…У РИТМАХ ГЕОПОЛІТИЧНОГО ЧАРДАШУ…

28 вересня 2018, 09:45
Власник сторінки
Брендмейкер, релайтер, политбрендолог
0
19
…У РИТМАХ ГЕОПОЛІТИЧНОГО ЧАРДАШУ…

Скандал з угорськими паспортами і присягою мешканців Закарпаття на вірність Угорщині у Береговому став топ-темою інформаційного порядку денного в Україні та за її межами...

…Скандал з угорськими паспортами і присягою мешканців Закарпаття на вірність Угорщині у Береговому став топ-темою інформаційного порядку денного в Україні та за її межами. Медійний простір вибухнув після того як було опубліковано відео з  церемонії отримання громадянами України громадянства Угорщини на полях консульства у місті Берегове. Сьогодні градус дискусії  щодо шантажу  з боку МЗС Угорщини росте по експоненті, а гучна заява Міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярта про те, що його країна «заступиться за права кожного члена угорської громади на Закарпатті»  лише з новою силою каталізує загострення у відносинах між країнами-сусідами…
...Представники українського політикуму, народні обранці, експерти навперебій  роздають поради і розписують рецепти, аби реактивно швидко «навести порядок». Одні воліють батогом вирішити всі проблеми, мовляв: покарати місцеву владу та «власників нових паспортів»,  ввести жорсткі заходи до угорської сторони. Словом – більшість у пошуках інструментарію впливу Києва на дії владної верхівки в Будапешті…
… Власні ж рефлексії дещо глибші та тяжіють до теми, яка не один рік перебуває у фокусі моєї уваги і наукових пошуків: соціокультурна та регіональна  ідентичність. Як категорія політико-психологічної практики  регіональна ідентичність стала для мене якірною  в питаннях генерування геобрендингових  стратегій в умовах інноваційного розвитку регіонів України…
Результати власних емпіричних досліджень та наукових пошуків колег: політичних психологів, політологів,  соціологів, культурологів, брендологів дозволяють робити, як то кажуть, «замітки на полях» з маркуванням «Nota Bene» …
…Наслідки глобалізації на поверхні: сьогодення фіксує обструкцію монополій держав і трансформацію територіальних ідентичностей.  Регіони  перебирають роль  активних політичних  гравців,  які генерують власні ідентифікаційні стратегії, залишаючи за собою право пошуку джерел легітимації: то у «модифіковане» минуле пірнають, то у «футурологічні» світи експедують.
Якщо говорити  про територіальну ідентичність у контексті «угорського питання», то мусимо констатувати дифузний стан ідентифікації та яскраво виражену готовність  ототожнювати себе з іншим ціннісно символічним ядром.  Фрустрованність,  масив розчарування  –  тригер  ціннісної переорієнтації. Мешканці регіону, які отримали паспорти Угорщини  і стали «героями» та ньюсмейкерами, сьогодні переймаються не стільки конструюванням ідентичності, скільки проблематикою умов та якості життя: розміром  заробітних плат і пенсій, доступністю висококваліфікованих послуг у сучасних медичних установах,  освітою, яка відповідає світовим стандартам, розвиненістю інфраструктури  тощо.  Кризові події останнього мають привернути увагу і замислитися над генезою слабкості громадянської ідентичності.  Ті, хто сьогодні воліє змінити геополітичний ландшафт, добре розуміють, що за таких обставин людина  відшуковуватиме простір,  який буде співмірним запитам, потребам конкретного індивіда.  Стало аксіомою: « у державі, слабкій та байдужій до соціальних проблем людини, регіональні орієнтації й уподобання можуть виявлятися сильніше, ніж загальнонаціональні норми». Згадувана вище фрустрованість – неприродний стан, він  не може тривати безкінечно, за ним неодмінно почнеться пошук месії…
... Події останніх днів на Закарпатті невблаганно вказують на те, що там регіональна ідентичність перетворюється на вагомий політичний ресурс. Закарпатська область – унікальний регіон,  що являє собою арену,  де   перехрещуються  різноспрямовані політичні амбіції  кількох держав, які в різні історичні періоди відчували себе на цих українських територіях повноправними господарями. Наслідки «господарювання» –  насаджування  власних управлінських алгоритмів, а головне – ментально культурної матриці. Це приграниччя стало своєрідною контактною зоною, де уживалися і уживаються різні етноси, які перебувають у перманентному інтенсивному культурному взаємообміні. Слід зауважити, що  ідентичність в таких регіонах завжди була гібридною.  Цей  «унікальний регіон»  був і залишається полісмисловим горизонтом. Він має і свою строкату історію, долю, фантоми, героїв,  міфи, ілюзії.  І щоб відчути його, для початку, його потрібно вислухати.
