Політична катастрофа в Португалії стає незворотною

4 июля 2013, 07:07
міжнародні відносини, безпека та оборона, трансатланичні відносини
0
154
Політична катастрофа в Португалії стає незворотною

Головне для португальців врятувати країну. І вирішальним повинно стати рішення повернення до ескудо.

Міністр фінансів Вітор Гаспар в понеділок, 1 червня, звернувся з відкритим листом до президента Португальської Республіки Анібала Кавака Сільви, принципова суть якого полягає в тому, що він не може далі поділяти політику уряду в умовах фундаментальної економічно-соціальної кризи. Парадоксально, що одним із ключових архітекторів цієї стратегії, яка, фактично, принизила та поставила піренейську державу на коліна, був Гаспар. Ситуація політично різко погіршилася після того, як прем’єр Педро Коельйо заповнив вакансію, що виникла, Головою Казначейства Португалії Маріо Луїсом Альбукерком, який є апологетом продовження політик «випаленої землі» за керівництва та під наджорстким наглядом «Трійки».

Внутрішній попит, урядові витрати та рівень інвестицій різко впали, залишивши державу сподіватися лише на невизначене зростання експорту, який єдиний підтримує економіку. Про це йшлося у доповіді одного із лідерів британської аналітики – центру Open Europe. Рівень дефіциту бюджету, замість спроектованих «Трійкою» на 2013 рік на рівні 5,5 %,  досяг вже у першому кварталі позначки 10, 6 % (!).  Вітор Гаспар вирішив далі не провокувати долю, але, напевно, розуміючи, які події розгорнуться незабаром. Він був повністю правий.

Через 48 годин після відставки Гаспара про відставку заявив міністр закордонних справ Пауло Портас – лідер коаліційної правоцентристської партії.  Портас був набагато відвертіший, заявивши, що він не може надалі погоджуватися з політикою уряду. Рішення Гаспара, фактично, веде до урядової кризи, відставки кабінету та дострокових виборів. У вівторок ввечері прем’єр Коельйо звернувся до нації з екстреним зверненням та заявив: «Я не відмовлюся від своєї країни». Можливо, що пізно, дуже пізно. Країна вже відвернулася від уряду та прем’єра.

З часів падіння диктатури Салазара Португалія ніколи не перебувала в такому жалюгідному стані. Перший прем’єр після-салазарівської держави Маріу Суареш декілька місяців тому закликав до національного порятунку. Президент Республіки Сільва прямо вів мову про те, що межі його терпіння вичерпані.

Зараз все може залежати тільки від португальців. Вони повинні зрозуміти, що нинішній політичний клас приречений. Головне для португальців врятувати країну. І вирішальним повинно стати рішення повернення до ескудо.

На Португалію зараз будуть дивитися всі європейські держави. Якщо Португалія розірве пекельні пута єврозони, за нею, безсумнівно, послідують Кіпр, Греція, Іспанія та Італія. Це буде початком народження нової Європи. Фанати євро будуть битися нещадно. Але вони будуть приречені, тому що вони програють вільній Європі.  

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.