Тарас Онищенко, адвокат AO Barristers
Нові підходи (Проєкт Закону № 12441)
26.01.2025 Верховною Радою отримано проєкт Закону України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (щодо відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції)» або закон № 12441, що вносить ряд суттєвих змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП), спрямованих на посилення відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
Основні зміни, які вносить цей законопроект:
- Стаття 38 КУпАП: Змінено строки притягнення до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачені статтями 166-3 та 166-4 КУпАП, на рік з дня виявлення правопорушення але не пізніше п’яти років з дня вчинення і на рік з дня виявлення правопорушення але не пізніше трьох років з дня вчинення, відповідно.
- Статті 164-3, 166-1, 166-2 КУпАП: Виключені з КУпАП.
- Статті 166-3 та 166-4 КУпАП: Викладені в новій редакції, що передбачає більш детальне регулювання відповідальності за антиконкурентні дії органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, а також за порушення порядку подання інформації та виконання рішень органів Антимонопольного комітету України.
- Статті 221, 254, 255, 256, 257 КУпАП: Внесені зміни, що уточнюють порядок оформлення протоколів про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 166-3 та 166-4 КУпАП, та порядок притягнення до відповідальності за ці правопорушення. Зокрема збільшено строк на складення протоколу до 3-х днів, врегульовано процедуру направлення протоколу особі, відносно якої його складено.
Наслідки у випадку підписання проєкту Президентом:
· Посилення відповідальності за антиконкурентні дії: Законопроект передбачає збільшення штрафів за антиконкурентні дії органів влади та інших суб'єктів господарювання, що має сприяти зменшенню кількості таких порушень та створенню більш конкурентного середовища в Україні.
· Удосконалення процедури притягнення до відповідальності: Зміни до статей 221, 254, 255, 256, 257 КУпАП спрямовані на уточнення та вдосконалення процедури притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, що має забезпечити більш ефективне та справедливе застосування норм КУпАП.
· Захист економічної конкуренції: В цілому, законопроект спрямований на посилення захисту економічної конкуренції в Україні, що є важливим фактором для розвитку економіки та забезпечення добробуту громадян.
Основною метою даного проєкту закону є ліквідація правової колізії між приписами Закону України «Про захист економічної конкуренції» та Кодексу України про адміністративні правопорушення, що унеможливлює у відповідних випадках притягнення фізичних осіб до адміністративної відповідальності.
Відповідно до пояснювальної записки, проєкт Закону стосується пріоритетних сфер зобов’язань України у сфері європейської інтеграції, у тому числі міжнародно-правових (стаття 256 Глави 10 «Конкуренція» Угоди про Асоціацію). Положення проєкту Закону узгоджуються зі статтями Регламенту Ради (ЄС) № 1/2003 від 16 грудня 2002 року щодо імплементації правил конкуренції, визначених статтями 81 та 82 Договору про функціонування Європейського Союзу.
Тому вважаємо, що прийняття даного Закону і набрання ним законної сили це лише питання часу.
Автор: Тарас Онищенко, адвокат АО Barristers
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.