Українське місто угорців

16 февраля 2011, 14:30
Журналіст, еколог, письменник
0
531

Є таке українське місто, у якому мало хто володіє українською мовою

   Берегово, для тих закарпатців, хто тут ні разу не бував, уявляється як місто, де знаходиться обласна психіатрична лікарня. Попри жахливий особистий стан пацієнтів цього закладу, здорові люди нерідко дозволяють собі жартувати над тими, кого наша мова зве божевільними, тобто такими, які звільняються навіть від підпорядкування Божим законам. Усталений вислів «відвезти в Берегово» буквально означає «відвезти у психлікарню», що не додає іміджу населеному пункту. Сьогодні спробую спростувати цей стереотип щодо прекрасного закарпатського міста і показати дивовижні, для багатьох незнані, нові його грані.      

Населення Берегова – це, переважно, угорці. Тут скрізь почуєш  мову сусідньої Закарпаттю країни, а деякі громадяни міста, живучи на Україні, не знають української мови. Цікавий факт, як і те, що до приходу сюди угорців, тут було поселення римлян. Принаймні, про це твердить один церковний письменник.   

Сучасну назву місто отримало лише у 1946 році, а доти воно називалося Берегсасом, ще раніше – Самом, Лампертсасом, Лумпрехтсасом, Лампертхазою. Місто відоме з XІ  століття, але, насправді, поселення було тут ще раніше, аніж згадана вище дата.

Зараз Берегово – це сучасне місто, яке знаходиться поблизу українсько-угорського кордону. Тут проживає понад 30 тис. чоловік. Окрім угорців, місто населяють, звичайно, українці, а також росіяни, незначна кількість представників інших національностей. Тут дві гімназії, українська і угорська, шість середніх навчальних закладів, з яких половина угорські, дві українські, одна російська.

Вчителів для угорської школи готує місцевий педагогічний інститут. Цей вищий навчальний заклад, як і саме місто, унікальний, бо ж навчання у ньому проводиться виключно угорською мовою. Отже, Берегово можна вважати добрим прикладом української політики щодо національних меншин. Якби й про українців скрізь закордоном так дбали…

У Берегові зберігся готичний костел XV століття – визначна пам’ятка архітектури. Жителі міста за релігійним сповідуванням – католики, православні, протестанти.       У мальовничому місті Берегово туристів, передусім, приваблює спортивна база «Закарпаття». Сюди люди приїжджають покупатися у басейні з термальною кременистою азотно-вуглекислою хлоридно-натрієвою водою високої мінералізації. Фахівці Одеського науково-дослідного інституту курортології досліджували цю воду і рекомендували використовувати її для лікування захворювань серцево-судинної системи, гіпертонії, органів руху тощо.

Цікавий факт: свого часу у Берегові зі своїми друзями відпочивав Володимир Путін, щоправда тоді він ще не досяг вершин російської влади та, напевно, й не мріяв про те. Приїжджають сюди й інші відомі люди, а також пересічні громадяни. Дні, проведені у Берегові, неодмінно закарбуються у пам’яті туристів приємними спогадами про відпочинок. 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.