Як уряд США робить гроші із повітря.
11 березня 2012, 06:30
Власник сторінки
журналист
Скасування золотого стандарту або як гроші роблять із повітря.
Після війни в США скупчилися найбільші в світі запаси золота. У той же час багато європейських країн мали великі запаси американських доларів (та мінімальні золоті резерви) внаслідок численних позик, які Сполучені Штати надавали союзникам. У зв'язку з цим було прийнято рішення, що відповідно до золотовалютних стандартів долар і англійський фунт стануть використовуватися світовими центральними банками в якості резервних валют, а ті, в свою чергу, матимуть золоте забезпечення.
Тим часом Сполучені Штати створили свій центральний банк (Федеральну Резервну Систему) і наділили його правом створювати платіжні засоби з повітря. Ви звичайно ж запитаєте: "Як можна створювати платіжні засоби з нічого і при цьому забезпечувати їх золотом?" Для цього застосовувалася резервна норма центрального банку, яка обмежувала кількість створюваних платіжних засобів наявним золотим запасом. В законі про Федеральну резервну систему 1913 року було встановлено, що вона зобов'язана зберігати в Казначействі США резерв в золоті, що становить 40% від випущених в обіг платіжних засобів.
Часткове банківське резервування нагадує перевернуту піраміду. При резервної нормі 10 відсотків один долар, що знаходиться в основі піраміди, перетворюється в 10 доларів в її верхній частині. Якщо скласти резервну норму центрального банку з резервними нормами комерційних банків, то у нас вийде одна перевернута піраміда, поставлена на іншу.
До появи Федерального резерву комерційні банки, що мали 10-відсоткову резервну норму, могли зберігати у себе золоту монету на суму в 20 доларів і за рахунок цього видавати кредит ще на 180 доларів, щоб загальна сума становила 200 доларів. Однак після створення фундаменту під цією банківської пірамідою в особі ФРС, що мала резервну норму в розмірі 40 відсотків, Федеральний резерв отримав можливість випускати в обіг 50 доларів за кожні 20 доларів в золоті, що зберігаються в банківських сейфах. Після цього банк, що представляє собою другий поверх піраміди, може видати позику в розмірі 450 доларів, щоб загальна сума становила 500.
З появою нового золотовалютного стандарту іноземні центральні банки отримали можливість використовувати долари замість золота. Це означає, що якщо у Федеральному резерві зберігається золота на 20 доларів, то він випускає в обіг 50 доларів. Іноземний центральний банк розміщує ці 50 доларів в свій резерв і, маючи таку ж резервну норму в розмірі 40 відсотків, випускає власні платіжні засоби на суму, еквівалентну вже 125 доларам. Коли ці платіжні кошти потрапляють в банки, ті мають можливість розширити суму видаваних кредитів вже до 1250 доларів. І все це покоїться на золотій монеті, вартість якої складає всього 20 доларів.Такими чином, в ситуації, що склалася реальна резервна норма (тобто кількість реальних грошей, які можуть бути видані замість платіжних засобів) становить всього лише 1,6 відсотка.
Тепер у нас вийшла перевернута піраміда, що стоїть на перевернутій піраміді, яка, в свою чергу, теж стоїть на перевернутої піраміди. Отримана конструкція вкрай нестійка. В цілому золотовалютний стандарт, нав'язаний урядами багатьох країн своїм громадянам, виявився дуже невдалою системою. Саме вона і дозволила їм робити вигляд, що їх валюти зберегли таку ж цінність, як і до війни. Така система була приречена на крах.
15 серпня 1971, коли Річард Ніксон займав президентський пост в США, золоте забезпечення американського долара було скасовано, а для всіх інших валют введений плаваючий обмінний курс. Бреттон-Вудська система остаточно здалася. Вперше в американській історії платіжний засіб виявився абсолютно нічим не забезпеченим. А оскільки Бреттон-Вудська система прив'язувала всі світові валюти до золота за допомогою долара, то і всі решта грошей у світі одночасно перетворилися на платіжні засоби. У цей момент більшість країн і центральних банків перейшли на доларовий стандарт і використовували в міжнародній торгівлі долар замість золота.Таким чином, в 1971 році після скасування Бреттон-Вудської системи долар був звільнений від усіх фіскальних обмежень і США отримали можливість друкувати стільки паперового "золота", скільки їм захочеться. Ця ситуація триває донині. Жодна інша країна в світі не має такої переваги ".
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.