Іноземні тютюнові компанії продовжують заробляти на війні в Україні

27 квітня 2023, 10:25
Власник сторінки
политолог, политический консультант
0
1392
Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Після початку повномасштабної війни рф проти України не всі транснаціональні та іноземні корпорації відреагували адекватно і далі продовжують заробляти на крові українців.

Серед західних компаній, які залишилися працювати в Росії, найбільшу частку становлять німецькі - 19,5%, 12,4% - американські, 7% - японські. Справді, багато брендів і компаній принципово залишаються працювати на території країни-агресора. Це й усім відомі Procter&Gamblel, Nestle SA, LG, Samsung, LC Waikiki, Huawei, Ашан та багато інших.

Однак особливе місце серед них посідають транснаціональні тютюнові корпорації, що входять до топу найбільших іноземних компаній Росії за версією Forbes (за 2022 рік), які, зокрема, продовжують працювати і в Україні. Мова йде про Philip Morris, Imperial Global Tobacco, British American Tobacco, JTI та ін.

Пишуть, що Philip Morris International мав виручку за рік - 392,9 млрд рублів. Це виробник сигарет під брендами Parliament і Marlboro. У них фабрика в Росії і дистрибуторський підрозділ, на  3 200 осіб. Japan Tobacco International: заробили - 345,5 млрд рублів. JTI Росія виробляє сигарети Kiss, Winston і LD та має 4 заводи в РФ. British American Tobacco: отримали за рік - 225,4 млрд рублів. Виробник цигарок Lucky Strike і Dunhill. Все ще тягне з продажом своїх активів в Росії.  

У сумі це майже трильйон рублів (963.8 млрд рублів) прибутку, податки з якого спрямовані на фінансування російської агресії проти України. Транснаціональна тютюнова індустрія фінансує війну росіян проти українців? Паління вбиває не лише наші легені?

Компанії, які продовжують працювати на російському ринку, згідно  з новим російським законодавством, змушені сприяти призову працівників до армії та фінансувати їхнє військове спорядження.

Давайте скажемо відверто: не вийти з ринку РФ за рік повномасштабної війни - це не випадковість, а свідома позиція. І тютюнові корпорації повинні за неї відповісти.

Я повністю поділяю позицію тих моїх колег які стверджують, що СБУ, ДБР, БЕБ, НАЗК повинні проявити тверду позицію та взятися за ці корпорації в Україні. Чому досі в санкційних списках РНБОУ не опинилися Philip Morris, Imperial Global Tobacco, British American Tobacco, JTI? Чому до їх офісів в Україні не прийшли силовики та не задали питання менеджменту? Чому на міжнародному рівні Україна не вимагає запровадження санкцій щодо цих бізнесів?

26 квітня, у Верховній Раді відбулося засідання Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, на якому депутати розглянуть законопроєкти про запровадження в Україні електронної акцизної марки для тютюнових виробів. Суто “російська система” електронного акцизу, якої майже ніде у світі більше немає.

За підсумками дискусій з індустріями було враховано 2 з 16 зауважень тютюнової галузі.

Голова Комітету ВР Данила Гетманцев вважає, що тютюновий бізнес “доовороздатний” і регулюється законодавцем. Та невже? А як сталося, що в Україні досі не введені обмежувальні заходи щодо тютюнових корпорацій, які не залишили країни-агресора? Може тому, що тютюнове лобі вміє переконувати?


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
СПЕЦТЕМА: Україна
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.