Дисидентський рух в Україні
17 грудня 2014, 17:21
Про дисидентський рух
Про Дисидентський рух в Україні
Дисиденство (походить від латинського dissidentis) – виступ проти панівного державного ладу або загальноприйнятих норм певної країни, тобто протистояння офіційній ідеології й політиці.
Провідними в середовищі дисиденства були два питання. Одне торкалося прав нації, а друге – прав людини.
Лише за виготовлення та намір вивісити національні прапори 1957 р. у Львові на честь відновлення української державності 1941 р. Вініамін Дужинський отримав 25 років таборів суворого режиму, а Марія Василів за пошиття цих прапорів – 10 років. Обоє додатково дістали по 5 років поразки у правах та скільки ж – заборони мешкання у західних областях УРСР.
Країні були потрібні зміни... Країні були потрібні люди, які бажають змінити все на краще, навіть ціною власної волі, ба й життя. І ці люди знайшлися – опозиція, дисиденти, незгодні.
Основною ідеєю опозиційницького руху в Україні була ідея самостійності, незалежності та відокремлення Батьківщини від радянського гніту.
Особливістю етапу руху було прагнення налагодити контакти з зарубіжними засобами масової інформації, щоб донести до світової громадськості та урядів демократичних держав правду про комуністичний тоталітарний режим, про порушення ним міжнародних актів і власних законів, прав людини, про жорстоке переслідування інакомислячих і учасників національно-визвольної боротьби. Для реалізації цієї ідеї найбільше підходила Москва, де були кореспонденти провідних інформагентств світу. За допомогою російських правозахисників такі контакти було налагоджено. До того ж переважно через Москву пролягав шлях бажаючих відвідати політв'язнів у таборах та зворотний шлях звільнених з них.
Зупинялись вони у російських колег, родичів
та друзів засуджених.
В таких складних умовах боролися інакодумці зі складною ситуацією, яку, задавалося б, не змінити ніколи. Всі ці люди – герої, але, на мою думку, звання Великий Українець заслуговує дисидент Левко Лук'яненко – людина складної долі, але сильного характеру та палкої любові до України.
Інакодумець провів 27 років концтаборів, в'язниць і 72 дні перебування в камері смертників:
"О, ні! Хай краще я помру в тюрмі, аніж дивитися спокійно, як тут плюндрують Україну, – скільки маю сили, чинитиму опір русифікації! Не можна допустити, щоб ворог подужав!" – писав Левко Лук'яненко в книзі "Сповідь у камері смертників".
А скільки таких людей було: головні сили опозиції зосередились у Києві та області – 258 осіб. На Львів припадало 116 осіб, в Івано-Франківську діяв 41 дисидент, в Дніпропетровську – 24, в Тернополі та області – 22, Донецьк нараховував 10 незгодних з режимом...
Імена, які ми повинні викарбувати в пам'яті назавжди:
Микола Плахотнюк, Сергій Параджанов, В'ячеслав Чорновіл, Микола Горбаль, Василь Січко, Левко Лук'яненко, Володимир Монбланов та багато інших.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.