Ринок торгових центрів України та ритейл розвиваються, навіть попри воєнні дії на території України.
Всі торгові центри України переписані та класифіковані ще у 2016 році. Ми впевнено оперуємо такими поняттями як відвідуваність ТРЦ, вакантність, розмір орендних ставок і навіть використовуємо індекс, який враховує баланс цих показників. Але розуміння ринку не може бути повним, поки ми не знаємо, хто з орендарів на ньому присутній, скільки їх, у якому сегменті вони працюють та їх основні характеристики. До цього часу такого розуміння не було. Щоб відповісти на це питання, дослідницька група Української ради торгових центрів протягом 2023-2024 років рахувала українські роздрібні мережі та зробила їх сегментацію.
До 2018 року в Україні оприлюднювалась статистика, що далеко не завжди відображала реальний стан речей, але тим не менш, хоч яка, але вона все ж таки була. В середині 2000-х років Управління статистики навіть провело фізичне дослідження торгових об’єктів, щоб врахувати не тільки торгові площі, що належать компаніям, які й так звітували в органи статистики, але також й фізичних осіб-підприємців. Але таке дослідження було разовим, а з 2018 року в статистику надаються тільки дані щодо роздрібного товарообороту, проте дані про кількість мереж, торговельних точок чи площ відсутня.
Девелоперські або консалтингові компанії мають свої бази даних ритейлерів, але в актуальному стані знаходиться інформація щодо перших двох сотень всеукраїнських операторів – тих, з ким найчастіше підписує угоди саме ця компанія. Також в базах даних є регіональний крен: одні регіони представлені досить добре, а інформації по деяким може не бути зовсім. Крім того, в них відсутня інформація щодо кількості торгових точок та/або площ.
Великі мережеві дослідницькі компанії практикують такий тип дослідження як сенсус (перепис) торговельних точок. Але отримані дані досить швидко застарівають, і таке дослідження заточене під конкретного Замовника та його задачі, що унеможливлює здійснення об’єктивного зрізу ринку торговельної нерухомості. Наприклад, дослідження проводиться тільки в обласних центрах або враховує тільки аптеки, АЗС або лише ті торговельні точки, в яких представлені певні товарні категорії.
В Україні для реєстрації підприємств та адміністрування їхньої діяльності використовується Кодекс видів економічної діяльності. Чи можна, спираючись на КВЕДи, виявити, чи відносяться потужності підприємства до ритейл мережі?
Ні. Це пов’язано з тим, що деякі оператори фактично є роздрібними мережами, але за реєстраційними документами займаються іншою діяльністю. Наприклад, підприємство може за документами відноситись не до профільного КВЕД 47, а до КВЕД 55.30.1 (Діяльність ресторанів) або 93.21 (Функціювання атракціонів і тематичних парків). Але по суті, це роздрібні мережі, які є потенційними орендарями площ в ТЦ.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.