Інформацію про “плани” Росії збільшити виробництво ударних дронів треба сприймат

26 липня 2025, 20:06
Власник сторінки
історик, юрист
0
Інформацію про “плани” Росії збільшити виробництво ударних дронів треба сприймат

Інформацію про “плани” Росії збільшити виробництво ударних дронів треба сприймати критично. Часто такі заяви мають подвійне трактування і використовуються для тиску, або для внутрішньої пропаганди.

Днями голова ситуаційного центру по Україні в Міноборони Німеччини, генерал-майор бундесверу Крістіан Фройдінг повідомив, що Росія планує суттєво збільшити масштаб своїх атак на Україну, запускаючи одночасно до 2000 безпілотників-камікадзе “Шахед”. За його словами, РФ суттєво розширює виробничі потужності, а посилення атак створить серйозний виклик для української системи протиповітряної оборони.

Зауважу, що раніше в Україні так званими “військовими експертами” також поширювалися повідомлення про те, що Росія нібито буде мати можливість випускати за ніч до 1000 ударних безпілотників.

Натомість Повітряні сили ЗСУ закликають обережно коментувати інформацію про посилення дронових атак з боку країни-окупанта по території України. На думку начальника управління комунікацій ПС ЗСУ Юрія Ігната, такі повідомлення у своїх цілях використовує московська пропаганда.

“Я хочу все ж таки закликати експертів і західних в тому числі обережно оперувати цими цифрами, тому що, якщо ви бачили, що одразу російська пропаганда, телеканал “Звєзда”, дістала заготовлене заздалегідь відео”, — сказав Ігнат.

Проте, попри заяви про можливе збільшення до тисячі безпілотників на добу, насправді такого масового виробництва і застосування немає.

Подивимося хронологію подій щодо російських дронових атак на Україну:

  • у ніч проти 21 липня Росія завдала масштабного повітряного удару по території України, застосувавши дрони-камікадзе, крилаті та балістичні ракети, а також аеробалістичні ракети типу “Кинджал”. За інформацією Повітряних сил ЗСУ, було випущено щонайменше 200 ударних безпілотників типу Shahed та 200 дронів-імітаторів;
  • у ніч на 22 липня російські загарбники атакували 42-ма ударними БпЛА типу Shahed і безпілотниками-імітаторами різних типів;
  • 23 липня окупанти запустили по Україні 71 ударний БпЛА типу Shahed і безпілотники-імітатори різних типів;
  • · в ніч на 24 липня для атаки використовували 103 ударні БпЛА типу Shahed і безпілотники-імітатори.

Наведена статистика свідчить про те, що у росіян наразі немає можливості атакувати територію України із використанням тисячі ударних безпілотників. Реальна кількість дронів, які Росія може використати одночасно, значно менша за гучні заяви.

Сумарні можливості Росії з виробництва ударних безпілотників становили близько 50 тис. одиниць на рік. Після того як Сили оборони України завдали ударів по виробничих потужностях російського ВПК, можливості створювати нові дрони у РФ знизилися.

Заяви про те, що Росія щодня може застосовувати для ударів по Україні до тисячі безпілотників, на моє переконання, є елементами російської ІПСО. На конкретних прикладах поясню можливості виробництва безпілотників у Росії.

Завод “Єлабуга”, який був побудований у 2023 році, зокрема за безпосередньої участі іранських фахівців. Його проєктна потужність — 6 тис. безпілотників на рік. Можливості після реконструкції виробництва збільшилися до 10 тис. Є аналогічне підприємство “Купол” (м. Іжевськ), що виробляє до 15 тис. безпілотників на рік, і підприємство “Кронштадт” (м. Дубни, Московська область), по якому було завдано ударів українськими дронами. Наразі “Кронштадт” припинив свою виробничу діяльність. Тому сумарна можливість РФ з виробництва ударних безпілотників типу “Герань-2”, “Герань-3” — це близько 45 тис., до 50 тис. максимум на рік.

За даними ГУР МОУ, РФ виробляє до 170 “Шахедів” та дронів-імітаторів на добу, до кінця року виробництво російських безпілотників може вирости до 190 одиниць на добу.

Українські безпілотники неодноразово завдавали ударів не тільки по заводах, які виробляють безпосередньо ударні дрони, але й по місцях, де виготовляють їхні складові. Наприклад, були атаковані:

  • завод у Саранську — єдиний у Росії, де виробляється оптоволоконний кабель для безпілотників;
  • завод у Єльці, на якому виробляли акумулятори для БпЛА;
  • завод у Тамбові, який також займався виготовленням дронів;
  • 24 червня в Таганрозі Ростовської області був атакований завод “Атлант-Аеро”, який спеціалізується на компонентах бойових безпілотників і систем управління.

Після успішних ударів ізраїльської та американської авіації по виробничих потужностях в Ірані можливість передання як комплектувальних, так і готової продукції зведено до мінімуму. Тому РФ розглядає можливість перенесення виробництва на територію Північної Кореї. Це найімовірніший варіант подальшого розвитку подій, що Російська Федерація коштом використання дешевої робочої сили в КНДР намагатиметься масштабувати виробництво ударних безпілотників як для себе, так і для північнокорейської армії.

Зауважу, нічого нового і у тактиці противника щодо дронових атак по території України немає. Росіяни, як завжди, копіюють український досвід. Зокрема, застосовують так званий “ройовий” принцип атаки, коли на ціль одночасно виходить кілька десятків дронів, щоб прорвати ешелоновану систему ППО. Наприклад, під час останньої масової атаки Київ атакувало до 50 “Шахедів”. Ідея цієї тактики полягає в тому, що хоча б кілька — п’ять і більше дронів — таки досягли цілі.

Для порівняння: навіть одна з найбільш ешелонованих систем ППО у світі, в Ізраїлі, яка залучала не лише власні системи, а й американські, британські та йорданські сили, збила приблизно 84% аеробалістичних і аеродинамічних засобів ураження. Тобто 16% все одно влучили в ціль. Це показник однієї з найкращих систем ППО, включно з “Залізним куполом” та сучасними американськими комплексами.

Важливо розуміти: жодна у світі система ППО не дає 100% гарантії захисту. Тож не варто критикувати українську протиповітряну оборону за те, що деякі ворожі ракети чи БпЛА все ж влучають.

Щодо географії ударів. Звертаю увагу, що збільшується кількість атак на західні області України — Івано-Франківськ, Львів, Тернопіль, Рівне, Луцьк. Це намагання росіян продемонструвати цивільному населенню, що немає безпечних тилових районів. Ціль — тиск на цивільне населення і підрив морального стану.

Нагадаю, що кремлівський “фюрер” ще у своєму виступі 30 вересня 2022 року акцентував на тому, що під час Другої світової війни антигітлерівські союзники відкрили так звану “скриньку Пандори”, використовуючи тактику килимових бомбардувань німецьких міст Кельн і Дрезден. Тобто ще 2022 року російський диктатор давав зрозуміти країнам Заходу про можливості ударів по мирних мешканцях, по цивільній інфраструктурі українських міст.

Зростання кількості і масштабності ударів можна розглядати також як елемент військово-політичного тиску з боку Росії. Це спроба вплинути на політичне керівництво України через збільшення терору проти цивільного населення.

Таким чином, інформацію про “плани” Росії збільшити виробництво ударних дронів треба сприймати критично. Часто такі заяви мають подвійне трактування і використовуються для тиску, або для внутрішньої пропаганди. Не все, що в планах, обов’язково буде реалізовано, особливо враховуючи ефективність українських превентивних операцій і удари по виробничих об’єктах противника.


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.