На Черкащині триває боротьба з рейдерами

25 липня 2019, 21:01
Власник сторінки
Журналист
0
173

Німецькі інвестори збирають врожай на ланах та… у залі судових засідань

 Боротьба щодо відстоювання власних прав, яку ведуть іноземні інвестори з Баварії (шляхом фальшування документів у них відібрали фірму) триває майже рік. Протягом цього періоду німецькі громадяни звертаються до Міністерства юстиції України, бізнес-омбудсмена, Посольства ФРН в Україні, Антикорупційного комітету України, поліції, суду тощо. Між тим, головні винуватці їхніх поневірянь до цього часу залишаються непокараними, і, схоже на те, що й у подальшому планують уникнути відповідальності за неправомірні дії…

Бертольд Вільд та його дружна команда збирають врожай, засіяний наперекір «тітушкам» і бездіяльності поліції

Минулого року без відома та згоди засновників ТОВ «Вікторія» Отто Бьокера, Райнера Холленбаха, Герхарда Офенхойзера, Хілкера Хуберта директором Турманом І.С. було відчужено частку ТОВ «Вікторія» в розмірі 100% статутного капіталу на користь фізичної особи Міхеля Геннадія Аркадійовича. В подальшому на підставі сфальшованих документів державним реєстратором Маньківської районної державної адміністрації Валентиною Бондаренко були здійснені незаконні реєстраційні дії, завдяки яким у володінні Геннадія Міхеля враз опинилося понад 1700 га земель для ведення сільськогосподарського виробництва та особистого селянського господарства… 

«В березні місяці цього року на іншу фірму перереєстрували наші договори оренди. Все це зробили на основі підроблених документів. Начебто ми самі розірвали договори про оренду пайової землі, – говорить генеральний директор ІП «Агро-Вільд Україна» Бертольд Карл Алоіс Вільд. – Ми звернулись листом до Міністерства юстиції України і все повернулося на місце – ми отримали свої землі, а в реєстр було внесено відповідні зміни. Однак радість з цього приводу була передчасною. За тією ж схемою у нас знову відібрали права на землю. Пан Міхель знову йде до того ж самого реєстратора з комунального підприємства Христинівської селищної ради – Діденка Олександра Петровича – повторює процедуру підробки документу про розрив договорів з орендодавцями начебто нами самими. Але тут Міхель та його помічники-аферисти вчинили фатальний промах, поставивши на документі стару печатку! Адже Бертольд Вільд змінив печатку ще в червні минулого року. Мої опоненти перереєстрували наші договори на Фермерське господарство «Агро-ІндастріГруп». Статутний капітал цієї фірми становить всього 2 тисячі гривень. Тобто вона зроблена за відповідною рейдерською схемою. У цього господарства нічого немає – ні техніки, ні офісу, ні будівель ні своєї землі».

До речі, Бертольд Вільд ще на комісії у Черкаській ОДА показав присутнім нову печатку ТОВ «Вікторія», що свідчило про факт підробки документу з боку рейдерів.

Німецькі інвестори вирішили відстоювати свої законні права, а разом з тим продовжили здійснювати свою господарську діяльність: посіяли та підживлювали збіжжя, доглядали за посівами. Правда, посівна кампанія цього року дещо відрізнялася від посівної минулого року – сіяти доводилось під пильним наглядом поліції.

Була ще одна доволі своєрідна особливість весняних польових робіт – поблизу площ, де проводилась сівба, час від часу з’являлась «чужинська» техніка. Та як тільки до неї наближалися журналісти чи власники фірми, вона неначе міраж танула в повітрі. 

