ОСББ шлях до зубожіння населення та втрата житла у великих містах

2 мая 2013, 05:26
0
388

створити ОСББ можливо, але у випадку відсутності загроз руйнування житлового фонду через втілення хаосу у суспільні відносини, щодо обслуговування та надання послуг мешканцям будинку.

Сьогодні коли влада так наполегливо пропагує та вмовляє населення стати власником своїх будинків і з цих підстав  створити ОСББ,  вважаю, що цей шлях є можливим, але у випадку відсутності загроз руйнування житлового фонду через втілення хаосу у суспільні відносини, щодо обслуговування та надання послуг мешканцям будинку.

Заяви міністра регіонального розвитку будівництва ЖКГ про те, що держава буде вкладати кошти в капітальний ремонт житлового фонду, наводить на роздуми про те, що держава  все ж таки буде брати участь у контролі за збереженням житлового фондом громади. В той же час лунають заяви представників міністерств та відомств про те, що держава не буде через фінансування багатоквартирних приватних будинків  втручається в діяльність ОСББ, оскільки не має ніякого відношення до приватного житлового фонду в яких створенні приватні ЖЕКи, тоб-то в об’єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ).

Заява міністра була оприлюднена на одному із телевізійних каналів на якому також було заявлено про те, що кошти на капітальне відновлення будуть закладені в державний бюджет. Але будуть передбачені в закон це одне, а відновлення та ремонт це зовсім інше.

Наприклад в Урядовому кур’єрі від 14.01.2012 року міністра регіонального розвитку будівництва ЖКГ, розкрив  головне завдання держави, це створити механізм кредитів для фінансування капітальних ремонтів ОСББ.

Неузгодженість дій представників влади,  протиріччя в нормах  прийнятого закону про осіб які можуть входити до складу управління та виступів представників влади вносять невпевненість у необхідності створення ОСББ.

Так, норми закону України «Про об’єднання співвласників багатоповерхових будинків» передбачає входження до органів управління осіб які не є власниками членами ОСББ і не мають не якого відношення до співвласності в будинку. Не розуміння правової природи на участь в управляння майном яке знаходиться у власності членів ОСББ, призвело до підміни поняття статусу членів обєднання та будь яких осіб та включення у норми закону підстав на входження до правління осіб які не мають ніяких відносин до власності будинку і членства ОСББ.

Сліпе навязування посередників у наданні послуг призводить до їх збільшення тарифів при наданні послуг споживачам.

Крім того, відсутність державного контролю за господарською діяльністю на ринку управляючих будинків та слабка, а у деяких випадків зовсім відсутня їх матеріальна технічна база призводить до здороження послуг та їх неефективності.

 Намагання окремих суб’єктів утворити компанії з управління будинків не гарантує їх професіоналізм та матеріально-технічне оснащення, що також призведе до здорощення послуг. На протязі всього часу, держава так і не надала впевненості мешканцям в тому що запропоновані нові механізми комунальних послуг краще за старі. Намагання огульно визначить ЖЕК на роль кацапа відбувайло не призвело до прозорості формування тарифів та контролю за використанням коштів, а саме най головне впевненості в майбутнє свого будинку. Відсутність державного обліку та контролю, гарантує, що ніхто не  буде  нести відповідальність за нанесення збитків мешканцям будинку співвласникам. Саме тому в законі відсутні норми страхування  відповідальності на кристь мешканців будинку.

Але, на сьогодні існують приклади шахрайських дій фізичними та юридичними особами із коштами мешканців будинків, які були отримані як то управляюча компанія так і головами правління ОСББ в місті Києві. Але, ці випадки не доводяться до громади, не аналізуються. Не вносяться корегування в закон. Модель запропонована державою – хто не потоне, той  можливо і допливе.

Відсутність ясної та чіткої політики держави на ринку фінансів, яку повинен також проводити національний банк не дозволить в подальшому отримати кошти для відновлення будинків, оскільки більшість будинків зношені майже на 70 відсотків і більше, а отримання відсотків які існують сьогодні на ринку є безглуздим проектом тому що, відновлення будинків потребують ті будинки в яких більшість громадян проживають з доходом близько 3 500 гривень. Тому прожекти представників влади про те, що ОСББ будуть фінансуватись 50 на 50 є утопічним та ілюзорним. Такий висновок підтверджується політикою комерційних банків, які по-перше, не надають кредити на строк більше ніж три-чотири місяця, а по-друге, тільки процентів потрібно віддати 2,5% на місяць. Таким чином, якщо для оновлення багатоповерхового будинку  потрібно 250 тис грн.. то тільки процентів потрібно повернути за час користування кредитом з врахуванням страхових виплат біля 20-22 тис. гривень. Таким чином, повернення суми боргу збільшується до 272 000 гривень. Прості розрахунки надають нам уявлення про те, що нам пропанують чергову пастку під назвою ОСББ. Беручі більшість девяти поверхових  будинків з трьома порадними та по шість квартир на поверсі ми отримаємо 162 квартири які повинні збільшати свої комунальні проплати на 559 гривень на місяць. Але, якщо необхідно проводити фінансування систем водопостачання, каналізації і т. і. то картина з рожевих тонів переходить до негативно сірих.       

