Fujikura: легалізоване рабство в Україні

08 липня 2016, 13:29
Власник сторінки
всеукраїнська незалежна профспілка
4
Fujikura: легалізоване рабство в Україні

На одному із найбільших інвестиційних вихвалянь влади, японському заводі Fujikura назріває скандал

На фоні масового безробіття залучення інвесторів такого масштабу для львів’ян виглядало як манна небесна. Ще 14 квітня у селі Підрясне відбулось офіційне відкриття заводу за участі президента України Петра Порошенка. Ще тоді він зізнався, що рішення приймалось поспіхом:

«Насправді ми йшли до цього відкриття короткий проміжок часу. Для мене цей шлях розпочався з дуже короткої дискусії з головою львівської ОДА Олегом Синюткою, який сказав, що нам треба зробити рішучий крок, щоб залучити міжнародних інвесторів на Львівщині», – заявив з усмішкою на обличчі очільник держави. Цей поспіх, як виявилось, дуже швидко виліз боком.

Всі локальні ЗМІ рясніють позитивними новинами про нових японських інвесторів та оголошеннями, які запрошують на роботу. А от самі працівники залишають надто вже негативні відгуки в Інтернеті. Негатив стосується відносно «рабського ставлення до робочих» та «негідних умов праці».

«Дууууже багато негативних сторін! Не йдуть працювати туди ті, хто має хоч трохи поваги до самого себе!… Умови праці жахливі, далеко не європейські чи японські. Завод хоч і новий, і обладнання сучасне, але відчуття рабства не покидало…», – пишуть у відгуках.

Обличчя інвесторів яскраво показує один інцидент, а може і не один, але знаємо ми поки тільки про нього.

Всі спроби донести керівництву, зокрема генеральному директору Хорхе Гарсія Пуенте, про всі недоліки та утиски прав працівника на заводі, виявились марними. Більше того, як кажуть працівники, «хто багато говорить – той довго не затримується».

Після невдалих спроб, група працівників вирішила створити свою первинну профспілку і долучитись до спілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України. Установчими зборами, на яких були присутні близько 30-ти осіб, було вибрано голову профспілки Олійника Євгена та заступницю Холіну Анну. Одразу до профспілковців ставлення керівництва погіршилось і вже через кілька днів обидвох звільнили за статтями та вишвирнули за межі заводу. Більше того, коли жінка знімала на відео скандал, який влаштувало керівництво, охорона наглим чином забрала у неї планшет та викрала карту пам’яті. Очевидно, що керівництву заводу не потрібнен діалог із своїми працівниками для плідної праці на виробництві.

«Там стільки порушень, якщо говорити серйозно… Людей там працює багато, і кожна людина має претензії. Просто зараз, коли нас звільнили, не кожен хоче говорити на камеру. Є переселенці, які якщо втратять роботу, фактично стануть бомжами. Є матері-одиночки, яким погрожували. Люди здебільшого бояться, бо переживають за своє матеріальне становище. Я впевнений, що там незадоволенні всі! Особисто я чув, коли бригадирів заставляли кричати на робочих», –Євген Олійник, голова первинної профспілки.

Коли журналісти із ІА Прометей приїхали на завод, щоб отримати коментарі щодо даної ситуації, з нами ніхто з місцевих керівників не мав бажання спілкуватись, попри обіцяння адміністрації бути відкритими до ЗМІ. Тому у даній статті, через підозріле небажання діалогу вже і з журналістами, висвітлення їхньої позиції неможливе.

Як нам стало відомо у спілкуванні з багатьма робітниками Fujikura, проблеми не лише у ставленні адміністрації до працівників як до дешевої робочої сили, а і в самих умовах праці. Зокрема, це відсутність належного медичного обслуговування; відсутність технічних перерв; відсутність фіксованого обіду; перевищення норм виробництва; антисанітарія; перевищення температури повітря у приміщенні; незрозуміле начислення заробітної плати; закрита бухгалтерія і т. д.

«21 числа голову первинної профспілкової організації Олійника Євгена і його заступницю Холіну Анну було звільнено по ініціативі роботодавця, що згідно закону про профспілки адміністрація не мала права зробити, так як вони вже перебували на виборних посадах. Їхнє звільнення могло відбутись тільки з погодження обласної організації», – Карвацька Марія, голова обласної профспілки будівельників.

Це далеко не весь список, однак якщо зупинятись по кожному пункті окремо, то це займе не одну сторінку тексту. Хоча читачам все ж варто знати, що такі умови праці та відношення вже привели до смерті робочого. На жаль, на заводі так установлено, що якщо робітнику погано, його всерівно змушують йти допрацьовувати зміну. І на превеликий жаль, в одному із таких випадків врятувати людину вже виявилось неможливо.

Це тільки початок скандальної епопеї щодо Fujikura, адже ця тема торкається і порушень законодавства, і моральних принципів, і політики українських можновладців, які хочуть перетворити нашу країну у сировинну базу дешевої робочої сили, що так манить великий інвестиційний капітал зі Сходу та Заходу.

Цілком ймовірно, що після гучних скандалів та невдоволень керівництво все ж наведе лад у процесі виробництва та підприємницькій етиці, але на даний момент ситуація на Fujikura для рядових робітників залишається майже нестерпною.

Катя Бенюк, спеціально для Прометея.

http://korrespondent.net/url.hnd?url=http://prometei.org/%3fp%3d1411

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: профспілки
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.