Столтенберг у Вашингтоні. Євроатлантичне провалля та Україна

17 мая 2018, 17:25
Владелец страницы
міжнародні відносини, безпека та оборона, трансатланичні відносини
0
43
Столтенберг у Вашингтоні. Євроатлантичне провалля та Україна

Столтенберг приїхав до Вашингтону, як виглядає, лише з однією метою – як врятувати липневий саміт НАТО? Можна лише спрогнозувати, що йому прямо скаже Трамп.

Коли рік тому Генеральний Секретар НАТО Столтенберг вперше вів переговори з Президентом США Дональдом Трампом у Білому домі,, стан євроатлантичних відносин вже перебував у вельми, вельми нестабільному положенні. Столтенбергу вдалося переконати Трампа не робити занадто різких політичних кроків, щоб не довести той стан НАТО до критичного.  Президент Трамп прислухався, як до порад Генерального Секретаря Альянсу, так й до порад своїх найближчих радників, ключові з яких, нещодавно були звільненї. Мова про Тіллерсона та Макмастера. Й, скоріш за все, помилився.

На засіданні Північно-Атлантичної Ради на найвищому рівні, у травні 2017 року, Трамп сказав всю, або майже, всю правду про стан НАТО та висунув союзникам ультиматум. Правильний ультиматум: «Або союзники дотримуються взятих на себе союзницьких зобов’язань, або Сполучені Штати переглядають своє ставлення, як до союзників, так й до НАТО самого».

Меркель зрозуміла, що це шанс для знищення НАТО. Шанс, якого, як вже немає сумнівів, вона та багато хто в Європі та за європейськими межами, чекали давно. Найближча соратниця Путіна – Меркель саме тоді, після Брюссельського саміту 2017 року, почала демонтаж трансатлантичних відносин.

За рік євроатлантичний розкіл став справжнім євроатлантичним проваллям.  НАТО взагалі не бере участі в операціях у Сирії. Взагалі ніякої. НАТО жодним чином не впливає на поведінку Північної Кореї. Південний фланг НАТО, завдяки поведінці Туреччини, майже, зруйнований. Стратегічний баланс в чорноморському регіоні змістився не на користь НАТО й Альянс нічного не робить, аби змінити такий розвиток. Східний фланг Альянсу захищений, в принципі, лише на папері. Альянс взагалі промовчав щодо історичного рішення Президента Трампа вийти з божевільної «іранської ядерної угоди».

Та головне – прірва у стратегічному сприйнятті серед союзників по Альянсу лише поглиблюється й шансів її звузити жодних, скоріше навпаки. Білий Дім це знає. Чудово знають про це нові, вирішальні фігури в уряді Дональда Трампа – Помпео та Болтон. Недарма, Майк Помпео, відразу після складання присяги, вилетів до штаб-квартири НАТО, де повторив те, що заявив Дональд Трамп рік тому на саміті Альянсу. Тільки Помпео заявив це в набагато жорсткішій формі, прямо вказавши на Німеччину.

Йєнс Столтенберг перебуває у дуже скрутному становищі. Майже точно, нинішнє перебування Генерального Секретаря Альянсу у Вашингтоні нічим добрим для нього не звершиться. Столтенберг приїхав до Вашингтону, як виглядає, лише з однією метою – як врятувати липневий саміт НАТО? Можна лише спрогнозувати, що йому прямо скаже Трамп. А мова буде йти лише про одне – про існування НАТО.

У Берліні це знають, особливо після провалу візиту Меркель до Білого Дому лише декілька тижнів тому. Меркель та такі, як вона, вже нічного не приховують, прямо заявляючи, що «Європа» повинна покладатися лише на себе та забути про США. Туск, прислухавшись до Меркель пішов ще далі. Це прямий демонтаж євроатлантичного альянсу. Майже немає сумнівів, що з благословення соратника колишньої головної німецької комсомолки – полковника КГБ Путіна.

По цілій вертикалі Альянсу розставлені протеже Меркель та таких, як вона. Від вищих щаблів до структур НАТО за кордоном, включаючи Україну. Й вони почали діяти на повну потужність. Один із найяскравіших прикладів – берлінська ставлениця в НАТО Герлінда Нейхус, яка вже нічного не приховуючи, веде атаку на українські аналітичні та експертні організації. Майже напевно, не тільки в Україні.

Майже напевно, активізувалася колишня директриса Центру інформації та документації НАТО в Україні Немілівська. Почали агресивно діяти й інші елементи. Час для такої атаки обраний невипадково. Й мова не про атаки на українських експертів, мова про атаки на Україну, коли відносини між Україною та Альянсом перебувають у найнижчій позначці за дуже багато років. Мова йде про атаки на саме НАТО.   

Скільки можна повторювати, що Німеччина повинна бути виключена з Альянсу. Особливо зараз, коли до влади у ФРН прийшли найбільш реакційні, антинатовські та проросійські сили. Також повинні бути виключені з Альянсу і найближчі німецькі сателіти.

Липневий саміт НАТО може стати одним із останніх в історії організації. Президент Трамп це знає. Меркель та її союзники це знають також. Путін це також знає. Президент Трамп повинен вирішити: «Чи потрібно докладати зусиль, аби звузити сучасне євроатлантичне провалля, що розширюється, чи залишити його для Меркель та Путіна?»  

 

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.