Однак пояснення таким діям водіїв знайшлося, на диво, швидко: під час проведення одного із засідань регіональної робочої групи Черкаської обласної державної адміністрації з питань захисту прав інвесторів, протидії незаконному поглинанню та захопленню підприємств Геннадій Міхель заявив, що працівники його товариства також засівали земельні ділянки в тих самих межах…

І хоч подібні заяви новоспеченого власника фірми викликали у присутніх сумну посмішку, він і не думав здаватися та забирати своїх слів – продовжував наполягати на своєму. Пізніше один із власників, генеральний директор Іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна» Бертольдарла Алоіса Вільд, коментуючи перебіг засідання комісії, сказав, що має на руках усі документи, які засвідчують, коли та в яких обсягах проводилися посівні роботи, що та на яких ланах було висіяно. Натомість Геннадій Міхель на всі конкретні запитання присутніх на засіданні членів робочої групи відповідав доволі однотипно. Мовляв, потрібно виїздити на місце та дивитись.

Та ось настала пора жнив. Техніка фірми, яка належить німецьким інвесторам, вийшла на збір врожаю. Як справи на ланах? Поки що, за словами Бертольда Вільда, добре. Жнива проходять у звичному режимі, але як довго триватиме такий «затишок», сказати не береться ні він, ні члени його команди.

Іноземних інвесторів дивує наше вітчизняне законодавство, яке дозволяє державним реєстраторам вчиняти явно протизаконні дії й при цьому залишатися безкарними. Як при такому розвитку подій має чинити інвестор? Чи може він залишатися спокійним і надалі думати про розвиток власного бізнесу на теренах України? Відповідь на це запитання залишається невтішною і для наших громадян.

«Головна проблема – дії реєстраторів. Якби реєстратор виконував свою роботу добросовісно – ми б не мали таких величезних проблем і почувалися спокійними та захищеними», – говорить Бертольд. 

А поки трудівники збирають врожай. До завершення жнив залишилися лічені дні. Раніше селяни о цій порі бажали одне одному гарної днини. Сучасні реалії вносять корективи у ці побажання. Селяни просять не лише сонячної погоди, але й відсутності на ланах ласих до чужого рейдерів…

Тим часом, серед селян ходять чутки, ніби справи у Геннадія Міхеля зовсім кепські: він нібито заборгував за продукти місцевому продмагу та не має чим розплатитися за послуги найманих «тітушок». Що ж? Як кажуть, Богу – Богове, а Кесарю – Кесареве…

Госпсуд Черкаської області визнав реєстраційні дії незаконними щодо фірм німецьких аграрних інвесторів 

Між тим, підходять до завершення і судові баталії. Господарський суд Черкаської області розглянув справу за позовом ТОВ «Вікторія» до ТОВ «Вікторія.»: рішення учасника ТОВ «Вікторія.» (з крапкою) – ТОВ «Вікторія» в особі директора Турмана І.С. від 24.09.2018 р. № 1/09, договір купівлі-продажу частки ТОВ «Вікторія.» та рішення учасника ТОВ «Вікторія.» Міхеля Г.А. від 24.09.2018 р. № 2/09, як і реєстраційні дії були визнано незаконними та такими, що порушували права та законні інтереси іноземних інвесторів. 

Рішенням господарського суду Черкаської області вони були визнані недійсними та скасовані з правових підстав, наведених адвокатами ТОВ «Вікторія» й Іноземного підприємства «Агро-Вільд Україна», яке було проголошене 22 липня 2019 року суддею Грачовим В.М. 

Слід зауважити, що пан Геннадій Міхель усіляко намагався затягнути судовий розгляд справи, щоразу заявляючи відводи судді з надуманих підстав, а з останнього засідання просто тихенько «зник». Поведінка його адвоката була більш чесною – він просто не з’являвся до зали судових засідань… Жодного разу до зали суду не з’явилась і держреєстратор Валентина Бондаренко – одна з головних фігурантів справи.

 

Геннадій Міхель, не дочекавшись рішення суду, поспішив до виходу…

Ми запропонували прокоментувати ситуацію адвокатам, за роботою яких мали змогу не один місяць спостерігати в судах, в правоохоронних органах, в органах державної влади, посольських та консульських установах, органах захисту бізнесу та при їх спілкуванні з людьми.

