У Луцькому гарнізоні відзначили 70-ту річницю визволення міста від фашистів

03 лютого 2014, 10:41
Власник сторінки
0
139
У Луцькому гарнізоні відзначили 70-ту річницю визволення міста від фашистів

2 лютого 1944 року місто Луцьк було звільнене від фашистських загарбників.

2 лютого 1944 року місто Луцьк було звільнене від фашистських загарбників. Упродовж вихідних, у Луцькому гарнізоні відбулася низка урочистих заходів, до участі в яких долучилися представники військових установ Міністерства оборони України та члени ветеранських організацій ЗС України.
Зокрема,  у бібліотеках, музеях, школах міста відбулися тематичні години, уроки-екскурсії, літературні виставки, експозиції, що висвітлювали події визволення міста Луцька від німецько-фашистських загарбників. В актовому залі Палацу учнівської молоді відбулося свято «Вклонімося величним тим рокам».
       Захід розпочався відео переглядом документальної стрічки тих далеких воєнних років. На екрані – імена та фото Героїв, які загинули на Волині. Ведучі зачитували імена ветеранів, які прижиттєво завжди були бажаними гостями у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах, коли приходили на зустріч з учнівською молоддю, але, на жаль, вже відійшли у вічність. Отож, всі присутні у залі, а це – учні 9-11-х класів та педагоги загальноосвітніх навчальних закладів, вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання.
Під оплески до зали запросили найпочесніших гостей свята – ветеранів Великої Вітчизняної війни, учні вручили їм квіти. Вихованці Палацу учнівської молоді подарували всім присутнім святковий концерт. На завершення дійства ведучі побажали всім миру та злагоди, непохитної віри у світле майбутнє нашої держави та міцного здоров’я на довгі й щасливі роки.
Крім того, відбулися зібрання біля пам’ятних знаків воїнам-визволителям у трьох мікрорайонах міста Теремно, Вересневе, на вулиці Гнідавській. Попри морозну погоду, кілька десятків лучан прийшли віддати шану воїнам, які загинули в боях за Луцьк. За християнським звичаєм на могилах полеглих відбулася панахида. Після того, як загиблих відспівали священики, до обеліску поклали вінки від міської ради, військкомату, будинку культури і просто небайдужих людей.
У неділю, 2 лютого на меморіальному комплексі «Вічна Слава» відбувся мітинг-реквієм у якому взяли участь представники обласної і міської влади, ветерани та громадськість Луцька. Учасники заходу вшанували пам’ять загиблих героїв хвилиною мовчання.
– Минає 70 років від того, як місто Луцьк було визволено від німецько-фашистських загарбників. Це велике свято для нас - лучан. На жаль, уже немає серед живих багатьох з тих, хто визволяв місто Луцьк, Волинську область, нашу державу. Пам’ять про них має жити вічно у наших серцях. Наші діти, внуки повинні знати, що були такі страшні події в історії українського народу. І ми разом повинні зробити все, аби такого більше не повторилося та просити Бога, щоб він беріг нас всіх від лихоліть, які пережили у часи війни наші прадіди, діди і батьки, – звернувся до присутніх Луцький міський голова Микола Романюк.
Додамо, що за поданням Луцької міської організації ветеранів України з бюджету міста одноразову матеріальну допомогу виплатять ветеранам із числа колишніх партизанів та підпільників, які в роки Великої Вітчизняної війни були учасникам партизанського руху у партизанських загонах та з’єднаннях, що діяли на території Волинської області, а також дружинам померлих визволителям Луцька.
     Наша довідка: Визволення міста здійснили 1944 року під час Рівненсько-Луцької наступальної операції воїни 7-ої гвардійської кавалерійської дивізії 13-ої армії 1-го Українського фронту, які першого  лютого 1944 року одержали наказ  наступати на Луцьк. Першими в місто ввійшли розвідники 27-го гвардійського кавалерійського полку. Згодом на місто почали наступ інші підрозділи 1-го гвардійського Житомирського кавалерійського корпусу під командуванням генерал-лейтенанта Віктора Баранова. На ранок 2 лютого кінногвардійці повністю очистили Луцьк від німецько-фашистських окупантів і на вежі старовинної фортеці встановили прапор 7-ої гвардійської кавалерійської дивізії.
Проте найголовніше було утримати місто від контратак фашистів. Ворог намагався повернути Луцьк як важливий стратегічний пункт. Для цього противник силами 175-ї, 143-ї угорських піхотних дивізій, а також кількох поліцейських полків і бойових груп СС із району Торчина 24 лютого перейшов у наступ на Луцьк. У результаті удару переважаючих сил ворога по обороні 121-ї стрілецької дивізії йому вдалося зайняти ряд населених пунктів біля Луцька, а також прорватися на східний берег Стиру північніше і південніше Луцька. Створилась загроза оточення міста. Тому командуючий 13-ою армією генерал Микола Пухов направив кіннотників у район Луцька. 25-го лютого друга гвардійська кавалерійська дивізія разом із 121-ою стрілецькою дивізією почали оборонні бої за утримання Луцька. У боях на підступах до міста воїни проявили високу стійкість і героїзм.

Підполковник Володимир Скоростецький,
Регіональний медіа-центр МО України (м. Львів)
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Пользователи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.