Ордер не подають до суду разом з витягом договору про надання правової допомоги

19 сентября 2022, 18:03
Владелец страницы
Адвокат
0
4

В даній статті з'ясовується, чи повинен вмілий адвокат, що є ефективним представником в адміністративному процесі, надати відповідному суду ордер разом з витягом договору про надання правової допомоги

     Добросовісний та цілеспрямований адвокат, що є вправним представником в адміністративному процесі, зобов’язаний вчиняти різні за своєю сутністю дії. Чи повинна вищезазначена особа подавати відповідному органу судової влади ордер разом з витягом договору про надання правничої (правової) допомоги?
   Правовому регулюванню даного питання притаманні своєрідні особливості. Зокрема, з’ясовуючи, чи повинен чесний адвокат, що є вмілим представником в адміністративному процесі, надавати тому або іншому органу судової влади ордер разом з витягом договору про надання правничої (правової) допомоги, потрібно проаналізувати такі правові джерела:
           1. чинне законодавство:
      - Конституцію України від 28 червня 1996 року № 254к/96-ВР зі змінами і доповненнями (далі – Конституція України),
           - Кодекс адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року № 2747-IV зі змінами і доповненнями (далі – КАС України),
          - Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року № 5076-V зі змінами і доповненнями (далі – Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»),
          - Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 12 квітня 2019 року № 41 (надалі – Положення про ордер на надання правничої (правової) допомоги);
           2. судову практику:
          - Постанову, яка прийнята Верховним Судом у складі Великої Палати Верховного Суду 05.12.2018 року по справі № П/9901/736/18 (далі – Постанова Верховного Суду від 05.12.2018 року по справі № П/9901/736/18),
       - Постанову, яка прийнята Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного  адміністративного суду 25.06.2019 року по справі № 352/882/18 (далі – Постанова Верховного Суду від 25.06.2019 року по справі № 352/882/18),
       - Постанову, яка прийнята Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного  адміністративного суду 30.07.2020 року по справі № 813/993/16 (далі – Постанова Верховного Суду від 30.07.2020 року по справі № 813/993/16),
       - Постанову, яка прийнята Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного  адміністративного суду 12.07.2021 року по справі № 640/14429/20 (далі – Постанова Верховного Суду від 12.07.2021 року по справі № 640/14429/20).
      Чинне законодавство, будучи багатогранною системою юридичних правил,  заразом передбачає головні засади ефективного та продуманого утвердження нашої Батьківщини, як незалежної, демократичної, а також правової держави. Скажімо згідно з правовою нормою, яка вітчизняним законодавцем закріплена в ч. 1 ст. 1312 Конституції України, для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура.
      Чіткий та недвозначний зміст цього положення щодо всебічного з’ясування аналізованого нами питання роз’яснюється відповідною судовою практикою. Як це розуміти?
      Адміністративний процес – це важливий елемент професійного судочинства. Завдяки йому відбувається справедливе, неупереджене й своєчасне вирішення різних за своєю суттю спорів, що виникають в складній та багатогранній сфері публічно-правових відносин.
            Вказаним учасникам правових відносин властивий чіткий суб’єктний склад. Зокрема у відповідності до правової норми, яка отримала належне закріплення в ч. 1 ст. 57 КАС України, представником у суді може бути:
               -  або адвокат,
               -  або законний представник.
       Чинне законодавство, регламентуючи правомірну поведінку вказаних осіб, водночас не зобов’язує їх вчиняти цілу низку різних за своєю сутністю діянь. Скажімо в правових нормах, які закріплені в КАС України, в законі України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також в Положенні про орден, відсутні чіткі й недвозначні вказівки про те, що вправний та чесний адвокат, який в свою чергу є ефективним представником в адміністративному процесі, зобов’язаний подавати відповідному органу судової влади ордер в сукупності з копією договору про надання правничої (правової) допомоги. 
     Вказаної правової концепції дотримується й обґрунтована судова практика, яка склалася внаслідок якісного та вчасного розгляду адміністративних спорів. Зокрема Постановою Верховного Суду від 05.12.2018 року по справі № П/9901/736/18, передбачено, що:
           «Надання договору про правничу допомогу, його копії або витягу разом із ордером чинна редакція КАС України не вимагає».
     Аналогічний за своїм змістом правовий висновок закріплюють інші рішення, що у відповідному порядку були ухвалені вказаним органом державної влади.  Скажімо одними з таких процесуальних документів є:
      - Постанова Верховного Суду від 25.06.2019 року по справі № 352/882/18,
      - Постанова Верховного Суду від 30.07.2020 року по справі № 813/993/16,
   - Постанова Верховного Суду від 12.07.2021 року по справі № 640/14429/20.
       Звідси випливає декілька важливих аспектів, що мають практичне значення. Наприклад, вмілий та доброчесний адвокат, який є ефективним представником в адміністративному процесі, заразом не повинен надавати відповідному суду орден разом з витягом договору про надання правничої (правової) допомоги.

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.