Відео виступу шукайте на офіційному відеохостингу ООН (UN Media) за ключовими словами Intersessional workshop on good practices and recent developments - Human Rights Council 31 Oct 2023 позначка часу 01:31:45 або в Телеграм каналі Sheliazhenko | Шеляженко
* * *
Вітання з Києва, столиці України, і я хотів би висловити подяку всім панелістам, УВКПЛ та Верховному комісару ООН з прав людини за захист права людини на сумлінну відмову від військової служби.
Мене звати Юрій Шеляженко, я представляю Український Рух Пацифістів.
Моя країна потерпає від жорстокої російської агресії, яка включає примусовий призов на окупованих територіях всупереч Четвертій Женевській конвенції; але українські сумлінні відмовники страждають не лише від загарбників, а й від порушень прав людини у себе вдома.
Українська армія повністю заперечує право на сумлінну відмову від військової служби та вимагає суворих покарань.
Наприклад, нещодавно апеляційний суд скасував виправдувальний вирок і засудив релігійного відмовника до 3 років позбавлення волі.
Верховний Суд відмовився зобов’язати президента Зеленського встановити порядок звільнення з військової служби з мотивів сумління за позовом солдата Андрія Вишневецького, призваного на військову службу проти його совісті, якому відмовляють у звільненні. Дивно, але в Україні Верховний Суд вважає, що можна відступити від статті 18 МПГПП під час війни; суд процитував перший абзац, але забув процитувати другий абзац статті 4 МПГПП.
В іншій справі Віталія Алєксєєнка Верховний Суд послався на застарілий закон про альтернативну службу, який не дозволяє визнати сумлінну відмову від військової служби під час воєнного стану.
Я зараз виступаю з-під домашнього арешту, тому що Служба Безпеки України порушила проти мене кримінальне провадження, вважаючи, що відстоювання права на відмову вбивати та надання правової допомоги відмовникам є злочином.
Це політично вмотивоване переслідування було розпочато через мої листи до Президента Зеленського та Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Лубінця: замість відповідей та правозахисних заходів була лише реакція у вигляді переслідування, що загрожує тюрмою.
Тож моє запитання до всіх панелістів таке: як ми можемо забезпечити, чи можемо ми визначити пріоритетом захист права людини на сумлінну відмову від військової служби під час війни? Тому що святість людського життя, гідності і совісті, а також надія на те, що у світі, де всі відмовляються вбивати, не буде воєн, вимагають неухильного забезпечення права людини на сумлінну відмову від військової служби під час війни, а також захисту правозахисників, які допомагають сумлінним відмовникам.
Дякую.
На питання відповіла Рейчел Бретт: звернула увагу на те, що вивчення і популяризація досвіду інших країн може сприяти поступовим змінам у країнах, де порушуються права людини. Ми з подякою беремо до уваги цю пораду і будемо детально розповідати досвід захисту відмовників під час оборонних воєн проти брутальної агресії, наприклад -- як реалізувалося законне право на сумлінну відмову від військової служби у Великій Британії під час першої та другої світових воєн.