«Варшавський Союз» проти Союзу Москви – Тегерану – Дамаску – Анкари

21 февраля 2019, 11:08
міжнародні відносини, безпека та оборона, трансатланичні відносини
0
18
«Варшавський Союз» проти Союзу Москви – Тегерану – Дамаску – Анкари

Зараз, коли історія повернулася, коли розпочалася Нова Холодна війна, як виглядає, один проти одного стали «Варшавський Союз» та Союз Москви – Тегерану – Дамаску – Анкари.

Президент Трамп, виступаючи у Варшаві 6 червня 2017 року із програмовою промовою, виголосив основне: «Чи є у Заходу воля вижити?».

Майже через півтора року після тієї епохальної промови, у Варшаві зібралися представники із приблизно 60 держав світу. По-перше, аби визнати, що такої волі у «Заходу» немає. По-друге, засвідчити, що такого геополітичного утворення, як «Захід», вже теж немає. І по-третє, зібралися для того, щоб дійсно вижити.

Американо-польська ініціатива не могла не трапитися. Геостратегічні умови не могли не зібрати її учасників. Й абсолютно невипадково, що місцем цього зібрання була обрана саме Варшава. Польщі випало стати фронтальною державою у часи повернення історії. Україні ж випало стати «буферною», або «граничною» державою.

Деякі назвали зустріч у польській столиці народженням Близько-Східного безпекового альянсу (MESA). Скоріш за все, вони помилилися. У Варшаві 13 - 14 лютого народжувався новий глобальний альянс. Назвемо його – «Варшавський Союз». Чи замінить він НАТО? А це буде залежати від самого НАТО.

Звичайно, що варшавський саміт «Варшавського Союзу» не міг завершитися підписанням формального установчого акту. Зараз це, як неможливо, так й не бажано. Головне, наскільки близьким є спільне стратегічне сприйняття тих, хто зібрався на минулому тижні у Варшаві? Наскільки є близьким відчуття спільних загроз?  Відповіді на ці базові питання треба давати швидко й нинішні геополітичні умови просто змусять учасників варшавського саміту не зволікати.

Ключові виступи Віце-Президента США Пенса та Державного Секретаря Помпео однозначно підтвердили, що часу у учасників саміту у Варшаві для визначення вкрай мало. І новітній «Варшавський Союз» чекати нікого не буде. Не тому, що не бажає, а тому, що чекати просто немає сенсу. Це нова геополітична природа «Варшавського Союзу» на відміну від інститутів минулого, які за інерцією продовжують існувати ще й сьогодні.

Не могли Німеччина та Франція бути присутніми у Варшаві. Не могла колишня комуністка Могеріні бути присутньою на народженні «Варшавського Союзу». Не міг Туск бути присутнім у Варшаві. Вони всі поза історією. Німеччина із Меркель – відвертий ворог. ЄС – це ворог вільної Європи. Франція Макрона – це страшна небезпека для Європи та вільного світу, небезпека, яка посилюється щоденно, якщо не щогодинно.

Спостерігаючи народження «Варшавського Союзу», найбільше нервували диктатори та автократи у Москві, Тегерані, Анкарі та Дамаску. Всі вони чудово розуміють, що «Варшавський Союз», передусім та головним чином, проти них. Ось чому Путін, Хаменеї та Ердоган зібралися у Сочі на наступний день після зустрічі у Варшаві. Не Сирія була головною у переговорах трьох союзників у Сочі. А саме народження «Варшавського Союзу».

У часи Холодної війни, яка ніколи не завершувалася, один проти одного стояли два блоки – НАТО та Варшавський. Зараз, коли історія повернулася, а світ увійшов у довготривалу фазу стратегічної силової конкуренції, коли розпочалася Нова Холодна війна, як виглядає, один проти одного стали «Варшавський Союз» та Союз Москви – Тегерану – Дамаску – Анкари. Зараз результат цього геополітичного зіткнення передбачити неможливо. А хтось міг передбачити результат Старої Холодної війни, наприклад, у 50-х? 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.