Таким чином запропоновані дії по реформуванню житла та відсутність створення сил ринку із надання послуг несуть загрози через їх неефективність для споживачів, що призведе, через збільшення комунальних тарифів, до втрати окремими категоріями населенням квартир та їх переселення на окраїни великих міст.

Моє  бачення у створенні умов розвитку суспільних житлових відносин полягає у створенні ринкових базових умов для підприємців у наданні та споживанні комунальних послуг ОСББ та ліквідації послуг посередників.

Відсторонення ОСББ, як юридичної особу від коштів мешканців будинку при сплаті їх за надані послуги при отриманні води, тепла, світла.

По-перше, утворюючі об’єднання співвласників необхідно передбачити та унеможливить створення «доходних будинків» через розпорядження коштами мешканців будинків, які передбачені для сплати тепла, води, та інших послуг.

По-друге, унеможливити солідарну відповідальність співвласників будинків у випадку не сплати будь яким співвласником тарифу постачальнику тепла, води. Усі не повинні відповідати за дії та борги окремого власника. Об’єднання не повинно сплачувати проценти за кредит, оскільки споживання кредиту використовується не на комерційні цілі, а повернення суми кредиту повинно бути поступовим на протязі року. А це повинно відбуватися через муніципальний банк.

До того ж,  стягування коштів з мешканців будинку через правління призведе до конфліктів мешканців будинку та намагання окремими мешканцями через своє домінування намагатись заволодіти власністю у будинку. Правління повинно виконувати функцію регулятора суспільних відносин між мешканцями будинку, а не бути регулятором індивідуальних інтересів.

  По-треттє, кожне підприємство та підприємець має можливість на укладання договорів із надання послуг із обслуговування  власності власників багатоповерхового будинку, але на підставі отриманого фаху із надання такої послуги. Держава створює базу таких керуючих власності та гарантує своїми коштами відповідальність керуючих через можливі заподіяні збитки. Кожний керуючий власністю страхує свою відповідальність перед мешканцями за можливі збитки від наданих послуг.

По-четверте, необхідно припинити некомпетентну критику та напад на ЖЕКи та їх фахівців, залишити ЖЕКи як експертів по якості наданих послуг, а існуючу матеріально технічну базу використовувати  у своєї діяльності керуючими будинками, а також надати можливість бути учасниками у наданні комунальних послуг. Необхідно врахувати, що при нанесенні збитків в будинку, які можуть виникнути при залитті, переплануванні, а також отримання інших збитків у ОСББ відсутні фахівці, що можуть розрахувати витрат на відновлення майна.

Укладаючи із кожним споживачем послуг тепла, водопостачання,  постачальник несе відповідає за їх виконання. ОСББ проводять дії щодо контрольних функцій за наданням таких послуг та збереженням майнового комплексу. Власники будинку можуть приймати участь в оновленні матеріально – технічного забезпечення будинку та прийняття участі в інших витрат, які будуть прийматися усіма власниками, або окремими власниками.

Руйнуючі систему потрібно щось запропонувати, але в цьому питанні крім намагання державних структур, передати зношений житловий фонд на плечі мешканцям будинку та створити прибуток комерційним структурам, які будуть обирати ці ОСББ як «ліпку» нічого більше немає. Так при радянській системі всі знали, що житлові послуги надавалися, можливо не так  якісно, але ми могли прийти до ЖЕКу та хоча б знали що в керівництві які відповідають за комунальні послуги живий страх за своє майбутнє, але зараз ми не знайдемо, а ні страху, а  ні совісті у керуючих компаніях, а крім того буде добре, що він  знаходиться в місті де надає послуги.

Усі ми знаємо, що надання послуги з утримання будинку потребує необхідного фаху та навику. Але, оберніться де у нас управляючі, де у нас 2-3 відсоткові кредити терміном хоча би на рік, а це найголовніший чинник переходу до нового переходу у ринку надання комунальних послуг. В час кризи, яка на сьогодні відбувається та не припиниться завтра комерційні структури не зможуть надати здешевлення послуг  виходячи із обєктивних реалій. Тільки  створення ринку управляючих будинків, зміна філософії кредитних відносин та ліквідація посередників може бути тим локомотивом, який зупинить подорожання комунальних послуг. На сьогодні можливо впевнено заявити, що ринку професійних  управляючих будинку відсутні, а тому будьте готові, що Ваш будинок буде обслуговувати начальник з відділу кадрів якогось  «Мінздраву». Тому, можливо констатувати дії представників від влади не відповідає вимогам часу та ринку. Ліквідація ЖЕКів, як ланок у наданні послуг та захоплення їх майна комерційними структурами, які будуть намагатися стати приватними ЖЕКами є передчасними та призведе також до ліквідації ремонтних баз, що усуне можливість проводити ремонт своїми силами та здешевити його витрати. Тенденція у створенні  управляючого будинком без ремонтної бази та фахівців, а тиражування ОСББ без належних фінансових механізмів, створюються всі умови для руйнування житлового фонду та тенденцію на зубожіння населення, а в подальшому переселення їх за межі міста або створення «гетто».


Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.