Как отойти от шока НК бизнесу?!

1 мая 2011, 11:32
Экономист, аналитик
0
570

Нова влада – нові правила – новий Податковий Кодекс. Як зробити так, щоб не тільки вижити в цій ситуації але й вийти із неї з шансами на розвиток?

У кожного ситуація різна склалась але є дещо універсальне, що варто переглянути усім бізнесменам. Вихідна ситуація наступна:
 • Підприємці на спрощеній  системі оподаткування не зможуть надавати свої послуги юридичним особам по причині того, що юридичні особи не зможуть відносити ці послуги на свої витрати і відповідно не зацікавлені будуть мати договірні стосунки із ФОП спрощенцями.
 • Підприємці, незалежно від системи оподаткування, змушені вести якісний бухгалтерський та податковий облік своєї діяльності та вчасно подавати звітність яка значно оновлена.
 • Посилена відповідальність, у тому числі і кримінальна, для керівника і головного бухгалтера юридичної особи і введено поняття  кримінальної відповідальності юридичної особи (фактично засновників)
 • Керівники бюджетний організацій часто і надалі розраховують на послуги у відповідь від підприємців, а ті погоджуються працювати на таких умовах, тому що по-перше замовлень не густо щоб відмовлятись, по-друге всі не відмовляться і заробить хтось інший.
 • Бюджет в країні і надалі нагадує односторонній рух – з регіонів до столиці, а назад –як вийде. Тому і перевірок побільше від усіх органів стало і результати їх все більш очевидні. Прийшли – значить щось найдуть обов’язково.

Що робить бізнес сьогодні?

 • Не вірить в те, що щось вже реально змінилось і що це рано чи пізно обов’язково зачепить кожного підприємця.
 • Не шукає кваліфікованих бухгалтерів для ведення обліку.
 • Не диверсифікує свій бізнес, зважаючи на нові правила гри.
 • Просто нічого не робить, чекає чогось, жаліється на щось
 • Закривається і діє нелегально

І для частини бізнесменів це супроводжується особистими переживаннями, розладами психіки, руйнуванням стосунків, судовими позовами, адміністративними покараннями, а для декого і серйознішими заходами. Одним із головних негативів такого стану є втрата віри у власні сили, у здатність до підприємництва.

Є багато причин чому саме так сталось. Політичні, які здебільше приносять нам потрясіння всі двадцять років незалежності. Професійні. Відсутність фахівців що здатні мислити макроекономічними категоріями і бути політично безпристрасними на рівні держави. Психологічні. Коли підприємцям малого і середнього бізнесу добре – то добре, а коли погано – то розклєюються усі і швидко. Декому вдається відчути друге дихання. Дуже мало бізнесменів вміють відчувати себе переможцями. Традиційні. Сила традицій, повсякденних звичок диктує нам правила поведінки, що є суспільно визнаними. Наприклад «Не вкрадеш – так дурнем і помреш», «Головне ув’язатись у справу, а там видно буде що робити далі», «Чесний – синонім бідний», «Головне щоб мені, сім'ї…добре було, а на решту начхати», «Держава робить вигляд що нам сприяє у розвитку, ми робимо вигляд що сплачуємо податки».

Чи можна щось змінити на краще і як? Можна і треба!

Звичайно вседержавного масштабу і захоплення від успіхів не слід чекати одразу, але спокійний сон для себе, розмірений ритм життя, шанс на розвиток можете отримати якщо будете дотримуватись наступних порад:

Для підприємців.

 • Шукайте бухгалтера. Кваліфікованого, не лінивого, або освоюйте цю нелегку справу самі (дружина, сини, дочки…).І заведіть собі за правило – облік не відкладайте на завтра. Зробили операцію – подбали про первинні документи, що її підтверджують – облікуйте у книзі обліку та відобразіть в бухгалтерському обліку і бажано в електронному вигляді у спеціалізованій бух програмі, наприклад 1С. Облік – основа вашої поінформованості. Але пам’ятайте, бухгалтерській облік, фінансовий та управлінський це нажаль все ще різні речі в нашій країні. Тобто прибуток по паперам і прибуток на рахунку – це не одне і те саме.
 • Відвідайте семінар, тренінг, навчання на теми: Новий податковий кодекс, Як вести себе при перевірках, Юридична відповідальність підприємця перед державою, Власна самореалізація і командо творення тощо. Підвищуйте власну професійну здатність.
 • Не бійтесь працювати з бюджетними коштами, але…відмовляйтесь від корупційних вимог чиновників. Приймайте участь у тендерах, підписуйте угоди, максимально чітко наводячи контури співпраці і у кількісному вимірі і у якісному (що, коли, як і за які кошти має бути зроблено).
 • Якщо клієнтами ваших послуг у переважній більшості є юридичні особи – переходьте на загальну систему оподаткування. На ній теж можна заробити, тільки максимально уважно потрібно слідувати за обліком своїх витрат. І чим швидше ви це зробите тим скоріше адаптуєтесь і дисциплінуєтесь у новому статусі.
 • Розширюйте поле ваших інтересів. Рекламуйте себе. Просувайте себе на ринку. Шукайте співпраці із подібними собі.
 • Не плачтесь на долю, у вас завжди є вибір. Працюйте на себе, працюйте на когось, працюйте не в цій країні.
 • Захищайтесь. Розумним компромісом, оскарженням рішень податкової чи інших органів. Але найкращий захист – профілактика і упередження. Проаналізуйте всі ваші слабкі місця і виправіть їх.

