Електронне урядування

4 октября 2012, 12:12
0
520

Запровадження електронного урядування - це шлях від «держави над громадянами» через «державу для громадян» до «держави громадян».

Електронне урядування  -  це трансформація внутрішніх і зовнішніх відносин державних організацій на основі використання можливостей сучасних інформаційних технологій з метою підвищення рівня прозорості діяльності влади, розширення участі суспільства в питаннях державного управління, оптимізацію надання державних послуг та підвищення ефективності діяльності державних органів. 

 

Ключовими функціями електронного врядування є:

-          Інформування громадян та бізнесу про діяльність державних органів

-          Надання державних послуг в режимі on-line

-          Залучення громадян та бізнесу до обговорення та прийняття управлінських рішень

-          Автоматизація діяльності державних органів та міжвідомчої взаємодії

 

Початок розвитку електронного урядування в нашій країні можна сміливо датувати далеким 1998 роком, коли було прийнято Закон України «Про Національну програму інформатизації». Не зважаючи на достатньо значний проміжок часу електронне урядування в Україні все так само залишається на етапі становлення. З одного боку суспільство не розуміє переваг цього інструменту, з іншого боку держава не зацікавлена в його запровадженні.

 

Стан електронного урядування в Україні на сьогодні можна охарактеризувати як інформування громадськості про діяльність державних органів із першими спробами запровадження державних послуг он-лайн.

 

Згідно результатів щорічного рейтингу ООН готовності країн світу до впровадження електронного урядування Україна посіла 54 позицію серед 184 країн світу поступившись 13 позиціями своєму результатові 2008 року. Негативна динаміка рейтингу України вказує на відставання темпів розвитку технологій електронного урядування у порівнянні з іншими країнами світу.

 

Досвід розвинутих країн демонструє необхідність переходу від відомчої орієнтації діяльності держави до орієнтації на потреби й завдання громадян. Технології е-урядування уже давно використовуються і успішно функціонують у багатьох зарубіжних країнах (США, Сінгапур, Великобританія, Швеція, Данія, Норвегія, Коста-Ріка, Катар, Об’єднані Арабські Емірати, Латвія, Естонія, Чехія тощо). Так, Уряд США надає громадянам різноманітні послуги через Інтернет: видачу ліцензій, сплату податків тощо. В Англії реєстрація фірм потребує заповнення через мережу тільки однієї форми. Фінляндія та Сінгапур пропонують своїм громадянам послуги через мобільний зв’язок. Наприклад, Верховний суд Сінгапуру надсилає громадянам SMS, щоб нагадати дату засідання. Крім того, ті громадяни Сінгапуру, котрі авторизовані на сайті, можуть електронним способом подавати до суду позови у незначних справах. On-line податкова служба Ірландії дозволяє підприємствам отримувати інформацію про оподатковування, сплачувати податки, заповнивши відповідні електронні форми, а також отримувати податкові кредити. Сайт Земельної служби цієї ж держави надає компаніям інформацію про нерухомість і дає можливість здійснювати будь-які операції, пов'язані із землею і нерухомістю. Сайт Федерального агентства зайнятості Ірландії містить інформацію про ринок робочої сили для роботодавців і працівників, а сайт Реєстраційної палати дає можливість зареєструвати компанію будь-якої організаційно-правової форми, зареєструвати найменування компанії, внести зміни в статутні документи, оформити фінансові документи, легалізувати іноземні документи. В Естонії функціонує Інтернет-портал "Сьогодні вирішую я" (Tana otsustan mіna), за допомогою якого громадянин республіки може взяти участь в управлінні державою - висловити свою думку про поточні процеси у країні, запропонувати поправки до законопроектів тощо. Цей портал також дозволяє користувачу голосувати. Якщо ідея поправки чи іншої пропозиції містить раціональне зерно і підтримується іншими Інтернет-користувачами, естонський прем'єр-міністр відсилає цю пропозицію зі своєю резолюцією у відповідне міністерство. На сьогодні болгари, завдяки новій ІТ-системі, котра об'єднує паспортний департамент із міністерством внутрішніх справ, поліцією та системою кримінального судочинства, можуть одержати паспорт протягом 5-10 хвилин. Зазвичай же ця процедура займає як мінімум кілька тижнів. Це все забезпечується технологіями е-урядування.

 

В Україні, нажаль, мають місце спроби застосувати інноваційний інструмент електронного урядування до бюрократизованого та морально застарілого державного устрою. Результатом є низькі темпи впровадження електронного урядування внаслідок не сприйняття бюрократичною машиною явища, яке покликане її знищити.

 

Існуючі на сьогодні державні електронні ресурси такі як урядовий портал, web-сайти Президента, міністерств, відомств і місцевих органів виконавчої та представницької влади не в спромозі виконувати функції повноцінного електронного врядування з причини практично повної відсутності інтеграції їх інформаційних ресурсів.

 

Запровадження повноцінної системи електронного урядування вимагає значної внутрішньої підготовчої роботи на рівні державних органів. Аналіз стану електронного урядування показав наявність великої кількості проблем, ключовими з яких є низький рівень фінансування проектів електронного урядування, не повністю сформована та суперечлива нормативно-правова база, відсутність політичної волі для пріоритетного виконання проектів електронного урядування.

 

Необхідно загострити увагу на тому, що впровадження електронного урядування може дати значний економічний та соціальний ефект тільки у тому випадку, якщо паралельно із автоматизацією  державних управлінських процесів буде відбуватися реінжиніринг цих процесів та оновлення відповідного законодавчої бази.

 

Запровадження реального електронного урядування в Україні допоможе знищити корупцію. Громадяни практично не будуть стикатися з чиновниками, а швидкість прийняття рішень виросте в рази. Отримати свідоцтво про народження, паспорт, відкрити/закрити бізнес, оформити машину, поспілкуватися із податкової - всі ці питання можна буде вирішити через Інтернет, без візиту до держорганів. Крім того, ми отримаємо серйозну економію бюджетних коштів. Так, в Естонії інвестиції в «Електронний уряд» окупилися всього за 14 місяців, а Франція щороку економить з його допомогою більше 10 мільярдів Євро.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.