“Герусівщина” на марші або хто захищає російський бізнес в Україні під час війни

21 липня 2022, 14:40
Власник сторінки
политолог, политический консультант
1
438
Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства

Перед війною я неодноразово писав про “герусівщину” щодо лобіювання інтересів Коломойського в енергетиці.

Малося на увазі діяльність голови Комітету Верховної Ради з енергетики та житлово-комунального господарства Андрія Геруса. Участь в банкротстві та перепродажі Калуської ТЕЦ, торгівлі електроенергією з Білоруссю, закупівля російського вугілля перед війною все це була “герусівщина”, з якою я та багато моїх колег вели боротьбу.

Нещодавно народний депутат Олексій Кучеренко заявив, що “Герус - це аморальна людина і мерзотник”. І з ним важко не погодитися. Особливо в контексті нововиявлених обставин.

11 травня 2022 р. Київській апеляційний суд відмовив Державному бюро розслідувань і Офісу генерального прокурора в арешті енергоактивів групи VS Energy, пов'язаної з заступником голови держдуми рф Олександром Бабаковим та його партнерами.

Прокурор Офісу генпрокурора Роман Тулін просив визнати пакети акцій Херсонобленерго, Кіровоградобленерго, Житомиробленерго, Рівнеобленерго, Чернівціобленерго речовими доказами у кримінальному провадженні та накласти на них арешт. Слідство заявило суду, що представники VS Energy протиправно консолідували частину об'єктів енергетичної інфраструктури України та протягом тривалого часу завдавали шкоду Україні, підривали її суверенітет і територіальну цілісність.

У матеріалах суду вказано, що VSEnergy пов'язане з російською злочинною організацією Лужники. На її чолі, за даними слідства, стоять колишній президент ФК “ЦСКА” Євгеній Гінер, заступник голови Держдуми РФ Олександр Бабаков та Михайло Воєводін, який, згідно з інформацією з Інтерполу, має статус так званого “злодія в законі” та відомий під кличкою Міша Лужнецький.

До речі, Бабаков, Гінер та Воєводін контролюють не лише п'ять обласних енергорозподільчих підприємств (Херсонобленерго, Кіровоградобленерго, Житомиробленерго, Рівнеобленерго, Чернівціобленерго), але й запорізьке підприємство Дніпроспецсталь та велику мережу готелів Premier Hotels & Resorts, серед яких п'ятизіркові Прем'єр-палац у Києві та Прем'єр-готель в Одесі, Перший інвестиційний банк.

Як пишуть розслідувачі, активну участь у захисті інтересів російської компанії під час судового процесу брав голова Комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунального господарства Андрій Герус. В 2021 році Герус стверджував, що Михайло Воєводін викупив у Євгена Гінера та Олександра Бабакова частки у групі VS Energy.Проте, ДБР має іншу інформацію.

Зараз Герус, разом зі своїм давнім товаришем, колишнім очільником, а зараз членом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Валерієм Тарасюком активно консультував адвокатів російської компанії та мав неформальні комунікації з представниками судової влади. Нагадаю, що до роботи в НКРЕКП Валерій Тарасюк багато років працював на росіян у компанії VS Energy. Потім разом з Андрієм Герусом активно лобіював їхні інтереси на ринку електроенергії.

Обраний народним депутатом в 2019 році Андрій Герус вже неодноразово потрапляв у скандали через свої проросійські дії. Зокрема після обрання його головою Комітету з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Верховна Рада вже через три тижні 18 вересня 2019 року схвалила правку Андрія Геруса до закону України «Про ринок електроенергії», що дозволило купувати електроенергію з РФ. Головним імпортером російської електрики в Україну, який розпочався 1 жовтня 2019 року, стала компанія Юнайтед Енерджі Ігоря Коломойського. За даниминародної депутатки Ганни Скороход, Андрій Герус тоді отримав 400 тис. доларів за таку послугу.

В липні 2020 року Герус повідомив про власні переговори з білоруською стороною щодо експорту електроенергії в Білорусь, однак Міністерство закордонних справ розкритикувало його позицію, підкресливши, що нардеп може вступати у відносини з іноземними державами лише від свого імені, а не від імені України.

Того ж місяця Андрій Герус пролобіював поправки до урядового законопроекту про “зелену” енергетику №3658, які ввели пільговий тариф для сталеплавних підприємств з групи Інтерпайп Віктора Пінчука та Дніпроспецсталь, з бізнесу кума Путіна Віктора Медведчука.

5 грудня 2019 суд зобов'язав СБУ та НАБУ порушити кримінальну справу проти Геруса щодо можливої державної зради та зловживання владою. 

В липні 2020 року Спеціалізована антикорупційна прокуратура почала кримінальне провадження щодо зловживань на ринку електроенергії, корупційними схемами в енергогалузі і відкриттю імпорту електроенергії з росії.

Але, наскільки мені відомо, серйозних просувань по цих справах немає. Бо Андрій Герус і там порішав?

Тож, зовсім не дивує, що Київський апеляційний суд при розгляді позову прокуратури проти компанії VS Energy став на користь російських акціонерів, а не України. Вже найближчим часом прокуратура має подати касаційну скаргу і спробувати втретє позбавити росіян впливу на енергетичну інфраструктуру України. Питання лише в тому, що будуть далі робити з українською енергетикою Герус і Тарасюк.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
СПЕЦТЕМА: Бизнес
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.