Особливості розвитку аудиторських послуг в Україні

30 марта 2011, 18:39
аналітик-трейдер
0
3050

Проблематика розвитку ринку аудиту

Трансформація економічної моделі в Україні від адміністративної до ринкової економіки зумовили і трансформацію форм фінансового контролю. Разом з державним фінансовим контролем починає розвиватися нова форма фінансового контролю ­­- незалежний аудит. Сфера застосування та цільова орієнтація аудиту значно ширша, ніж ревізії і інспектування. Аудит забезпечує не тільки перевірку достовірності фінансових показників, а й розробку пропозицій щодо оптимізації ведення господарської діяльності, як на наступному так і на поточному етапах контролю. Аудит – це своєрідна експертиза бізнесу. Проте адаптування його в Україні має ряд труднощів, які пов’язані з нерозвиненістю національного економічного середовища.

Основні проблеми, які спотворили незалежний аудит в Україні є:

·        відсутність критичної маси середнього класу, які є активними гравцями на ринку цінних паперів разом із нерозвиненістю самого фондового ринку.

·        копіювання нормативного та методологічного забезпечення аудиторської діяльності з моделей високо розвинутих країн без належного адаптування до національних реалій.

Необхідність залучення незалежних аудиторів для здійснення перевірок  фінансової звітності виникла, передусім у тих міжнародних компаніях, які мали філії, дочірні підприємства в Україні, а також диверсифіковану структуру (різні види діяльності).

Деформація трансформаційних процесів національної економіки та нерозвинених ринкових інституцій спотворюють ринок аудиторських послуг в Україні. За відсутності внутрішньої потреби незалежного аудиту у суспільстві, яке через низький платоспроможний стан не виступає у ролі інвестора, замінюються поодинокими можливостями реалізації частки підприємств на зовнішніх ринках (вихід компаній на IPO - Первинна публічна пропозиція).

Також треба відзначити, що дохід від консалтингу домінує у більшості національних аудиторсько-консалтингових фірм. Серед супутніх послуг аудиторів найбільшою популярністю користується ведення бухгалтерського обліку. Такі замовлення дають аудиторам майже 80% доходів. В такій ситуації бенефіціаром зовнішньої реалізації часток підприємств є міжнародні аудиторські фірми, акредитовані на міжнародних фондових біржах.

В Україні діє 7 основних міжнародних аудиторських компаній, які в силу конкурентних переваг формують олігополістичну конкуренцію:

Ø Ernst and Young ("Эрнст і Янг", Шотландія);

Ø PricewaterhouseCoopers ( PwC, Англія);

Ø KPMG (КПМГ, Європа і США);

Ø Deloitte and Touch («Делойт Туш Томацу Лімітед», Великобританія);

Ø Binder Dijker Otte & Co (BDO, Німеччина);

Ø Baker Tilly (Baker Tilly International, Великобританія);

Ø Grant Thornton (Грант Торнтон, США).

Конкурентні переваги іноземних аудиторських фірм над Українськими:

·        Довіра іноземних партнерів та інвесторів;

·        Використання передових технологій в процесі аудиторських перевірок;

·        Можливість залучення кваліфікованого і високооплачуваного персоналу;

·        Потужна маркетингова кампанія;

·        Вплив авторитетності на вибір покупців аудиторських послуг.

Найцікавіше є те, що середній рівень рентабельності іноземних фірм є близько 44%, а вітчизняних – 25%.

Досліджуючи ринок праці в сфері надання аудиторських послуг, можна сказати, що він є прогресуючим, високооплачуваним, у порівнянні з іншими сферами економіки України. В розрізі чисельності працюючих, то аудитори, які працюють на іноземні аудиторські компанії складають близько 5000 осіб (або 25 %), відповідно близько 15000 осіб (або 75%) аудиторів - зайняті в національних аудиторських фірмах. Якщо розрахувати скільки доходу аудиторської фірми припадає на 1-го працюючого, знаходимо цікавий факт: в середньому за рік аудитор, працюючий на іноземну аудиторську компанію приносить їй близько     200 тис. дол. доходу, якщо порівняти з аудитором працюючим на національну аудиторську фірму, то він принесе їй тільки 12 тис дол., що менше на 94% від доходу аудитора іноземної компанії. Це свідчить про велику диференціацію у доходах національних та іноземних аудиторських фірм, яка відбулася за рахунок загальної неконкурентоспроможності та неефективності роботи перших. В результаті слабкої конкурентоздатності національних аудиторських фірм, Україна повинна імпортувати аудиторські послуги.

На нашу думку, основними напрямками підвищення конкурентоздатності національних аудиторських фірм є:

1.                        Формування крупних національних гравців, які впродовж сумлінної діяльності з року в рік якісно підвищують рівень своїх послуг та довіру до них з боку клієнтів (підвищення довіри за рахунок формування позитивного іміджу в часі).

2.                        Перехід на міжнародні системи контролю якості аудиторської діяльності.

3.                        Встановлення жорстких вимог щодо ведення аудиторської діяльності з боку АПУ - для аудиторів з бездоганною репутацією це плюс, оскільки відсіюються «формальні» аудитори.

4.                        Підвищення підготовки спеціалістів аудиторських фірм на основі МСС, програм АССА, СРА – розвиток інвестицій в інтелектуальний капітал. Головним критерієм відбору аудитора стане його бездоганна репутація.

5.                        Заповнення вільних нішових зон аудиторського ринку, шляхом знання особливостей національної економіки, а саме:

                     - податковий консалтинг – складність податкового законодавства не дозволяє якісно оцінити податкові звіти іноземним аудиторським фірмам;

                     - резерв в ціновій ситуації, тобто ціна послуг національних аудиторських фірм є нижчою за ціну послуг їх міжнародних конкурентів.

6.           Страхування відповідальності. Вітчизняні аудитори так само, як і західні, почнуть страхувати свою професійну відповідальність перед клієнтом. Страховим захистом нині користуються одиниці.

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
ТЕГИ: аудит,бізнес,ринок
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.