Проект закону 2445 д погіршує становище медиків
13 грудня 2022, 13:42
Власник сторінки
соціальний експерт
Критичні зауваження Вільної профспілки медиків щодо законопроекту «Про самоврядування медичних професій»
Олег Панасенко: Як голова Вільної профспілки медичних працівників України і член Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об`єднань профспілок на національному рівні, взяв участь у міністерській нараді з приводу законопроекту №2445 -д від 03.07.2020 «Про самоврядування медичних професій в Україні» під головуванням Міністра охорони здоров’я України пана Віктора Ляшка.
Звісно, вступні виступи представників Міністерства, підкреслюють їх бажання про те, щоб цей законопроект був ухвалений якомога скоріше. Але, мною та іншими учасниками наради були висловлені наступні критичні зауваження щодо законопроекту №2445-д:
1. Вказаний законопроект є черговим прикладом того, як держава намагається усунутися від відповідальності за сферу охорони здоров’я України та безпосередньо за здоров’я громадян.
Так, спочатку держава перекинула з себе сплату комунальних платежів закладів охорони здоров’я на дотаційні місцеві громади, під наративом Уляни Супрун про те, що держава не має платити за стіни лікарень, наче б то, наприклад, операції відбуваються виключно на відкритому повітрі та під денним сонячним світлом.
Потім, держава усунулась від заробітних плат медиків, передавши це питання до Національної служби здоров’я України (НСЗУ), яка своїми необгрунтованими заниженими тарифами за так звані медичні пакети доводить державні і комунальні заклади охорони здоров’я до банкрутства та подальшого закриття. При цьому існує заборона місцевим громадам, не дивлячись на те, що вони є власниками цих закладів, дофінансовувати заробітні плати медиків бо цей процес має відбуватись виключно через НСЗУ.
Все це призвело до того, що наприклад, медична сестра на руки чистими отримує біля 5 тисяч гривень в місяць у більшості регіонів України в тому числі і в Києві.
До цього слід додати, що і цей рівень зарплат буде зменшений, оскільки з виділенних Державним бюджетом 157 млрд. гривень в 2022 році на програму медичних гарантій, з якої формуються заробітні плати медиків, на 2023 рік заплановано лише 145 млрд. гривень. Медики по всій країні вже готуються до масових скорочень або переходу на 0,75 ставки.
А тепер держава прагне усунутися від відповідальності за якість надання медичної допомоги та від відповідальності за якість медичної освіти та підвищення кваліфікації медиків, передаючи всі ці повноваження Палатам медичного самоврядування.
Виникають питання, які повноваження залишить собі Міністерство охорони здоров’яУкраїни, окрім розпливчатого та без чіткого визначення формулювання про формування державної політики у сфері охорони здоров’я, та навіщо тоді такий центральний орган виконавчої влади без конкретних владних повноважень і конкретної відповідальності за впровадження цих повноважень?
2. Законопроектом передбачається обов’язковість вступу всіх медиків - лікарів, медсестер та інших працівників медичної галузі до Палат медичного самоврядування, що суперечить ч. 4 ст. 36 Конституції України, яка говорить про те, що ніхто не може бути примушений до вступу в будь-яке об'єднання громадян чи обмежений у правах за належність чи неналежність до політичних партій або громадських організацій.
3. Законопроектом встановлюється монопольне право Палат медичного самоврядування на допуск працівників до медичної діяльності шляхом видачі та позбавлення свідоцтва діяльності в сфері охорони здоров’я. Саме це свідоцтво буде вирішальним у допуску до діяльності в сфері охорони здоров'я України, а не сертифікат лікаря, який видається після закінчення інтернатури.
Цим самим Палати медичного самоврядування будуть підміняти собою навіть судову гілку влади, визначаючи на власний розсуд провину медика і призначаючи йому покарання у вигляді позбавлення медика свідоцтва від Палати.
Слід зазначити що, якщо, наприклад, адвоката позбавлять адвокатської ліцензії, то він зможе працювати юристом в будь-якій галузі. А якщо медика позбавлять свідоцтва від Палати, то медик роками вже не зможе працювати в сфері медицини.
4. Законопроектом не прораховані витрати на утримання Палат медичного самоврядування і необгрунтована доцільність цих витрат.
За нормами законопроекту кожна з п’яти Палат буде мати право на власний розсуд формувати бюджет на своє утримання, призначаючи розмір обов’язкових внесків, при цьому внески у кожної Палати будуть різними, формувати свій штатний розклад, що стане додатковим тягарем на мізерні заробітні плати медиків.
5. Законопроектом передбачено створення п’яти реєстрів під кожну Палату медичного самоврядування на додаток до вже існуючого Єдиного державного реєстру, а це за собою викличе значні витрати на розробку цих реєстрів та їх адміністрування, що призведе до створення зайвих бюроктатичних посад з метою веденя вказаних реєстрів.
Як показує практика в нашій країні, всі ці дії призведуть до створення зайвого бюрократичного апарату у вигляді Палат медичного самоврядування, корупційних ризиків та необгрунтованих мільйонних витрат з кишень самих же вітчизняних медиків.
Тому, враховуючи вищенаведене, Вільна профспілка медичних працівників України вважає, законопроект №2445-д недоцільним та таким, що лише погіршить становище працівників сфери охорони здоров'я в Україні.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.