Енергоатом розгортає технології малих модульних реакторів в Україні

22 листопада 2024, 08:51
Власник сторінки
Голова правління НАЕК Енергоатом
0
Петро Котін, в.о. голови правління АТ НАЕК Енергоатом

Одним з важливих напрямів розвитку вітчизняної атомної енергетики є впровадження технологій малих модульних реакторів (ММР), які можуть доповнити наш атомний флот вже у наступному десятиріччі.

ММР – це відносно невеликі за потужністю ядерні реактори (до 400 МВт). Вони в кілька разів менші за традиційні ядерні реактори, складаються з окремих модулів, що значно спрощує їхнє спорудження або розгортання.

НАЕК Енергоатом бере активну участь у цьому процесі, має значні напрацювання, кадровий потенціал та домовленості з міжнародними партнерами, які надають доступ до нових технологій та навчання фахівців Енергоатома.

Найбільш тривалою та плідною є наша співпраця у цій сфері з американською компанією Holtec. І саме минулого тижня разом з керівниками цієї компанії ми детально обговорили практичні кроки нашої співпраці, зокрема питання будівництва в Україні заводу з виробництва компонентів для малих модульних реакторів SMR – 300 (потужністю 300 МВт·год) компанії Holtec. Реалізація цього проєкту дозволить не лише забезпечити Україну необхідними компонентами та технологіями ММР, а й експортувати їх до країн Європи.

Разом ми вже визначили місце розташування цього заводу, технічні вимоги та виробничі параметри, а також технології, які потрібні для розгортання потужностей підприємства.

Ми також домовились про участь представників Енергоатома у роботі з розгортання на майданчику атомної станції Palisades (США) малого модульного реактору за технологією SMR-300. Мова йде про включення наших фахівців у робочі групи на етапах проєктування, будівництва, випробувань і введення в експлуатацію цього ММР в США, що дасть можливість Енергоатому набути знань та досвіду для подальшого впровадження цієї технології в Україні.

Крім цього, маємо ще низку домовленостей та працюємо з іншими провідними світовими розробниками технології ММР. Зокрема:

- у червні 2024 року Енергоатом та французька EDF підписали угоду про співробітництво, що охоплює вивчення технології NUWARD – малого модульного реактора від  EDF;

- у вересні 2023 року Енергоатом і американська компанія Westinghouse підписали меморандум щодо можливості впровадження малих модульних реакторів АР-300 в Україні;

- на початку 2022 року НАЕК домовилась із Rolls-Royce про співробітництво щодо можливості будівництва британських малих модульних реакторів в Україні;

- у вересні 2021 року Енергоатом та американська NuScale Power підписали Меморандум про взаєморозуміння для вивчення можливості впровадження реакторів за технологією NuScale в Україні.

Зазначені домовленості та практична робота щодо їх реалізації вже заклали  міцний фундамент для реалізації проєктів ММР. Енергоатом є єдиною компанією в Україні, яка має фахівців із необхідними компетенціями для будівництва та експлуатації малих модульних реакторів. Наші партнери це розуміють, тому бачать великі перспективи співпраці.

В Україні на законодавчому рівні обмежено володіння і використання ядерного матеріалу. Він може перебувати тільки у державній власності. Тому НАЕК Енергоатом як акціонерне товариство, 100% акцій якого належать державі, розуміє і бере на себе повну відповідальність за розгортання технологій ММР в Україні.

Торік ми офіційно отримали від Укренерго перелік з 18 майданчиків, де можуть бути розгорнуті малі модульні реактори на заміну застарілих або пошкоджених енергоблоків ТЕС. Першим перспективним місцем для цього розглядається майданчик Трипільської ТЕС – проєктна документація і відповідні розрахунки вже готуються.

Тож Україна вже робить впевнені кроки на шляху до впровадження ММР. Енергоатом опановує відповідні технології і працює над створенням нового атомно-промислового кластеру, який зміцнить економіку та енергетичну незалежність нашої держави.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
СПЕЦТЕМА: Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.