Електрона процедура реєстрації підприємств: переваги та недоліки

06 листопада 2011, 16:43
Власник сторінки
0

Запровадження в Україні механізму електронної державної реєстрації суб’єктів господарювання підтверджується практикою застосування електронної реєстрації компаній у багатьох країнах ЄС.

Запровадження в Україні механізму електронної державної реєстрації суб’єктів господарювання підтверджується практикою застосування електронної реєстрації компаній у багатьох країнах Європейського Союзу, що показала свою високу ефективність.

Для здійснення будь-якого виду підприємницької діяльності в Україні - необхідною умовою є державна реєстрація (Закон України від 07.02.91 р. N 698-xii "Про підприємництво").

Отже, Державний реєстратор.

Для державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи подаються такі документи:
- рішення власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу про створення юридичної особи (крім
приватного підприємства). Якщо власників або уповноважених ними органів два і більше, таким рішенням є
установчий договір, а також протокол установчих зборів (конференції) у випадках, передбачених законом; 
- статут, для створюваної організаційної форми підприємництва;
- реєстраційна картка встановленого зразка, яка є водночас заявою про державну реєстрацію;
- документ, що засвідчує сплату власником (власниками) внеску до статутного фонду суб'єкта підприємницької
діяльності в розмірі, передбаченому законом;
- документ, що засвідчує внесення плати за державну реєстрацію;
- при створенні відкритих акціонерних товариств (крім відкритих акціонерних товариств, створених у процесі
приватизації та/або корпоратизації) подається засвідчений Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку
звіт про наслідки передплати на акції.

Програму для відправки документів можна безкоштовно завантажити на сайті ДП «Інформаційно-ресурсний центр» (http://irc.gov.ua/ua/Elektronna-reiestratsiya.html). Там же зазначені правила використання цієї програми. Якщо коротко - відкривши програму, слід спочатку створити реєстраційний пакет документів (передбачені окремі пакети для фізичної особи та юридичної особи). У робочій області реєстраційного пакета необхідно активувати розділ «Картка», в якому заповнити всі поля, виділені жовтим кольором (таким чином, по суті, буде заповнена реєстраційна картка). Далі слід перейти в розділ «Документи», в якому спочатку вибрати вид прикріплюється документа, а потім - прикріпити відповідний файл.

Файли відсканованих документів повинні мати формат. Tif. Інших вимог до сканованого документа поки не встановлено, але вони повинні з'явитися разом із затвердженням Мін'юстом згаданого наказу.
 При збереженні даних проводиться перевірка правильності заповнення полів картки. Якщо ж помилок немає, то відобразиться вікно «Зчитування особистого ключа», в якому необхідно також пройти процедуру зчитування особистого ключа, використовуваного для підписання реєстраційного пакета ЕЦП. У разі успішного підписання ЕЦП реєстраційний пакет зберігається в каталог у вигляді. Zip файла без «зірочки».

Відправлення реєстраційного пакета здійснюється з наступного адреси:
http://reg.edr.org.ua/EdrRegService/. У разі успішного відправлення документів внизу сторінки відобразиться таблиця результатів відправки і в ЄДР надійде електронне звернення (заявка) з відповідними реєстраційними даними. Повідомлення про те, що документи отримані держреєстратором, автоматично надійде заявнику тоді, коли реєстратор відкриє відповідну заявку.

Витрати:

Основні витрати пов'язані з необхідністю придбання електронного цифрового підпису (ЕЦП), яким повинні бути завірені електронні документи, що подаються для державної реєстрації. Купити його можна в центрах сертифікації ключів. У «звичайних» центрах можна придбати послуги ЕЦП та обслуговування сертифікатів ключів, а в акредитованих центрах сертифікатів ключів - ЕЦП з посиленими сертифікатами ключів. Закон про електронну реєстрацію не висуває вимог щодо засвідчення ЕЦП посиленим сертифікатом ключів, а тому поки можна купувати і звичайний ключ. Але в надрах Мінюсту нині розробляється проект подання та обігу електронних документів державному реєстратору, який вимагає перевірки саме посиленого сертифіката відкритого ключа.

Передача відомостей про державну реєстрацію юридичної особи до органів статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України для взяття юридичної особи на облік
1. Державний реєстратор у день державної реєстрації юридичної особи зобов'язаний передати відповідним органам статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України відомості з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.
2. Підставою для взяття юридичної особи на облік в органах статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України є надходження до цих органів відомостей з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи.

Мусите знати:

Стаття 24. документи, що подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців»
Подання засновником (засновниками) або уповноваженою ним (ними) особою документів державному реєстратору для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється виключно на паперових носіях без подання електронних документів.

В цілому, така процедура безсумнівно спрощує реєстрацію підприємств, проте:
- по-перше, вона не є зовсім вже безкоштовною;
- по-друге, не знімає необхідності розробки та підготовки власне реєстраційних документів;
- по-третє, все одно вимагає певного часу на підготовку документів і заповнення карток. 

А тому краще всього доручити її проходження професіоналам, що мають відповідний досвід.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Бизнес-блоги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.