Каталонський путч. Іспанія подавляє його

12 октября 2017, 17:59
Владелец страницы
міжнародні відносини, безпека та оборона, трансатланичні відносини
0
34
Каталонський путч. Іспанія подавляє його

Іспанія проходить через вирішальне випробування у своїй сучасній історії. Іспанія вже ніколи не буде такою, якою вона була до каталонського заколоту жовтня 2017-го.

Майже 83 роки тому, у жовтні 1934 року, керівники Женаралітету оголосили про незалежність Каталонії. З балкону того самого будинку, де й зараз засідає каталонський парламент. Через десять годин вони всі були заарештовані.

1 жовтня 2017 року, новітні каталонські путчисти та сепаратисти також оголосили про незалежність Каталонії, підписали якісь папери, але на балкон регіонального парламенту не виходили, а оголосили про «призупинення акту про незалежність».

Іспанський уряд, звичайно, міг та повинен був діяти набагато раніше, щоб у зародку подавити цей новітній каталонський путч. Але ж ці абсолютно антиконституційні процеси тривають  вже два роки. Ініціатива була втрачена, а заколотники та сепаратисти на чолі із сучасним  керівником Женаралітету Карлосом Пуджемоном зрозуміли, що діяти треба зараз, або ніколи.  

Центральний уряд у Мадриді був потужно ослаблений після парламентських виборів до Кортесів. Уряд меншості Маріанно Рахоя, як виглядає, до останнього сподівався на уявну благо – розумність каталонський сепаратистів.  Дійсно – свята наївність. Дуже незабаром, ми, скоріш за все, почнемо дізнаватися про правду щодо «волі каталонців до незалежності» та, як та «воля» кувалася.

Іспанський уряд оголосив путчистам у Каталонії ультиматум. Якщо до десятої години ранку сепаратисти та путчисти не нададуть відповідь, тоді через три дні Мадрид застосує відповідні конституційні повноваження до відновлення єдності та закону у Королівстві Іспанії. Король Феліпе VI однозначно та безумовно на боці конституції та єдності, та непорушності держави.

Армія Іспанії готова діяти. Всі основні політичні сили Іспанії об’єдналися навколо іспанської єдності. Треба мати на увазі, що правляча Народна партія Іспанії має свої витоки із руху фалангістів, який розгромив червоні інтернаціональні загони, які розв’язали в Іспанії громадянську війну. Сучасні каталонські сепаратисти та націоналісти, схоже, також можуть штовхнути країну у прірву громадянського протистояння.

Але, як виглядає зараз, армія не знадобиться. Уряд Маріанно Рахоя готовий запровадити в дію 155 статтю іспанської конституції, яка зупиняє автономію Каталонії. Якщо це не допоможе для відновлення конституційного ладу, тоді може бути задіяний закон про надзвичайний стан. Якщо й він не допоможе, тоді в дію може вступити закон про особливий стан.

Рішення путчистів про призупинення дії «акту про незалежність» нікого не ввело в оману. Сепаратисти просто хочуть виграти час та знайти підтримку за кордону. Така підтримка може надійти лише з Москви.

Каталонський путч 2017-го ще раз показав, що ЄС – це, майже, ніщо. Брюссель, вже не приховуючи, заявив – у нього, майже, немає жодних можливостей вплинути на ситуацію в Іспанії. Це вже навіть не смішно. Цікаво, яким буде відношення у іспанців до ЄС після придушення путчу?

А ось те, що мовчить НАТО – це надзвичайно серйозно.  Іспанія є ключовою країною на південно-західному фланзі Альянсу. А Альянс мовчить й схоже буде мовчати далі.

Іспанія проходить через вирішальне випробування у своїй сучасній історії. Іспанія вже ніколи не буде такою, якою вона була до каталонського заколоту жовтня 2017-го. Іспанці все побачили та дуже багато чого зрозуміли. І вони, скоріш за все, незабаром запитають: «А навіщо ми перебуваємо в ЄС?».

     

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.