Янукович в Москві. Рішення по ГТС і Митному союзу все ближче і ближче?

01 березня 2013, 10:07
Власник сторінки
Эксперт энергетического рынка
0
1028
Янукович в Москві. Рішення по ГТС і Митному союзу все ближче і ближче?

Вже в понеділок, 4 березня, Янукович має зустрітися з Путіним. Візит, який відклався декілька місяців, все-таки відбудеться, а значить, цілком ймовірно, в найближчому майбутньому буде прийняте рішення

по ГТС і Митному союзу.

18 грудня – саме тоді В. Янукович повинен був відвідати Росію, але в останнім момент візит був скасований. «Через неузгодженість технічних деталей», – пояснили дипломати, що на звичайній мові означає відсутність компромісу по найбільш принциповим питанням. А їх сьогодні на порядку денному лише два: участь України в Митному союзі і доля вітчизняної газотранспортної системи.

З Митним союзом, по суті, більш-менш зрозуміло. Тривають пошуки прийнятного для України формату, а це може тривати вічність, тому що такого формату не існує в природі. Те, чого хоче Росія – для нас неприйнятно. А наші пропозиції йдуть врозріз з бажанням Кремля. По суті, ставлять Україну на одну сходинку з Росією, від чого нашим «партнерам» якось не по собі.

Інша справа – ГТС. Можна говорити, що завгодно, але час йде, і він, на жаль, грає не на нашу користь. «Газпром» активно взявся за «Південний потік», при цьому активно скорочуючи обєм транзиту через територію України. В 2012 році він зменшився на 19%. А в 2013 році, як прогнозують представники міністерства енергетики та вугільної промисловості, він взагалі може не перевищити 60 млрд. кубометрів. Якраз стільки, скільки має качати «Південний потік», якщо його все-таки побудуть. Не треба бути Нострадамусом, щоб зрозуміти, що в такому випадку чекає Україну.

Європа, яка нам мала допомогти, робить це досить кволо. Принаймні, Янукович вважає, що Європейське енергетичне співтовариство мало «забракувати» «Південний потік», але зробити цього з тих чи інших причин не змогло.

Відповідно, ми опинилися між Сціллою і Харібдою. Віддати трубу – означає втратити частину економічного суверенітету. Залишити статус-кво – значить, готуватися до того, що за 5-7 років обєми транзиту стануть мінімальними.

Який вихід з цієї ситуації? Головна проблема в тому, що Росія має монопольний вплив на постачання газу в Україну. Це гачок, на якому вона нас тримає і активно використовує в будь-яких перемовинах. Позбудемося його – відразу вирішимо питання з ціною на газ та його транзитом. Не зможемо – залишимося в дурнях.

 

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Бизнес-блоги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.