В Україні знищують дунайську логістику із ЄС

03 вересня 2024, 10:55
Власник сторінки
журналист
0
1622

Профспілки вимагають у Зеленського втрутитися у ситуацію і посприяти у розірванні контракту із гендиректором ПрАТ Українське Дунайське пароплавство Москаленком.

За 9 місяців Українське Дунайське пароплавство отримало 41,8 млн грн  прибутку, - Владислав Криклій - Новини - Міністерство інфраструктури України

Соціально-економічна ситуація в ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство» балансує на межі критичної і колаптоїдної. Держава впритул наблизилася до втрати стратегічно важливого активу, що забезпечує логістику на Дунаї і є альтернативою чорноморським портам.

Про це свідчить аналіз відкритих джерел, зокрема оприлюднених у ЗМІ відкритих листів галузевої профспілки та внутрішньої фінансової звітності. В умовах неефективного управління компанією і збитковості перевезень є ризики того, що УДП припинить існування як юридична особа, а її активи перейдуть іншим власникам.

Якби ішлося про будь-яку іншу комерційну компанію, то такий шлях можна було вважати природним. На ринку виживає сильніший. Але натомість УДП є для держави стратегічним активом, важливим для національної безпеки у сфері геополітики, транспорту і логістики. Тому стан цієї компанії вимагає глибшої і системнішої оцінки.  

«ПрАТ має статус критично важливого об’єкту. Але логістика УДП знищена вщент, ринок перевезень переходить до інших компаній, відсутні чинні контракти, порушуються соціальні гарантії колективу, скорочуються працівники, посилюється безробіття, зменшуються виплати до бюджету. Гендиректор та  його заступники не мають профільної освіти чи досвіду роботи, а тому не уявляють, як впорядкувати структуру, логістику й технічне  обслуговування  морського і річкового флоту. Багато їхніх дій мають ознаки злочинної недбалості і загрожують знищенням стратегічно важливого для держави підприємства, що забезпечує країні альтернативний транспортний коридор», - зазначено у листі Незалежної Дунайської профспілки працівників водного транспорту, надісланого Президентові України Зеленському, Прем’єр-міністрові Шмигалю та секретареві РНБОУ Литвиненку з вимогою звільнити керівника ПрАТ УДП Дмитра Москаленка.

Навіть поверховий аналіз ситуації на пароплавстві свідчить про негаразди в управлінні і професійну безпорадність керівництва. Згаданий Москаленко зазначає, що з «одним із ключових питань є формування наглядової ради». Він не приховує, що «формування наглядової ради є критичним сигналом для міжнародних донорів про можливість запуску фінансування модернізації флоту. Йдеться про програму на 86 млн євро», - говорить Москаленко.

Але очільник компанії не озвучує інформацію про те, що все майно УДП коштує 16 млн євро, а тому не існує іншого шляху повернути гроші, окрім передачі кредиторам усього майна пароплавства, включно із флотом, спорудами, портами і територіями і перекладання іншої частини боргу на державний бюджет.

Показовим є випадок попереднього ремонту суховантажного судна «Вилкове», здійснений в Туреччині за 1.4 млн евро, із значним, як подейкують, перевищенням кошторису та переплатами за інспекцію робіт. Одразу після ремонту суховантаж, відремонтований за кошти УДП, передали в управління мальтійській приватній компанії. Після звернень трудового колективу  до правоохоронних органів угоду зупинили, але судно не працює. До речі, саме на цьому судні відбулося скандальне побиття капітана представниками департаменту охорони УДП у супроводі двох поліцейських.

Якщо узагальнити проблеми в управління пароплавством, то можна говорити про провальну кадрову політику, через яку з початком війни звільнилося 70% професійного плавскладу, зловживання при перевозках зернових у пік завантаженості, непрозорі закупівлі із завищенням цін. Про останнє свідчить, приміром,  закупівля обладнання щодо моніторингу витрат палива на флоті. На нього витратили близько 10 млн грн, але не отримали дозволу на експлуатацію на суднах.

Засвідчено повний занепад пасажирських перевезень, із зафіксованим збитком у 3 млн євро, з огляду на два судна у відстії. Їхнє утримання щомісяця вартує 30 тисяч євро. У трудовому колективі вважають, що два кращих пасажирських судна планують продати угорській компанії під плавучі готелі.  

Днями на ФБ-сторінці одного з лідерів Незалежної Дунайської профспілки працівників водного транспорту «Справедливість» Олега Переломова було оприлюднено доповідну записку очільника фінансово-економічного департаменту ПрАТ Олега Пашковського на ім’я гендиректора Москаленка щодо результатів діяльності за 6 місяців 2024 року, у якій прогнозуються проблеми із платоспроможністю пароплавства упродовж 2.3 місяців.

Він зазначає, що за півроку перевезено 338 тис. тонн вантажів і що морський та річковий пасажирський флот виведені у відстій та генерують збитки.

«Отриманого від цих видів діяльності чистого доходу недостатньо для покриття високих постійних та накладних витрат на рівні 1,6 млн євро на місяць. За 6 місяців збиток по кеш-фло від операційної діяльності (без врахування сплати податків, дивідендів на державну частку та капітальних інвестицій) склав 5,4 млн євро (в середньому 0,9 млн євро на місяць). За рахунок заходів щодо перезапуску комерційної роботи в Сербії та Угорщині та оптимізації витрат в травні-червні збиток по кеш-фло вдалося зменшити до 0,65 млн євро на місяць. Проте цього недостатньо та в перспективі 2-3 місяців такої діяльності призведе до проблем з ліквідністю та платоспроможністю ПрАТ «УДП» по основним витратам», - ідеться в документі.

Зазначено, що витрати на утримання персоналу та оплату праці складають близько 40% операційних витрат та до 70% накладних витрат ПрАТ «УДП». Для виходу на беззбитковий рівень ПрАТ «УДП» необхідно покрити збиток по кеш-фло від операційної діяльності щонайменше на 650 тис. євро.

За рахунок зменшення обсягів судноремонту, призупинення програми будівництва барж SLG та залучення сторонніх замовлень у ПрАТ планують зменшити середньомісячний збиток по кеш-фло від операційної діяльності до 380 тисяч євро. Єдиним істотним джерелом для покриття цього дефіциту обігових коштів у документі називають фонд оплати праці плавскладу та берегових підрозділів пароплавства.

«У ринкових умовах економічно обґрунтований рівень витрат на оплату праці та ЄСВ – не більше 370 тис. євро на місяць, що обумовлює фонд оплати праці на рівні 300 тис. євро на місяць. Станом на кінець червня чисельність працівників ПрАТ «УДП» (без КСБСРЗ) складала 1 099 осіб. Середня заробітна плата 1 працівника складає 23,5 тис. грн на місяць. Відтак для досягнення економічно обґрунтованого рівня фонд оплати праці у 300 тис. євро чисельність працівників ПрАТ має складати при поточному рівні зарплати 516 осіб», - ідеться у документі.

Відтак, керівництво УДП розглядає можливість скорочення трудового колективу удвічі. Реалізація такого рішення призведе до колапсу підприємства через неспроможність виконувати покладені на нього завдання. Оприлюднений документ дає розуміння причин через які профспілки і трудовий колектив вимагають у Президента Зеленського втрутитися у ситуацію і посприяти у розірванні очільником Мінінфраструктури  контракту із чинним гендиректором ПрАТ УДП Москаленком. Це мало би стати першим кроком у порятунку Дунайського пароплавства. Без цього за короткий час УДП може не стати. А разом із ним – альтернативного транспортного коридору України до ЄС.