Українців запрошують до Вроцлава вивчати польську мову

14 октября 2015, 17:10
Журналіст, політолог.
0
156
Українців запрошують до Вроцлава вивчати польську мову
Блажей Зайонц, Вроцлав, Польша.

Популярність Польщі серед громадян України стрімко зростає. Обговорити актуальні міграційні тенденції ми вирішили з керівником однієї з найбільших громадських організації Польщі, п. Блажеєм Зайонцем

Популярність Польщі серед громадян України стрімко зростає. Все більше українців хоче навчатися, працювати та мешкати в цій країні. За результатами недавніх соціологічних опитувань близько третини молодих українців у віці до 35 років серйозно задумується над питанням еміграції. Серед найпопулярнішого міграційного напрямку більшість розглядає саме країни ЕС і в першу чергу – Польщу. 


Обговорити актуальні міграційні тенденції ми вирішили з керівником однієї з найбільших громадських організації Польщі, Президентом Об’єднання «Взаєморозуміння Схід-Захід» і  Директором Школи польської мови і культури «ПОЛОНУС» у Вроцлаві, паном Блажеєм Зайонцем (Błażej Zając).


- Пан Блажей, останнім часом все більше українців приїжджає до Польщі на навчання або працю.  Як в вашій країні ставляться до цього процесу, наскільки легко громадянину України знайти своє місце в польському середовищі?


- Українці складають переважна більшість трудових мігрантів, що приїжджає до Польщі (близько 90%). На даний час за офіційними підрахунками у нас працює понад 450 тис. українців. Причин цього процесу є декілька. З однієї сторони це складна економічна ситуація та високий рівень безробіття в України, з іншої сторони – це динамічний розвиток економіки Польщі, який потребує все більше і більше працівників. Інтерес до польського ринку праці стимулює і географічна близькість, схожість мов і культур наших країн.
Серед молоді теж спостерігається стрімке зростання інтересу до якісної і недорогої європейської освіти в Польщі. У порівнянні з минулим роком кількість українських студентів зросла приблизно на 45%. Якщо говорити про більш довгострокові тенденції, то підкреслю, що за останні десять років українських студентів у Польщі стало більше в одинадцять –дванадцять разів.


- Як зараз виглядає ринок праці в Польщі, скільки реально може заробляти трудовий мігрант з України і в яких містах легше всього знайти працю?


- Більшість вакансій для українців відкрито в галузі реального виробництва, будівництва, сільського господарства. Скажу об’єктивно – польська економіка потребує працівників з України. Водночас, працедавці зазвичай віддають перевагу тим, хто знає польську мову принаймні на комунікативному рівні. Тому раджу приділити вивченню мови особливу увагу – без цього знайти престижну та високооплачувану роботу вкрай тяжко.  

   
Зарплати і кількість вакансій суттєво відрізняється за регіонами країни. Найвищі зарплати у Вроцлаві, Варшаві, Гданську, а також західних і південно-західних воєводствах. В той же час мене завжди дивував факт, чому українці віддають перевагу праці саме у східній частина Польщі, де ринок вже перенасичений робочою силою, а рівень зарплат суттєво нижчий.  


- Пан Блажей, що пов’язує вас з Україною і чому для вас представляє особливий інтерес співпраця із східним сусідом?


- Особисто мене з Україною пов’язують надзвичайно теплі та дружні відносини. Багато разів бував в цій країні. За запрошенням моїх українських друзів, а також громадських організацій і державних структур відвідував Київ, Львів, Тернопіль, Харків, Чернівці, Крим. Їздив я і в інші міста України з приватними і навчальними візитами.


Переконаний, що розвиток українсько-польських контактів надзвичайно потрібен для наших країн. Тому наше Об’єднання «Взаєморозуміння Схід-Захід» регулярно запрошує українських учасників на освітні, культурні і молодіжні проекти в Польщі, Латвії, Чехії, Угорщині, Болгарії та в інших країнах ЄС. Підкреслю, що серед студентів Школи «ПОЛОНУС» завжди особливо багато українців.


- Скільки коштує навчання в мовних школах у Польщі? Що пропонує ваша Школа польської мови «ПОЛОНУС» у Вроцлаві для своїх студентів?


- Ціни за навчання різні. Вартість за годину вивчення мови коштує в середньому 35-40 злотих (тобто 8-9 євро). Різноманітна культурна і туристична програма оплачується окремо. Наприклад, річний підготовчий курс польської мови у Вроцлавському університеті обійдеться близько 3000 ЕВРО, у Варшавському університеті – 4000 ЕВРО.


В Школі «ПОЛОНУС» ціна за академічну годину нижче приблизно втричі (2,40 ЕВРО). Ми організація некомерційна і тому на відміну від інших організовуємо навчальний процес не з метою отримання доходу, а з метою інтеграції і адаптації українців, що живуть та працюють у Польщі. Тому вартість цілого курсу тривалістю в один семестр складає тільки  192 ЕВРО.
Нашим студентам ми пропонуємо повну візову підтримку. Вони отримують безкоштовну візу на весь період навчання. Також ми сприяємо організації їх приїзду до Польщі, допомагаємо в пошуках житла і працевлаштуванні. У вільний від навчання час наші студенти подорожують по країнам ЄС, тим більше, що Вроцлав знаходиться всього в часі їзди від Чехії та Німеччини.


