Слідча комісія ВР має розслідувати не тільки справу Сніцарчук і Соделя

21 мая 2013, 06:16
Журналіст, сценарист документального кіно, спеціаліст з міжнародної адвокації
0
1302

Депутати на в телевізорі прихильно потсавилися до цієї ідеї

Вчора (або сьогодні вночі) на програмі «Свобода слова» у Андрія Куликова народні депутати від Партії регіонів Олена Бондаренко і Андрій Пінчук  поставилися прихильно до моєї ідеї про те, що ініційована регіоналами Тимчасова слідча комісія у парламенті має розслідувати не лише справу побиття журналістів Ольги Сніцарчук і Влада Соделя але і багатьох інших аналогічних справ порушень прав журналістів. Таких нараховується, як мінімум, пару десятків.

Також я обговорив цю ідею із бютівцем Арсеном Аваковим і свободівцем Юрієм Сиротюком. Вони теж  прихильно поставилися до запропонованого підходу.

Нижче є список «наїздів» прав журналістів від  Незалежної медіа-профспілки України. Він далеко не вичерпний. Крім того, кримські члени НМПУ мають свої претензії до влади.

Порушення кримінального провадження за 171 статтею ККУ  «Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» не означає її успішного завершення

Національна спілка журналістів України і Незалежна медіа-профспілка України не відмовляються від вимоги відставки міністра внутрішніх справ Віталія Захарченка у випадку не розкриття  побиття журналістів під час масових акцій 18 травня нинішнього року.  Порушення кримінального провадження  за статтею 171 Кримінального кодексу України «Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів» щодо побиття журналістів під час масових акцій 18 травня факт позитивний. Але переоцінювати його не варто.

Рішення про порушення кримінального провадження щодо кривдників журналістів у різних регіонах України  ухвалювалося вже неодноразово. Однак пізніше справу тихенько закривали. Нерідко правоохоронці відмовляються відкривати провадження за перешкоджання професійній діяльності журналіста, а лише за фактом або дрібного хуліганства чи завдання легких тілесних ушкоджень. Це при тому, що наявне відео, яке зафіксувало злочин, а імена злочинців відомі.

Наявна тенденція перешкоджання професійній діяльності журналіста шляхом його переслідування з боку правоохоронних органів. Таке трапляється, коли журналіст зачепив інтереси котрогось із можновладців.

Нижче наведено перелік з десяти справ, які підтверджують вищенаведену тенденцію. Цей список  далеко не повний.

1. 04.05.2012 року побито  фотокореспондента порталу tochka.net  Віталія Лазебника. Особа, схожа на директора парку «Перемога» Дарницького району Києва  Олександра Товстонога,  кілька разів вдарила журналіста  по голові металевим прутом під час виконання ним його службових обов’язків. Побиття  зафіксована на відео.  Журналіст знімав у парку  знесення церкви (нібито незаконне будівництво) . Віталій кілька разів крикнув, що він журналіст і мав на собі редакційне посвідчення у вигляді підвішеного  бейджу, але це не зупинило нападника. Заступник прокурора Дніпровського району Києва Дичаковський Д.В. надіслав повідомлення про відмову порушити кримінальну справу за статтею Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів у зв’язку з відсутністю складу злочину. 17 .09.2012 року після численних акцій протесту журналістської громадськості   київська міська  міліція  порушила кримінальну справу за статтею хуліганство.  Але сьогодні тишком-нишком навіть звинувачення у хуліганстві намагаються перекваліфікувати на завдання легких тілесних ушкоджень. Так, наче конфлікт носив приватний побутовий характер.

2.06.06.2012 р. – у Херсоні під час зйомок виступу перед виборцями Антонівского селищного голови Ігоря Семенчева наближені до Семенечева невідомі особи атлетичної статури напали на журналістів Інформаційного агентства «Таврія ньюс» Олександра Тарасова та Валерія Миронюка. За заявою НМПУ, прокуратура Дніпровського району Херсона відмовила у порушенні кримінальної справи за ч.1 ст.171 КК України – «Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів».  Міська прокуратура  Херсона з цим рішенням погодилась.

