І не мрійте, Вікторе Федоровичу

5 августа 2011, 15:59
Заступник директора Інституту світової політики
0
7564

Арешт Тимошенко відбувся за всіма канонами інформаційного боягузтва. П’ятниця. Під вечір. Час відпусток.

І не лише в пересічних українців. Серпень – пора відпусток дипломатів, урядовців у всьому світі. Із цікавою ситуацією сьогодні зіштовхнувся: почав обдзвонювати європейських дипломатів, які моніторять українські справи, аби довідатися, якою може бути офіційна реакція ЄС? Виявилося, що більшість у відпустці.


Чи врятує це українську владу? Ні. Правило «п’ятниці і вечора» могло працювати в часи Кучми. Сьогодні можна про нього забути. Є інтернет. Є соціальні мережі. І звідти можна почерпнути куди більше, аніж з кишенькових зареєстрованих мас-медіа України. Та і на час відпусток не слід сильно розраховувати. Щонайменше у питанні міжнародної реакції. Не є важливим, що скаже через годину чи через добу представник Єврокомісії чи речник Держдепу США. Важливим є те, якою буде реакція Брюсселя і Вашингтона через кілька місяців.

США, зрештою, вже відреагували. Барак Обама не планував і не планує їхати в Україну. Після арешту Тимошенко на це тим більше годі розраховувати. У ЄС можуть і уникати гострих заяв, однак не віриться, що хтось із керівників країн Євросоюзу горітиме бажанням зустрічатися з колегою, в країні якого розправляються з опонентами у такий спосіб.

Як мінімум – Віктору Януковичу не подаватимуть руку. Як максимум – Україна опинятиметься з кожним днем у дедалі глибшій ізоляції. Хто мріяв про Угоду про асоціацію з ЄС? Про помпезний саміт Україна-ЄС в Києві? Ну ви і мрійник, Вікторе Федоровичу… 

Лідери країн ЄС дуже чутливі до відгуків у власній пресі. І будьте впевнені: якщо західні політики можуть і промовчати щодо ситуації в Україні, то журналісти зовсім ні. Тому європейські лідери муситимуть двічі подумати, перш ніж просто зустрічатися з керівником України (не говорячи про укладення документів стратегічної ваги). Скажіть на милість: чи сподобається німецькому канцлеру заголовок «Меркель підтримала непорядного президента України»? Чи сподобається Саркозі стаття з назвою «Президент Франції зрадив демократичним цінностям»? Публічно представники ЄС можуть бути скільки завгодно коректними і дипломатичними. Правда ж полягає в тому, що до суду над Тимошенко в ЄС давно ставилися з недовірою. Просто ввічливо мовчали. Арешт – це вже занадто. У Кремлі ж, напевно, вже потирають руки, розуміючи, що український президент опинився в російських тенетах, можливо, не бажаючи цього.

Упевнений, апологети влади скажуть: насправді ЄС підтримує Януковича, ось і Париж відкликає свого посла за недипломатичні висловлювання (http://www.ukrinform.ua/rus/order/?id=1077187)! Маячня. По-перше, посол Франції відпрацював свої три роки (це звичайно ротаційна практика для західних дипломатів; це пострадянські посли (і українські, в тому числі) можуть собі дозволити по 5-7 років засиджуватися в одній столиці). По-друге, французький амбасадор – надзвичайно професійний дипломат, до нього з великою повагою ставляться в Парижі, його думці довіряють (тому таємничі джерела в МЗС України, що поширюють чутки про нібито відкликання французького посла, мали б бути обережнішими; не буде Париж відликати свого посла – тим більше якщо він сказав правду). По-третє, а що власне кримінального було в словах пана Жака Фора? «Цей суд, карна справ дуже далека від права і дуже близька до політики». Теж мені сенсація. Як на мене посол Німеччини висловився куди гостріше, при цьому абсолютно офіційно – на шпальтах газети «День». Прес-служба БЮТ, щоправда, цього не помітила.

«Я шукав в історії Європейського Союзу випадок, який можна було б порівняти з тим, що ми спостерігаємо нині, коли уряд втратив не лише політичну владу, а й у такому масштабі став об’єктом кримінального переслідування, включаючи і главу уряду. Такого випадку я не знайшов. Тому не варто дивуватись, коли люди і засоби масової інформації в багатьох країнах Євросоюзу сприймають ці події як «вибіркове правосуддя», яке цілеспрямовано реалізується правовою системою, котра все ще потребує реформування. Не викликає сумнівів, що ці судові процеси негативно вплинуть на імідж України». «…Водночас фактом є й те, що 99,8% усіх кримінально-процесуальних судових справ в Україні завершуються обвинувачувальним вироком. Які ж тоді шанси є у звинувачуваного в умовах нинішньої системи відстояти свої права?» Це слова німецького посла Ганса-Юргена Гаймзьота (http://www.day.kiev.ua/212962). До речі, він теж працює в Україні три роки. Цікаво, коли він повертатиметься невдовзі до Берліна, МЗС знову буде запускати чутки, що це Меркель покарала Гаймзьота за чесність?

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Гости Корреспондента
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.