Стратегічні потрясіння ЄС та розпад єврозони

13 мая 2020, 13:19
Владелец страницы
міжнародні відносини, безпека та оборона, трансатланичні відносини
0
30
Стратегічні потрясіння ЄС та розпад єврозони

Як виглядає, все почне вирішуватися десь наприкінці року. Це за беззастережної умови, що нової фази війни не буде. Стан Європи змінився докорінно. Повернення назад вже неможливо.

Цього просто неможливо було уникнути. Конституційний суд ФРН лише юридично зафіксував вже існуючу політичну та геостратегічну реальність, яка тотально поглинула Європейський Союз та, в першу чергу, Європейський Монетарний Союз. Судоми зволікання й так занадто затягнулися, починаючи від жаху боргової та банківської кризи 2010-2016 років.

«Північний», або «Тевтонський», блок всередині єврозони просто не в стані платити «Південному», або «Латинському», блоку. Причин робити це – міріади, але головні - зараз вже виключно політичні. «Тевтонський» блок, майже, заплющив очі, коли сотні мільярдів євро були направлені до Греції, Італії, Португалії та Кіпру на «порятунок». Тоді ж, насправді, рятували банки та, в першу чергу, банки німецькі. То був ультиматум від німецьких фінансистів для Меркель. Хоча, вже тоді Меркель рятувала, передусім, ФРН та свою владу.

Саме тоді, в середині 2010-х, Конституційний суд ФРН у Карлсруе постановив, що потенційне поєднання боргу всередині єврозони із подальшим випуском євробондів, неодмінно потребуватиме внесення змін до Конституції Німеччини. Це був вирок щодо планів федералізації єврозони, а потім й цілого «проекту ЄС». Але, тоді не було війни. Були лише потужні асиметричні шоки.

Зараз, у переломні весняні місяці 2020-го, все абсолютно по-іншому. Йде війна, держави ЄС потужно потерпають одночасно від симетричних та асиметричних шоків, силова політика повністю керує діями та стратегіями. Це абсолютний стратегічний шок та морок для ЄС.

ФРН до кінця року може втратити до 20 % ВВП. Звичайно, що в таких безумних умовах платити Півдню – це абсолютне політичне самогубство. Ось чому Меркель так різко рушила вправо. Це просто знову порятунок Німеччини, але цілком інший, аніж той, який був декілька років тому. Зараз ФРН, як виглядає, рятувати нікого, а тим більше партнерів по єврозоні, а тим більше – з «Латинського» блоку, просто не буде.  Й навіть, якщо б Конституційний суд не виніс свого історичного рішення від 5 травня 2020 року, грошей платити іншим із єврозони та ЄС просто немає. На початку березня одна лише Італія для свого порятунку потребувала астрономічних 750 мільярдів євро. Скільки зараз, краще не знати.

Схоже, що Рим, Мадрид, Афіни та Лісабон все вже зрозуміли. Хоча таке прозріння повинно було наступити ще, як мінімум десять років назад, а можливо, що й набагато раніше. Як «затягували» Італію та Грецію до ЄМС краще на нагадувати. Зараз наступив час розплати, для всіх. «Тевтонський» блок теж все знає. Ось чому така зухвалість від Нідерландів. Й майже повна тиша від інших. А також, майже, істерія Франції. Як виглядає, найбільш незрозуміло, а що збираються робити Словенія, Словаччина, Латвія та Литва? Для них теж наближається момент стратегічного вибору. Помилка буде коштувати занадто дорого.

Як виглядає, все почне вирішуватися десь наприкінці року. Це за беззастережної умови, що нової фази війни не буде. Це вже до вирішальної вісі цієї війни: Вашингтон – Пекін.  Наразі, як виглядає, Італія, Греція та Іспанія приречені на фундаментальні зміни. Можливо, що ФРН просто вирішить залишити «проект євро» для них. Можливо, що «латиняни» будуть виштовхнуті звідти. Хоча це «виштовхування» вже, в принципі, й так сталося. Та питання вже далеко не в цьому. Стан Європи змінився докорінно. Повернення назад вже неможливо. Рятувати те, що, в принципі, вже загинуло, абсолютне політичне безумство.        

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.