Пилип Орлик, Михайло Грушевський та Михайло Сирота
День Конституції важливий день в історії України. Ця свято відзначається на державному рівні. Але, святкується не так щиро, як, наприклад, на заході. Молодь про Конституцію знає те, що це Закон і що цей Закон гарантує певні права. Мало хто знає, що Конституція є Основним законом з огляду на який і пишуться усі нормативно-правові акти. І зовсім одиниці можуть розповісти як створювалася українська Конституція.
Після консультацій з істориками та правознавцями, моя команда вирішила нагадати, кому українців мають завдячувати свій Конституції. Це буде освітньо-просвітницький проект «Батьки Конституції». Ми зупинилися на трьох історичних постатях, які внесли помітний внесок у створенні Основного Закону. Вони і зображені на білл-бордах.
Першій Конституція Україна має завдячувати гетьману Пилипу Орлику. З точки зору захисту прав та свобод – це був прорив. Пізніше, документ визнали найкращим у Європі. Це було у 1710 році. В той час як у Франції та Польщі Конституції з’являться аж у 1791 році. А Конституція США, яка вважається першою у світі, буде прийнята більш як через півстоліття, через 67 років. На жаль, Пилип Орлик не зміг реалізувати свій документ і він залишився на папері.
Більше шансів на реалізацію мала Конституція незалежної Української народної республіки. Конституційному процесу чималу увагу приділяв історик та Голова Центральної ради, фактично, перший Президент України, Михайло Грушевський. Згідно цього документу Україна мала бути парламентською республікою. Але день ухвалення Конституції, 29 квітня 1918 року, став останнім днем УНР…
І лише у 1996 році, після тривалих консультацій та політичної кризи, була ухвалена Конституція незалежної України. Над цим документом працювало кілька сотень правників, істориків та політиків, але «батьком» Основного закону вважається Михайло Сирота, який понад 10 годин вистояв на трибуни, представляючи кожну статтю Конституції.
Ми навмисно не згадували Конституцію УРСР. По-перше, Україна не була незалежною. По-друге, сам документ був копією Основного Закону СРСР. Також, моя команда і я особисто, не обговорюю правильно чи ні Конституційний суд скасував політичну реформу 2005 року і реанімував Конституцію зразка 1996 року. Навіть якби не було цієї події, то Основний закон 1996 все одно залишився б в українській історії як перша Конституція незалежної України.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.