Студентів ми приймаємо без вікових обмежень, і робимо все можливе для возз’єднання родин – якщо хтось з батьків дитини вступає до нас на навчання, то і для дитини ми надаємо необхідну і безкоштовну допомогу для отримання візи.


- Візова підтримка – це безумовно важливий фактор. Але ви згадали також про те, що допомагаєте своїм студентам у пошуках праці. Розкажіть про це детальніше.


- Багато наших студентів поєднують працю із навчанням, і в цьому ми їх безперечно підтримуємо та допомагаємо знайти роботу. Допомога включає повну і різноманітну діяльність –від складання резюме аж до самого працевлаштування. Ми організували навчальний процес так, щоб він був максимально сумісний із працею. Заняття відбуваються у вечірній час, а їх графік погоджується із побажаннями самих учнів.


- Об’єднання «Взаєморозуміння Схід-Захід» відоме тим, що протягом багатьох років запрошує українську молодь на різноманітні культурні і освітні проекти в Польщі та інших країнах ЄС. Розкажіть детальніше про можливості, які на сьогоднішній день відкриті перед молодими українцями.


- За п’ять років нашої діяльності ми організували десятки молодіжних проектів в різних країнах ЄС, учасниками яких практично завжди була і українська молодь. Нещодавно, в рамках фінансування програми «ERASMUS+», ми приймали на чотири та шість місяців групи волонтерів із України, Білорусі, Болгарії, Латвії, Грузії, Молдови, Вірменії та інших країн. Вони виступали із творчою програмою, подорожували та вивчали польську мову. Більше того, ми регулярно запрошуємо молодь до участі в різноманітних короткотермінових проектах міжнародних молодіжних обмінів (1-2 тижні), семінарах та інших заходах спрямованих на освіту і культурній обмін Польщі з іншими країнами.


Молодим людям, що хочуть ближче познайомитись з Польщею в освітніх цілях, пораджу програми «Тераз Вроцлав», «Польський Еразмус для України», «Стипендійну програму польського уряду для молодих вчених», а також «Стипендійну програму ім. Лейна Кіркланда».


Підкреслю, що для вступу у вищі навчальні заклади Польщі необхідно знання мови принаймні на комунікативному рівні, саме тому наша Школа «ПОЛОНУС» організувала спеціальний курс для молоді, що бажає навчатися у польських ВУЗах. Також ми допомагаємо із вступом до вищих навчальних закладів Польщі.


- Не є темницею, що прожив деякий час у Польщі чимало українців вирішують зостатися тут назавжди. Скажіть, які перспективи отримання постійного виду на проживання та громадянства? Скільки часу займає цей процес та як він виглядає з юридичної точки зору?


- Так, ви праві. За результатами недавнього соціологічного опитування проведеного серед українців, що живуть і працюють в Польщі, переважна більшість – близько 85%, розглядає для себе можливість зостатися тут назавжди. Для отримання Тимчасового виду на проживання (Karta Pobytu Czasowego) підставою є в першу чергу наявність праці або навчання в Польщі. Основою для отримання Постійного виду на проживання (Karta Stałego Pobytu) також є факт легального проживання на території країни впродовж не менш 5 років. За спрощеною процедурою постійний вид на проживання можуть отримати люди, шо мають Карту Поляка або підтвердили своє польське походження у відповідності із законодавчою процедурою.


Для «здобувачів» постійного виду на проживання або громадянства обов’язковим є проходження співбесіди на знання польської мови, історії, культури та традицій. Сьогодні тільки наша Школа «ПОЛОНУС» пропонує для своїх студентів комплексну підготовку для проходження такої співбесіди на Карту Поляка, «Stały Pobyt», або громадянство. Також ми безкоштовно допомагаємо нашим студентам із оформленням тимчасового виду на проживання (Karta Pobytu Czasowego) на період від 1 до 3 років і допомогу в оформленні інших документів необхідних для легального проживання і праці в Польщі.


Довідка:
Суспільно-культурне об’єднання «Взаєморозуміння Схід-Захід» - одна з найбільших громадських організацій Польщі. Рік заснування: 2010. Штаб-квартира: м. Вроцлав, Польща. Філіали в різних містах, а також закордонні відділення в Грузії та Угорщині. Об’єднання організувало багаточисельні міжнародні освітні, культурні та молодіжні проекти при фінансовій підтримці Європейської Комісії, міжнародних фондів, а також допомозі приватних донорів і меценатів. Місія: побудова взаєморозуміння, діалогу і солідарності між народами, що живуть на Сході і Заході Європи і всього світу. При організації функціонує «Дом дружби Народів» у Вроцлаві, а також Інститут ім. короля Данила Галицького. Інтернет-ресурс: http://korrespondent.net/url.hnd?url=http%3a%2f%2fwww.pwz.org.pl%2f
Школа польської мови и культури «ПОЛОНУС» у Вроцлаві при Об’єднанні «Взаєморозуміння Схід-Захід». Перша і єдина в західній Польщі мовна Школа, повністю орієнтована на потреби українсько- та  російсько- язичних груп з країн Східної Європи. Офіс: м. Вроцлав, Польща. Інтернет-ресурс: http://korrespondent.net/url.hnd?url=http%3a%2f%2fpolonus.pwz.org.pl%2f Skype: polonus.szkola

 
Інтерв’ю провів: Томаш Погожелец (Tomasz Pogorzelec)
Переклад з польської мови: Максим Волосевич (Maksym Wołosewicz)

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости мира
ТЕГИ: Польша,шенгенская виза
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.