«Самодопомога плюс»: порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих

26 грудня 2024, 17:16
Власник сторінки
журналіст
0
«Самодопомога плюс»: порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих

Після війни нам доведеться відновлювати не лише розтрощені міста і села, а й понівечену психіку українців.

Психологічне здоров’я військових та членів їх сімей, цивільних з зони бойових дій, біженців. Проблема, яку публічно намагаються обходити. Не на часі, вирішимо після війни. Хоча вже зараз руйнуються родини, скоються злочини, причиною яких є не виявлена вчасно психологічна травма. Трагедії, яких могло не бути. Так кажуть психологи. Що там кажуть – кричать!

Лише цього року розірвань шлюбу в Україні було удвічі більше, аніж на початку 2022-го. Війна стала тригером, що посилив розбіжності, претензії, непорозуміння, конфлікти. Життя в різних парадигмах, в різних реальностях. Змінюються цінності, змінюються пріоритети людей, котрі ще вчора дивилися в один бік. Погодьтесь, одне діло жити в Європі, чи нехай навіть в Україні під періодичними обстрілами, і зовсім інше – виживати на нулі. Але у кожному випадку – це стрес.

Люди отримують не лише фізичні, а й психологічні травми різного ступеня важкості. Депресивні стани, роздратованість, підвищена емоційність, немотивована агресія. Часто цього не усвідомлюють, ігнорують. Проблеми накопичуються і рано чи пізно – вибухають.

На 10-й рік війни в Україні нарешті з’явилася спеціальність «військовий психолог» – і то завдяки іноземним партнерам, які перевчають наших фахівців.  Втім, окрім військових, психологічної допомоги не менше потребують члени їх родин – жінки, діти. Де знати фахівців для них?

Днями я побувала на дуже цікавому тренінгу, який організувала Профспілка Будівельників України. Серед інших злободенних тем, говорили про психологічну підтримку жінок, родин мобілізованих.

Кандидат психологічних наук, керівник відділу ментального здоров’я Центру психологічної допомоги ветеранам і їх родинам Світлана Камінська (до слова, дружина військово) аналізувала суперечливі емоції, які, як правило, турбують жінок військових. Розповіла про відчуття безнадії та інші деструктивні стани, порадила, як з ними можна і треба працювати.

Зокрема, з допомогою програми «Самодопомога плюс» (
Self-Help Plus), розробленої ВООЗ як груповий курс управління стресом. Він складається всього з 5 занять і підходить для всіх груп населення, що постраждали від вкрай несприятливих умов. Можна використовувати для подолання стресу у дорослих, не залежно від того, чи є в них діагностовано психічне захворювання.

Також було доведено, що програма запобігає виникненню психічних розладів у дорослих. Що цікаво, навіть неспеціаліст, пройшовши відповідний тренінг, може потім читати цей курс для інших.


Війна закінчиться, і нам доведеться відбудовувати не лише оселі та підприємства, а й зруйновану психіку практично кожного з нас.
Втім, починати треба просто зараз…

Ділюся посиланням на програму «Самодопомога плюс» https://www.resilience.help/resources/samodopomoga-plyus-vazhlyvi-navychky-v-period-stresu/




Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: психотерапия,російська війна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.