ЯК КИТАЙ ПОЗЕЛЕНІВ

28 апреля 2020, 08:26
Владелец страницы
Голова політичної партії "КРАЇНА"
0
177

про досвід Китаю щодо екологічних трансформацій
У своєму житті я багато подорожував по світу.Я дуже надіюся, що дуже скоро знову почну подорожувати. Я бачив як розвивалися інші країни, як вони змінювалися. Але я чітко бачив, що в тих країнах, у яких був очевидний, у їхніх політиків було чітке бачення та стратегія того що потрібно зробити для своєї країни.


Якби кому подобалось чи не подобалось, але мені дуже імпонує сьогоднішній Китай.

До минулого року я в Китаї не був 10 років. А в минулому році відвідав Піднебесну двічі. Я пам'ятаю Китай ще забрудненим, в жахливому стані, в якому не можливо дихати. Я бачив ту країну, яка здавалася от - от помре від екологічної катастрофи.

І коли я перший раз у вересні 2019 року після десятирічної перерви прилетів до Пекіну і проїхав швидкісним потягом 1250 кілометрів до Шанхаю із середньою швидкістю 360 кілометрів на годину я постійно дивився у вікно і що мене найбільше вразило:

По- перше, мене вразила засадженість країни лісом. Стратегічна програма, яка була прийнята 15 - 20 років стимулювала садити дерева кругом. Так, це монокультура, це в більшості випадків один вид дерева, дуже часто це хвойні дерева. Але це саме ті дерева, які дають можливість країні дихати і дуже часто й забезпечуючи необхідною деревиною.

Нагадаю, що ще в середині 80-х рр. минулого століття уряд Китаю затвердив генеральну програму озеленення що охопила 110 повітів (міст і районів) загальною площею 12 млн га, китайський уряд включив її до «Порядку денного Китаю у ХХІ столітті», розробленого з метою стимулювання сталого розвитку.


Після низки лісівничих експериментів на початку 90-х розпочалося повне здійснення програми. Згідно з нею, значну частину голих гір засаджували протиерозійними, водо- й ґрунтозахисними лісами, невисокі ж пагорби з крутими схилами та частину колишніх орних земель – лісами господарського значення.
Підбирали місцеві види дерев, які можуть рости на бідних ґрунтах, відзначаються посухостійкістю та мають економічну цінність. Це сосна китайська, туя, артиш, біла акація, тополя, а також грецький горіх, хурма, глід, яблуня, груша…

Перевагу надавали аеропосіву – площа створених у такий спосіб насаджень перевищувала ту, де садили вручну. Тайханшаньська програма покликала селян і членів різних громадських об’єднань до організації акціонерного лісового господарства та спільного освоєння гір – шляхом внесення паїв у вигляді робочої сили, грошових засобів, технології, землі.


Відповідно до державних рішень, право користуватися придатними для лісонасадження голими горами та не використовуваними земельними ділянками, ярами продається з публічних торгів. Взявши ці ділянки у довготривалий підряд, селяни засаджують їх, засівають травами.

А що в підсумку?

Зі збільшенням площі озеленення та лісового покриву вдалося значною мірою зупинити видування та вимивання ґрунтів, зменшити замулювання водосховищ і річкових фарватерів, а відтак поліпшити екологічну обстановку, послабити натиск вітрів, посух, повеней та інших стихійних лих. Тайханшаньські гори стали важливою ланкою Великої зеленої стіни, природним прикриттям для Пекіна, Тяньциня, всього Північного Китаю.
Китай і сьогодні продовжує боротися з піщаним катаклізмом, обперізуючи зеленими запасками міста й села, застосовуючи сучасні технології в сільському господарстві.

Далося взнаки те, що, готуючись до Олімпіади-2008, за межі міст винесли шкідливі виробництва і скоротили обсяг викидів газів за рахунок обмеження в’їзду автомобілів, а також те, що і столиця, й уся Піднебесна сильно позеленішали за останнє десятиліття. Кількість пилових бур знизилася.

У країні розуміють, що ще дуже далеко до того, аби зупинити опустелювання: природа не вибачає недбалого, варварського ставлення до неї впродовж багатьох десятиліть.Розуміють і продовжують вкладати кошти в екологію: для забезпечення зростання національної економіки в умовах кризи наприкінці минулого року уряд КНР виділив 4 трлн юанів інвестицій, з яких 210 млрд юанів (30,7 млрд дол.) – для захисту навколишнього середовища. Нам би такого розуміння екологічних проблем! 

За останні 20 років швидкий процес урбанізації в Китаї привів до того, що разом із швидким розвитком економіки зростала і кількість міст – майже в 2,5 рази і майже до 50 тисяч. Сьогодні міське населення становить ледь не 40 % всього населення країни. У середньому міське населення щороку збільшується приблизно на 50 мільйонів осіб.

Тому, звичайно, Китаю потрібно було думати як робити так, щоб було достатньо лісу - і для збереження ґрунту, і для збереження повітря та води. І, разом із тим, забезпечити необхідну кількість лісовини та деревини для того, щоб розвивати будівельну галузь.

Тому ще в 40 - 50 роках минулого століття Китай почав реалізовувати інтенсивну «стратегію лісівництва», де, в першу чергу, основним завданням було не стільки вирощування лісів для ділової деревини, а, насамперед, для збереження води і ґрунту, тобто захист води, ґрунту та повітря.

Тому, із 1949 року до 80-х років Китай інтенсивно впроваджував «стратегію лісівництва», коли засаджувалися рівнинні та гірські місцевості з метою швидкого росту кількості деревини.

У 1980-х роках зі швидким зростанням економіки, коли урбанізація почала зростати ще швидше, Китай прийшов до нової стратегії під назвою: «стратегія лісових міст» або «стратегія міського лісівництва», яка стала дуже популярною в країні. А для того, щоб рухати і розвивати цю стратегію Китай прийняв необхідний покроковий план дій, який згодом і реалізував.

Відповідно до цього плану, ліс у місті має займати від 45 до 70 % всієї території. Вдумайтесь! І така стратегія має бути повністю реалізована до 2050 року. А, знаючи Китай, я впевнений, що це відбудеться. Наприклад, сьогодні такі міста як Чанчунь, Гуанчжоу, Нанкін вже покриті лісом на понад 40 відсотків.

А щодо Шанхаю!
Дуже довго він у нас асоціювався з міськими нетрями, засміченістю, брудним повітрям. І ми досить часто говорили: «БРУДНО ЯК У ШАНХАЇ». 

Насправді, місто Шанхай наразі вже зовсім інше. Сьогодні це прекрасне місто повністю дихає зеленими легенями. У 2001 році був розроблений для міста Шанхай спеціальний план, як для найбільшого міста не лише в країні, але й найбільшого міста у світі. У плані було закладено дуже просте, здавалося б на перший погляд, завдання: досягнути 35 % лісового покриття території міста. А в 2020 році це завдання повністю виконане.
Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
ТЕГИ: Китай,екологія
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.