На захист журналіста

21 сентября 2011, 17:56
соціальний експерт
0
954

Про шокуючу "взаємодію" преси з правоохоронними органами дізнався майже випадково...

Декілька місяців тому групу народних депутатів (серед яких Андрій Парубій, Леся Оробець, та автор цих рядків) запросили на круглий стіл, присвячений стосункам міліції з журналістами.

Особливо вразив випадок  з журналісткою Оленою Белозерською, коли у неї, з незрозуміло яких причин міліція, вилучила усе журналістське "приладдя" – архіви, контакти, інформацію, обладнання. Тобто людину практично позбавили права на професію!

Натомість діюче законодавство твердить – журналісти можуть не розкривати джерел своєї інформації. Однак міліція, слідчі, прокурори керуються Кримінально-процесуальним кодексом, який для них є основним Законом.

У тому кодексі нічого не сказано про захист журналістів, їх джерел інформації, неприпустимість вилучення професійного обладнання працівників ЗМІ.

Тож дійшли висновку – законодавство, що регламентує діяльність засобів масової інформації, треба змінювати.

Маємо додати професію журналіста до переліку професій, представників яких не можна допитувати як свідків з приводу того, що їм довірено або стало відомо при виконанні професійної діяльності (як от лікарів, адвокатів, священнослужителів тощо).

Також слід гарантувати захист конфіденційної інформації в офісах ЗМІ та помешканнях журналістів: хай дозвіл на обшуки таких приміщень дає не звичайний суддя, на якого легко "натиснути", а голова апеляційного суду!

Переконаний: без гарантій збереження таємниці джерел інформації не може бути свободи слова, гострої та актуальної журналістики.

Хто наважиться на відверту розмову про, приміром, зловживання посадовців, якщо боятиметься, що журналіста викличуть й допитуватимуть в міліції чи прокуратурі й "залізними коліщатами" витягатимуть з нього ім’я інформатора?

Якщо ж анонімне джерело перестане бути анонімним, де гарантія, що кримінальні авторитети чи нечисті на руку начальники не почнуть мститися йому за спілкування з пресою.

Разом із Андрієм Шевченком, Володимиром Ар'євим, Олександром Сочкою (колишніми журналістами, а зараз депутатами), Олесем Донієм, Андрієм Парубієм, Олесею Оробець та іншими народними депутатами, загалом 11 людей, ми внесли до парламенту законопроект про внесення змін до Кримінально-процесуального кодексу України щодо забезпечення права журналістів на захист джерел інформації.

У вересні профільні парламентські комітети з питань свободи слова  та з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності, підтримали законопроект.

Автори проекту сподіваються на підтримку з боку журналістів та суспільства законодавчої ініціативи.

Сподіваємося, що завдяки увазі з боку преси,  тиску громади, проект "не загубиться", і що під час голосування за нього ті, хто зазвичай голосує по відмашці, на цей раз проголосують по совісті.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Гости Корреспондента
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.