«Лише за останній рік роботи до нашої адвокатської команди звернулися шість компаній виключно з проблемою захоплення їх бізнесу. Як ми бачимо, дуже часто захоплення бізнесу відбувається з метою швидкої реалізації активів підприємства», – зазначили адвокати Олег Федорчук і Олександр Мозолевський. 

Адвокат Любов Бартащук, у свою чергу, зазначила: «Однією з найбільших перепон для оперативного захисту стала проведена останніми роками неефективна судова реформа в Україні, оскільки розгляд справи судом на даний час може відбуватися роками і вини суддів найчастіше у цьому немає, оскільки ми, як ніхто, бачимо, що їм фізично не вистачає ні часу, ні зусиль розглядати справи протягом розумного строку; внесені зміни до процесуального законодавства цих проблем також не вирішують. Віддаємо належне господарському суду Черкаської області, який попри складність справи, величезну кількість учасників, процесуальних диверсій однієї із сторін (неодноразові відводи, необґрунтовані клопотання, затягування розгляду справи тощо) ухвалив об’єктивне та виважене рішення у судовій справі, яке має величезне значення для відновлення порушених прав іноземних інвесторів, які відчайдушно протягом десяти місяців намагалися зрозуміти, як взагалі могло статися те, що сталося.

Потребує удосконалення і система реєстрації, оскільки функції реєстрації прав на нерухоме майно повинні виконувати виключно нотаріуси; необхідно значно посилити кримінальну відповідальність за незаконні дії державних реєстраторів, а сам факт вчинення реєстраційної дії шляхом втручання до реєстру має стати автоматичною підставою для скасування такої дії без необхідності подальшого звернення до суду. Сподіваємося, що наші точки зору й ідеї знайдуть відгук в новій команді Президента України, який дослухається до розуміння проблематики і скористається саме поглядами практиків та ідеями бізнесу для захисту усього ринку від його недоброчесних учасників».

До речі, 22 липня 2019 року оприлюднено Указ Президента України «Про заходи щодо протидії рейдерству» – https://mind.ua/news/20200048-zelenskij-pidpisav-ukaz-shchodo-protidiyi-rejderstvu

Він містить набір інструментів, які планують впровадити для захисту власників бізнесу та протидії позбавленню їх майнових прав…

Зеленський підписав Указ щодо протидії рейдерству

Документ містить набір інструментів, які будуть впроваджені найближчим часом

Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про заходи щодо протидії рейдерству». Про це повідомляє Офіс президента. Зазначається, що документ містить набір інструментів, що будуть впроваджені найближчим часом для належного захисту власників бізнесу та протидії позбавленню їх майнових прав.

«Питання рейдерства стало одним із найболючіших для бізнесу. За різними оцінками, протягом останніх шести років відбулося понад 3000 захоплень. Зазвичай це зміна власника через підробку документів, через реєстраторів, яких не існує, або «дірки» у реєстрі. Схеми різні, а суть одна. Сьогоднішнє рішення – це реальний крок, щоб покласти цьому край», – повідомив заступник керівника Офісу президента Олексій Гончарук.

Він зазначив, що проблема рейдерства не нова. Досі в ручному режимі проводилося відключення недобросовісних реєстраторів, однак рейдерство залишалося. Тому Указ, серед іншого, передбачає розробку та ухвалення найближчим часом законопроекту для усунення прогалин у законодавстві, що дають змогу рейдерам нищити бізнес і відбирати нерухомість.

Зокрема, передбачається внести зміни до програмного забезпечення державних реєстрів, що істотно зменшить ризики та частоту рейдерства.

Серед ключових технологічних змін – автоматичний моніторинг ризикових транзакцій із подальшим підтвердженням/зупинкою реєстраційних дій, створення бек-офісу, що переглядатиме транзакції з підвищеним ризиком, фото- та відеофіксація учасників транзакцій; запровадження додаткового підтвердження здійснення реєстраційних операцій (наприклад, SMS-пароль або MobileID) та додаткової авторизації учасників транзакції (наприклад, ЕЦП).

Усі ці зміни допоможуть підприємцям вести бізнес безпечно та мінімізувати ризики рейдерства в Україні.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.