На тлі чергових антиукраїнських атак угорського Міністра закордонних справ з погрозами і шантажем,  слід згадати історію і феномен угорського націоналізму, який, на думку численних експертів, є одним із найсильніших в сучасному світі. Першим потужним фактором угорського націоналізму є місійність.  Угорці час від часу дістають із репозиторіїв своєї пам’яті  спогади про часи, коли  «Угорська Корона» була координатором політичних, соціальних, військових,  господарських, торговельних потоків на масивних європейських просторах. Їх  етноцентризм, який пронизує ментальність, а етнічний нарцисизм провокує агресивний стиль розв’язання конфліктних ситуацій.  Локальна самосвідомість вибудовується на фундаменті рефлексій історичної пам’яті, сполучених з усвідомленням осібності та специфічності території  як простору життя обмеженої територіальними рамками спільноти. Політична  психологія розглядає в ній соціокультурну компенсацію відчуження індивіда від глобалізованого економічного та політичного світу.  Етнополітична ситуація в Закарпатській області, яка  історично  пов’язана з Угорщиною (Закарпаття було частиною простору,  в якому понад тисячу років домінували угорці), сьогодні перебуває в епіцентрі інформаційного простору. Етнополітологи та політичні психологи  фокусують увагу політиків, які намагаються знайти рішення «угорського питання»,  на рисах  угорської ідентичності, серед яких: культурна і цивілізаційна вищість, ментальна зверхність, знаменита угорська впертість і войовничість, наступальність і наполегливість.
Отже, для  розв’язання закарпатської проблеми подолання протиріч і з метою поліпшення ментального здоров’я регіону необхідно враховувати факт того, що угорська національна меншина в Закарпатті є національно мобілізованою і стимульованою угорським традиційним націоналізмом. А тому щоразу виникатимуть ситуації, спрямовані на деструкцію національної ідентичності, і як підтвердження цьому: небажання частини угорців вчити українську мову, ігнорування і маргіналізація української культури тощо.
Змінити ситуацію в регіоні можливо за умови послідовної політики української держави. Пильної уваги потребують освітні програми. Створення та запровадження на базі провідних шкіл усіх головних міст Закарпаття спеціальних гуманітарних програм посиленого вивчення української мови і літератури, культури, історії, з метою «пророщування» якісно нової закарпатської інтелігенції, яка повинна змінити світоглядно дезорієнтовану теперішню інтелігенцію.
Держава має стати головним інвестором проукраїнської  якісної наукової та художньої літератури. Фокус уваги має сконцентруватися на комплексному вивченні закарпатської етно-ментальної специфіки.
Заснувати нові ЗМІ, які згенерують якісний контент,  започаткують нові культурологічні та інформаційні проекти, здолають проблеми традиційної закарпатської герметичності. Адже  визначення особистістю свого місця в житті, у територіальній спільноті, в країні пов’язується з умінням свідомо та критично інтерпретувати матеріали ЗМК, вплив яких на свідомість особистості через «ефект фреймінгу», залежно від тем і спрямованості програм, викликає відповідні когнітивні реакції.
Готовність особистості до обробки та інтерпретації інформації ЗМК демонструє можливість суттєво поліпшити розв’язання проблем соціокультурної та регіональної ідентичності. Влада  повинна бути готовою до тривалого протистояння в регіоні, оскільки  амбіції угорського політикуму,  які живляться угорським націоналізмом, викликатимуть до життя нові технології повернення до свого домінування в регіоні Середньої Європи.  Змінити ситуацію в регіоні зможе перманентна внутрішня політика та запровадження довгострокових  націотворчих проектів, направлених на зміцнення національної ідентичності українського Закарпаття. А регіональна ідентичність за умови грамотного її форму¬вання здатна нейтралізувати «алярмістські настрої» щодо поширення кризових явищ. Для України завдання оптимального балансу національної та регіональної ідентичностей є  пріоритетними у питаннях  національної безпеки.
P.S. … Угорський чардаш – танець парний… Вогненний, зі своїм характером, де  знайшли своє відображення темперамент, багатовікові традиції, події, якими живе кожен угорець… Сьогодні вони, угорські геотанцюристи, у пошуках пари, аби показати на весь світ угорський танець, повний унікальних чарівності та шарму, який у різні часи підкорював одну країну за іншою… Технічно складний, зі швидкими рухами, його виконавці постають з характерною гордовитою поставою, філігранною технікою, а в кожному пластичному русі –  емоції та космічний темперамент переможців… Чи вдасться українській владі запросити закарпатців у хоровод, у коло-sole-сонце… Чи стане він, коло-танок,  вітальним танцем?!... Покаже час…  А поки що ритми геополітичного чардашу не дають спокою тим, хто на берегах Дунаю і на кручах Дніпра…
© Vilena V Voronova
#VilenaVVoronova #ВиленаВоронова  #ПолітичнаПсихологія  #ПолитическаяПсихология #Политика #Політика #Policy #РегіональнаІдентичність #Закарпаття #Угорщина #Branding_Consulting_VVV
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: політика,Закарпаття,Угорщина
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.