УКБС:"Обмеження неустойки не вирішить проблем позичальників"

29 апреля 2011, 11:03
Экономист
0
396

Асоціація “Український Кредитно-Банківський Союз” вважає, що обмеження розміру неустойки (штрафу, пені) за несвоєчасне повернення споживачем суми споживчого кредиту

 (передбачене законопроектом № 8242) не вирішить проблем, пов’язаних із неповерненням кредитних коштів боржниками-фізичними особами, оскільки не звільняє їх від виконання своїх обов’язків. 

Водночас, це звузить можливості впливу на недобросовісних боржників, переважна більшість яких має достатню фінансову спроможність для виконання своїх кредитних зобов’язань. До того ж, прийняття законопроекту вплине на кредитну політику банків, і може призвести до підвищення відсоткових ставок через збільшення кредитних  ризиків фінустанов.

Розв’язувати проблеми позичальників потрібно комплексно, зокрема, шляхом підвищення ефективності судової системи і виконавчої служби. А також створенням  умов для підвищення добробуту населення і зниження кредитних ризиків банків, у т.ч. за рахунок посилення платіжної дисципліни (рівень проблемної заборгованості у кредитному портфелі банків на 01.04.2011 за даними НБУ становить 85,6 млрд. грн. або 12% кредитного портфелю банків).

УКБС також зауважив, що законодавча ініціатива, у разі прийняття, може створити прецедент втручання у господарську діяльність банків та їх договірні відносини з клієнтами. Це суперечить діючому законодавству, зокрема, основним принципам і положенням цивільного права, згідно яких відносини між банками та їх клієнтами з приводу кредитування є договірними. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору, що є обов'язковим для виконання.

Закон вимагає, щоб договірні зобов’язання виконувалися належним чином. А у разі їх порушення настають правові наслідки, встановлені договором або законом. Зокрема, у вигляді сплати неустойки, яка є формою цивільно-правової відповідальності, і одним зі способів запобігання або зменшення розміру негативних наслідків, що можуть настати у випадку порушення боржником зобов’язання.

Крім того, згідно діючого законодавства України, розмір неустойки може бути зменшений як за домовленістю сторін, так і за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення (дострокове погашення позичальником кредиту та відсотків, доведений матеріалами справи тяжкий майновий стан боржника та інші). 


Таким чином, Закон дає можливість застосовувати індивідуальний підхід до кожного позичальника і, за наявності обґрунтованих підстав, пом’якшувати ступінь його відповідальності за несвоєчасне виконання договірних зобов’язань.”

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.