Пригоди недоторканого героя

05 грудня 2024, 14:21
Власник сторінки
0
Пригоди недоторканого героя

Славна історія одного з верховенства

У липні 2022 року президент України Володимир Зеленський змінив керівників Служби безпеки України у п'яти регіонах країни. Так, головою СБУ у Харківській області став Олександр Куць. Перше, що впадає у вічі щодо мізерної біографії Куця – це гігантський прогалину понад десять років. Відомо, що Куць народився у Ростові-на-Дону (1976 рік) і до середини 90-х жив у Росії. При цьому у всіх офіційних джерелах цей момент старанно підтерли, і тепер офіційна версія свідчить, що він народився на Чернігівщині.

Насправді ж в Україні він вперше згадується як офіційна особа з 2009 року – як заступник начальника Головного управління СБУ Київської області з боротьби з корупцією та організованою злочинністю ("К"). Старожили спецслужби кажуть, що управління "К" - одне з "найхлібніших" місць у Службі безпеки. Саме "кашникам" підвідомчі економічні злочини: хабарі, контрабанда, відмивання грошей та багато іншого. На цій посаді Куць працює до 2014 року, потім йде на підвищення – стає заступником голови обласного СБУ. А у березні 2015 року Куця з його "економічним" бекграундом переводять на Донбас. Він очолює Донецьке обласне управління СБУ, де проводить низку кадрових перестановок. Цікаво, що Анатолій Савицький, якого Куць взяв до себе в заступники, вже через рік було відсторонено від роботи – він потрапив у скандал, коли приїхав п'яний виручати з рук батальйону "Івано-Франківськ" кількох офіцерів СБУ, які хотіли без огляду проїхати блок- пост під Маріуполем, де тоді базувалося обласне управління спецслужби.

У березні 2017 року ім'я Куця спливло у зв'язку з розгоном "16 редуту" блокади вантажів на Донбасі біля станції Кривий Торець, яку організувала "Самопоміч" та підконтрольні їй активісти. Відео розгону тоді облетіло мережу. Куць пізніше визнав, що в акції брала участь СБУ, і назвав це "контрдиверсійним заходом". Під час нього було затримано понад 40 людей. Очевидно, що ліквідація блокади, яка тоді була невигідною для влади, була суто політичним рішенням, якого сам Куць прийняти не міг. Таким чином, він уже тоді виявив себе як лояльну президенту Порошенку людину. А буквально через п'ять місяців після розгону "редуту" кар'єра Куця різко йде вгору.

Саме Куць був ініціатором об'єднання Донецької та Луганської СБУ та переїзду її до спокійнішого Краматорська. У серпні 2017 року указом Петра Порошенка він цю об'єднану структуру та очолив, отримавши генеральське звання. Після нового призначення Куця у вже об'єднаному управлінні вибухнув скандал. За повідомленнями сепаратистів, заступник начальника 2-го шифрувального сектору відділу спецзв'язку Донецького СБУ Роман Лабусов перейшов на бік ДНР. Водночас, українська спецслужба заявила, що Лабусов уже давно – за рік до того – поїхав до Криму і не повернувся. У російських ЗМІ Лабусова назвали "українським сноуденом".

Втім, на кар'єрі Куця цей прикрий факт не позначився. Відомо також, що Куць із 22 червня 2018 року по 5 липня 2019 року був головою Донецької обласної військово-цивільної адміністрації. Тобто обіймав таку саму посаду (і у схожій ситуації), як нинішній голова ВДА Харківської області Олег Синегубов, постійний фігурант корупційних скандалів, зокрема пов'язаних із розкраданням гуманітарної допомоги. Куць, якщо й не брав участі особисто у русі «потоків» у зоні зіткнення, з гарантією знає про них чимало.

При цьому Олександр Куць заявив, що не публікуватиме свою декларацію про доходи, оскільки є чинним співробітником СБУ. "Декларацію подавати не буду, тому що є чинним співробітником Служби безпеки України", - розповів Куць. За його словами, приховування інформації про майно було необхідним для забезпечення його особистої безпеки та безпеки його сім'ї. За законом Куць мав подати декларацію перед своїм призначенням. А недотримання закону спричиняє кримінальну відповідальність.

У червні 2018 року журналісти опублікували незалежне розслідування, згідно з яким сім'я генерал-губернатора Донеччини Олександра Куця заснувала під Києвом в елітному селі Лісники обслуговуючий кооператив «Садове товариство «Садиба». За даними, будинок площею 90 кв. м, розташований у лісовій зоні, зареєстрований на дітей військового губернатора. Анастасія та Олександр також мають квартиру в Києві площею 98 кв. м у житловому комплексі бізнес-класу "Французький квартал". Ціни на подібні трикімнатні квартири там стартують від 44 тисяч гривень за квадратний метр, тому вартість такого житла становить не менше 4,3 млн. грн. власницею мікроавтобуса Volkswagen Multivan 2010 року. Орієнтовна вартість цих автомобілів нині становить приблизно 40 тисяч доларів.

Після всього цього Куць несподівано виявився не в державних справах настільки, що донедавна вважався ФОП зі спеціалізацією «роздрібна торгівля, лоткова торгівля на ринку харчовими продуктами, тютюновими виробами та іншими товарами». І ось борець із корупцією з Росії знову виявився затребуваним. Цікаво, що Куць отримав нову посаду у день відставки Івана Баканова, а отже, рішення про призначення голови держбезпеки Харківщини було ухвалено заздалегідь. Такі «недоторканні» особи залишаються на плаву за будь-якого керівництва, як це було в старому прислів'ї: «від Ілліча до Ілліча, без інфаркту і паралічу». Але чи потрібний Харківщині такий сумнівний управлінець?

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.