3.      20.06.2012 р. – напад на Донецького журналіста Максима Кас’янова. Під час зйомок журналістом візиту голови Донецької обласної адміністрації Андрія Шишацького до універсаму «БУМ», до журналіста підійшли співробітники податкової міліції Донецької області, не представившись та не пред’явивши службового посвідчення, застосували до  Кас’янова заходи фізичного впливу, а потім надягли кайданки. Журналіста було доправлено  до Ворошиловського райвідділу  міліції. Слідчий прокуратури Ворошиловського району Руденко О.В. примусив журналіста написати явку з повинною про вчинення замаху з допомогою викрутки  на  голову Донецької обласної адміністрації Андрія Шишацького. Прокуратурою Донецької області, в порушенні кримінальної справи за ч.1 ст.171 КК України, ч.3 ст.364 КК України (зловживання владою або службовим становищем) двічі відмовлено.

4.      25.07.2012 р. – під час зйомок незаконного виселення родини Ізотових, невідомі особи у присутності співробітників міліції перешкоджали зйомці журналіста ІА «Таврія ньюс» Валерія Миронюка. Прокуратура  Херсона  фактів перешкоджання професійній журналістській діяльності не знайшла.

5.      29.09.2012 р. – у присутності співробітника міліції під час висвітлення мітингу проти незаконного будівництва кіоску, невідомий напав на журналіста Миколаївського інтернет-видання «НикВести» Володимира Силякова. Невідомий з метою примусити журналіста припинити зйомку ударив спочатку його самого, а потім намагався вибити камеру. Прокуратурою у порушенні кримінальної справи за ч.1 ст.171 КК України – перешкоджання професійній журналістській діяльності відмовлено за відсутністю складу злочину.

6.      27.11.2012  - після виходу критичної статті, яка зачепила  першого віце-прем’єра уряду АР Крим Павла Бурлакова, проти автора публікації журналіста інтернет-видання «Аргументы недели – Крым» Анни  Андрієвської  та головного редактора цього ж інтернет-видання Заїра Акадирова порушено кримінальну справу за ст.182 КК України – порушення недоторканості  приватного життя. Не зважаючи на те, що з моменту порушення кримінальної справи пройшло майже 6 місяців, та на те, що НМПУ зверталось до Генеральної прокуратури України з вимогою закрити кримінальне провадження, справа не закрита.

7.      08.12.2012 р. – проти опозиційного журналіста Юрія Гукова з міста Алчевськ Луганської області  незаконно порушено кримінальну справу за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.296 КК України – хуліганство. Журналіста звинувачують в тому, що він побив 28.09.12 року в Алчевську у проміжок часу між 21-ю та 23-ю годиною вечора неповнолітнього хлопця. Однак саме у цей час Юрій Гуков знаходився зовсім у іншому місті  місті  Красний Луч, де до 22-ї години, де як голова    окружної виборчої комісії керував засіданням окружної виборчої комісії. Це відбувалося у присутності сімнадцяти членів окружної комісії. Усього на засіданні комісії були присутні понад сорок осіб, прізвища більшості яких занесені до протоколу засідання комісії. Всі вони   можуть підтвердити  алібі Гукова.

8.      13.03.2013 р. – у Херсоні під час зйомок незаконного виселення багатодітної родини Сорокіних, було здійснено напад на журналістів ІА «Таврія ньюс» Олександра Тарасова та Валерія Миронюка. Комсомольським ВМ ХМВ УМВС України в Херсонській області було відкрито  кримінальне провадження за ч.1 ст.171 КК України - Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів. Після кількох місяців розслідування, слідчий Комсомольського відділу міліції  лейтенант Зубко Д.О., 26.04.2013 р.  закрив кримінальне провадження № 1201323002001431 від 15.03.2013 року внесеного до ЄРДР за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.171 КК України. Підстава – відсутність складу злочину в діях нападників.

9.      20.04.2013 – під час висвітлення у Херсоні мітингу, начальник управління житлово-комунального господарства Олег Рибаков, вихопив у журналіста, директора ІА «Таврія ньюс» Кирила Стрємоусова журналістське посвідчення та намагався його порвати. К.Стрємоусов подав до Суворовського ВМ ХМВ УМВС в Херсонській області заяву про злочин по факту перешкоджання журналістської діяльності. Однак слідчі дії гальмуються.

10.    07.05.2013 р. –  у Єнакієвому   Донецької області підприємець  Дмитро Бірюков побив кореспондента  інтернет-видання «Індепендент масс-медіа» Тимофія Златкіна. Перед цим нападник неодноразово погрожував  журналістові. Міліція внесла  справу  до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ч.1 ст.125 КК України – умисне легке тілесне ушкодження. Замість ч.1 ст.171 КК України – Умисне перешкоджання законній професійній діяльності журналістів

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Журналисты
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.