Комплексна цільова програма підвищення енергоефективності та розвитку житлово-комунальної інфраструктури міста Києва на 2021 – 2025 рік.
27 травня 2021 року Київрада затвердила «Комплексну цільову програму підвищення енергоефективності та розвитку житлово-комунальної інфраструктури міста Києва на 2021 – 2025 рік». Основними напрямками програми є модернізація інженерної інфраструктури, підвищення надійності та мінімізація втрат для стримання тарифів; надання киянам доступних інструментів та ресурсів для покращення стану житла та комфорту в ньому; розвиток системи поводження з відходами, зокрема сортування та сучасної екологічної переробки.
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації заходів програми складає 39 713 600 000 грн.
ОСББ - рушійна сила
Столична влада активно підтримує ініціативи співвласників багатоквартирних будинків щодо створення ОСББ, оскільки це є запорукою зміцнення інституту ефективного власника житла, підвищення громадянської свідомості, налагодження взаєморозуміння та взаємної поваги будинкових громад і влади, а також можливість організованому власнику брати участь у міських програмах, які реалізує місто Київ у житловому фонді з метою підвищення його енергоефективності та покращення технічного стану.
У 2018 році в Києві було створено 126 ОСББ, у 2019 році - 131 ОСББ, у 2020 році - 96 ОСББ.
Програма 70/30 - Конкурс проектів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках міста Києва, в яких створені об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, а також у кооперативних будинках
Київська міська рада рішенням від 22 грудня 2016 року № 780/1784 затвердила Положення про співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках міста Києва, з прийняттям якого розпочалася практична реалізація цільової програми співфінансування проведення капітальних ремонтів та технічного переоснащення житлових будинків, термін експлуатації яких перевищує 10 років, адресатами якої, у першу чергу, стали неорганізовані будинкові громади.
Починаючи з 1 січня 2019 року ця програма маштабувалася на 10 районів міста Києва, участь у ній стала можливою для всіх без винятку будинкових громад. Програма співфінансування проведення капітальних ремонтів та технічного переоснащення спільного майна і житлових будинках передбачає різні частки фінансування робіт коштами бюджету міста Києва та коштами співвласників у залежності від вартості робіт.
З метою підвищення зацікавленості власників житлових та нежитлових приміщень у створенні ОСББ та реалізації енергоефективних заходів у житловому фонді було рішенням Київської міської ради від 26 грудня 2014 року № 865/865 затверджено Положення про конкурс проєктів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках міста Києва, в яких створені ОСББ, а також у кооперативних будинках, яким передбачено спільне фінансування енергоефективних заходів, де не менше 30 % фінансового забезпечення передбачається за рахунок власних коштів ОСББ та ЖБК, та до 70 % - фінансування за рахунок бюджету міста Києва.
У період з 2018 по 2020 рік у конкурсі 70/30 взяли участь 351 ОСББ та ЖБК. В 384 будинках було успішно реалізовано 440 проектів із впровадження енергоефективних заходів, профінансованих за рахунок коштів бюджету міста Києва на 324,4 млн грн (56,5 %), а за рахунок коштів ОСББ та ЖБК - на 143,2 млн грн (43,5 %).
Для прикладу, в Оболонському районі 2 ОСББ та 3 ЖБК стали переможцями програми енергоефективних проектів 70/30, які будуть реалізовані в 2021 році.
На конкурсі проектів з реалізації енергоефективних заходів у житлових будинках міста Києва, в яких створені обєднання співвласників багатоквартирних будинків, а також у кооперативних будинках перемогли 92 заявки з 161.
Значна кількість проектів, які перемогли, знаходяться в Дарницькрму, Деснянському та Дніпровському районі.
Загальна вартість робіт, передбачених проектами-переможцями становить 156,9 млн. грн. з них частка бюджетних коштів складає близько 98,2млн. грн., а 58,7 млн. грн. – розмір внесків співвласників.
Програма 95/5 щодо співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках міста Києва
Положення про співфінансування реконструкції, реставрації, проведення капітальних ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багатоквартирних будинках міста Києва затверджено рішенням Київської міської ради від 22 грудня 2016 року № 780/1784 зі змінами, внесеними рішенням Київської міської ради від 20 листопада 2018 року № 56/61077 та рішенням Київської міської ради від 12 грудня 2019 року N 262/7835.
Співвласники багатоквартирних будинків, незалежно чи створені в них ОСББ або ЖБК мають чудову можливість реконструювати, реставрувати, капітально ремонтувати, здійснювати технічне переоснащення спільного майна у власних багатоквартирних будинках на умовах співфінансування! Якщо раніше на весь широкий спектр робіт, передбачених положенням про співфінансування, співвласникам будинків потрібно було зібрати 30 % від вартості робіт, то тепер система співфінансування має більш гнучку систему. Зокрема доля співвласників за видами робіт така: складання енергетичного сертифіката будівлі - 1 %; проведення капітальних ремонтів, технічне переоснащення ліфтів та ліфтового обладнання, реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення конструктивних елементів будівлі - 5 %; капітальний ремонт покрівлі - 10 %; реконструкція, капітальний ремонт, технічне переоснащення мереж водопостачання (у тому числі, протипожежного) та їх ізоляція, мереж електропостачання (у тому числі, електрощитових), мереж каналізування та водовідведення - 15 %; інші види робіт - 30 %.
Програма “Теплі” кредити”
Рішенням Київської міської ради від 7 липня 2016 року № 565/565 затверджено Положення про стимулювання впровадження енергоефективних заходів у багатоквартирних будинках шляхом відшкодування частини кредитів, з прийняттям якої розпочалася реалізація міської стимулюючої програми відшкодування “теплих” кредитів ОСББ та ЖБК, отриманих в уповноважених банківських установах, визначених урядом для надання фінансової підтримки житловим будинкам на впровадження енергоефективних заходів.
Підсумовуючи вище викладене, можна констатувати складний, якщо не сказати критичний стан справ на рівні міста Києва в галузях житлового та комунального господарства. Впроваджуваних заходів вкрай недостатньо для повноцінної та якісної життєдіяльності міста. Необхідно залучати додаткові фінансові ресурси, проводити негайно модернізацію не тільки технічної складової, а й удосконалювати старі неефективні процеси, змінювати підходи, здійснювати оптимізацію.