одним із основних та дієвих інструментів цього наступу після багатьох років намірів та спроб має стати, нарешті, практичне створення нової глобальної валюти для розрахунку між державами-членами БРІКС.

Однак на шляху реалізації цих гіпер-амбітних задумів кремлівського кормчого стоїть фундаментальна, системна проблема створення та існування союзу БРІКС+. Яку подолати не можливо у принципі. Ця проблема – відсутність у БРІКС позитивної альтернативи західному устрою світу, який заснований на правилах. Її не з’явилось за 18 років існування БРІКС. Який позиціонує себе саме як дієву альтернативу принципам побудови світового порядку від колективного Заходу.

Більш того, такої оформленої системи підходів перебудови світу по рецептах БРІКС з’явитися і не може – адже це ситуативне об’єднання країн на принципах «понятійки», а не єдиних підходів до ключових завдань. Й тому її члени не зацікавлені і не здатні запропонувати спільну дієву і працюючу нову систему світового порядку.

Образно кажучи, у той час як Путін перед самітом у Казані пафосно проголошує формування цього «нового світового порядку», у реальності БРІКС під проводом Китаю та Росії працює як таран з руйнування існуючого порядку. Члени БРІКС своїми діями підтримують «новий світовий безпорядок». Й замість західних підходів нічого такого же життєздатного і універсального не пропонують.   

Таким чином, з одного боку, останнім часом дійсно є кількісне збільшення членів БРІКС. Адже до п’яти постійних членів союзу цього року приєдналися Єгипет, Ефіопія, Іран та Об’єднані Арабські Емірати. Переговори про вступ ведуть Саудівська Аравія, Пакистан, Азербайджан, Туреччина та інші країни.  Тобто, ситуативне об’єднання за принципами «понятійки» працює. Поки що.

Підтвердженням цього є те, що на саміті в Казані представлені більше 30 країн. Причому більше 20 – на рівні керівників країн: китайський лідер Сі Цзіньпін, прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді, президент Ірану Масуд Пезешкіан, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган, тощо.

Й навіть генсек ООН Антоніу Гутерреш, який вчергове готовий підсилити авторитетом ООН тих, хто демонструє силу й успішно розширяє сферу свого впливу. Той факт, що цей сильний світу цього - міжнародний військовий злочинець й найбільш ефективний руйнівник правил та Статуту ООН для Антоніу Гутерреша не є перешкодою. (Маленька гумористична перерва. Сюжет для геополітичного фантастичного трилера-казки: Генсек ООН як агент 007 спеціально приймає запрошення Путіна. Приїздить на саміт до Казані й прямо під час зустрічі з Путіним  заарештовує злочинця прямо у його логові та ще й з використанням власного дипломатичного імунітету переправляє його із Казані прямо у Гаагу😃).  

Але на відміну від колективного Заходу вглиб піти інтеграція у БРІКС не може апріорі. Оскільки при спробі хоч якось конкретизувати принципи роботи цієї організації з просуванням інтересів одного із її ключових гравців відразу на перший план вийде системна fatal error завдання «Зробити БРІКС по-справжньому ефективним». В основі цієї fatal error – спроба поєднати для роботи на одному майданчику системних антагоністів – в першу чергу, Китай та Індію, а також Індію та Пакистан, Єгипет та Ефіопію, Іран та Саудівську Аравію...

Важливі поточні завдання, тим не менш, БРІКС може спробувати вирішити. Так, бажаючи послабити тиск західних санкцій, лідер Кремля сподівається переконати членів БРІКС прийняти альтернативну долару валюту для глобальних платежів.

Кріс Віфер, партнер-засновник консалтингової фірми Macro-Advisory зазначає: «Багато проблем, з якими стикається російська економіка, пов’язані з транскордонною торгівлею та платежами. І багато з них пов’язані з доларом США. Головний інтерес Росії полягає в тому, щоб країни БРІКС створили альтернативний механізм торгівлі та систему транскордонних розрахунків, яка не матиме стосунку до долара, євро чи будь-якої з валют G7, так щоб санкції не мали такого великого значення».

І наостанок про дуже важливе: нездатність БРІКС до глибокої інтеграції та створення дієвої альтернативи західним підходам до облаштування світового устрою для Заходу – не привід ігнорувати зростання чисельності та впливу БРІКС. Це зростання підштовхує колективний Захід до того, щоб більш комплексно, глибоко і проактивно просувати свої підходи облаштування світу. Які довели свою ефективність та дієвість. Але у наш час для просування правильного змісту потрібні нові форми. Які будуть актуальними для сучасних викликів.

Динамічність дій осі руйнування правил існуючого світового порядку Китай – РФ – Іран – Північна Корея (три із чотирьох складових цієї осі координують свої зусилля з руйнування й як члени БРІКС) та приєднаня все більшої кількості країн до БРІКС як «понятійно-альтернативного» полюсу сили, підштовхують колективний Захід діяти більш проактивно та креативно.   

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости мира
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.