«Велике будівництво»: чи потрібні Україні бетонні дороги?

29 червня 2020, 15:30
Власник сторінки
0
5014
«Велике будівництво»: чи потрібні Україні бетонні дороги?

У межах національної програми «Велике будівництво» в Україні будують першу бетонну дорогу Н-31 Дніпро – Царичанка – Кобеляки – Решетилівка.

Втім, для держави, яка планує ефективно витрачати кошти та водночас забезпечувати якісну інфраструктуру, однієї бетонної дороги явно недостатньо.

З початку березня в Україні триває національний проєкт «Велике будівництво». Держава планує протягом року побудувати понад 100 шкіл, 100 садочків, 100 стадіонів та 200 нових приймальних відділень лікарень. Крім того, у межах програми планується зробити капітальний ремонт або побудувати з нуля 6 500 км доріг до кінця 2020 року. Як стверджують у керівництві проєкту, «Велике будівництво» засноване на принципах енергоефективності та, відповідно, економії кошт громад. Але поки що програма надає перевагу саме асфальтованим дорогам. На відміну від бетону, асфальт має менший строк експлуатації, до того ж, не витримує впливу спеки, морозу, вантажівок. Не має асфальт переваг і з точки зору екології, тоді як бетон має в основі виключно природні інгредієнти.

По всьому світу активно розбудовуються дороги з бетону. Так, Естонський союз виробників будівельних матеріалів підрахував, що витрати при бетонному покритті на 40% менше, ніж при асфальтовому, якщо при порівнянних умовах зіставляти витрати на покриття шосе 2 + 2 протягом всього життєвого циклу дороги. Довгий час в Естонії вважали, що транспортні навантаження і частота руху не досягли того рівня, щоб ця технологія стала б прибутковою. Наразі це твердження спростовано і в країні починають розраховувати, на яких ділянках доцільно зробити бетонні дороги.

Дослідження Українського інституту майбутнього демонструє економічні ефекти від будівництва бетонних доріг до 2030 року в Україні. У дослідженні йдеться, що при будівництві цементобетонних доріг економічний ефект на ВВП України складе від 8,5 до 19,4 млрд доларів, в той час як для асфальтобетонних — максимум $3,3 млрд. 

У країнах ЄС кількість цементобетонних доріг — близько 40%, в США — 60%. В Україні цей показник лише 1%. При цьому лише 26% українських доріг здатні витримувати великовагові вантажівки, що свідчить про гостру проблему якості дорожньої інфраструктури. Це може призвести до значного погіршення безпеки на дорогах, а також до зниження середньої швидкості вантажівок.

Розповсюджений міф про високу вартість бетонних доріг в Україні не відповідає дійсності. З урахуванням тривалості життєвого циклу бетонні дороги є значно вигіднішими. Так, життєвий цикл цементобетонного покриття становить 20-25 років. Для асфальтового покриття — лише до 10 років.

Таким чином, затягуючи впровадження бетонного покриття, держава витрачає зайві кошти, приймає економічно невигідні рішення. Програма «Велике будівництво» наразі демонструє чудові результати, доцільно лише зробити кілька корекцій та зосередитися на більш інноваційних, екологічних та енергоефективних технологіях будівництва доріг у майбутньому.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: дороги,Україна,економіка
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.