Для юридичних осіб.

 • Вивчайте Податковий Кодекс, знаходьте тонкі місця чи нестиковки і вказуйте на це ДПІ. Це прийом морального характеру. Щоб ДПІ знала, що ви в курс :)
 • Замовте аудиторську перевірку. Підчистіть усе, що крихке і пройдіть перевірку ДПІ. По-перше за результати її маєте бути спокійними, тому що аудитори все виправили, по-друге, якщо не все гладко, то по договору з аудитором саме він має відшкодувати те, що нарахує вам ДПІ, але краще правильно обрати надійного аудитора. Це дуже важливий крок! Ви починаєте з нового листа. Що у вас все гаразд підтверджують висновки аудитора і ДПІ.
 • Отримуйте юридичні консультації від штатного юриста чи від юридичної служби за угодою, чи підвищить власну обізнаність у цих питаннях. Важливо чітко усвідомлювати нові правила гри. Хто що може, а хто не має права.
 • Перш ніж сперечатись чи обурюватись чітко з’ясуйте ситуацію і зважте її з усіх сторін. Інколи і податковий інспектор буває другом.

Декілька прикладів із приватної практики консультування.

Ситуація 1. Потрібно було отримати кредит під мінімально можливий відсоток. Моніторинг ринку кредитів дає варіант менше 10% річних, при тому що решта пропозицій були від 14,99 і вище. Дзвінок в банк. «На вашому офіційному сайті ми знайшли інформацію про кредит за такою ставкою. Хотіли би скористатись послугами вашого банку. Які потрібні від нас документи.» Банкір. «Ой, це застаріла інформація, це для реклами, зараз ставка складає 16% річних. Приходьте, все оформимо.»  Продовжуємо розмову. «Дякуємо, але нас зацікавила саме пропозиція під 9% і ми хотіли би нею скористатись. До речі, ми зробили знімок сторінки сайту, роздрукували сторінку із вашою рекламою і нашу розмову чують представники комітету із захисту прав споживачів. Якщо ваша інформація не відповідає дійсності, то ми витратили час свій на пошук інформації, що виявилась неправдивою. Отже ми змушені звернутись із заявою про недобросовісну конкуренцію і розповісти громадськості про ваш банк». Банкір. «Секундочку…ой, ви знаєте у нас дійсно акція і ви можете сьогодні звернутись до нашого банку і отримати кредит на зазначених ВАМИ умовах». Це приклад розумного компромісу. Банкір оцінив потенційну шкоду від розголосу, наш клієнт отримав вигідні умови кредитування.

Ситуація 2. Тендер за бюджетне замовлення. Переможець оголошений. Замовник звертається до переможця. «Коли ви зробите ремонт в школі, чи не могли би ви полагодити перила і шкільні сходи безкоштовно?». Вимога протиправна, але це навіть не вимога, а прохання. Чи погоджуватись? Думаю, що погоджуватись. Це буде ваш благодійний внесок у розвиток школи, бонус директору за кмітливість ну і жодних докорів совісті за нецільове використання коштів. Це неприємний, не європейський але прийнятний компроміс.

Ситуація 3. Ви виграли той же тендер, з вами ніхто ні про що не говорив, але після підписання угоди і початку робіт, оголосили, що з вас 20% від суми угоди, інакше акти виконаних робіт підписані не будуть. Сміливо можете говорити в очі що це вимагання, а за нього суворо карають. Наголосіть на тому що цей факт може набути суспільного розголосу і проконсультуйтесь з юристом щодо убезпечення себе від перешкоджань у виконанні робіт. Ця ситуація вимагає від вас рішучих дій, а не угодовської позиції. Крайнім будете ви! Не погоджуйтесь.

Ситуація 4. При здачі звітності деякі декларації не були прийняті із мотивацією «Без прибутків не приймемо». Перший крок – отримайте консультацію у свого податкового інспектора з цього питання і нехай він розпишеться на вашому листку під словами своєї консультації. У 50% випадків цього вистачало. Хто не підписувався або уникав консультування, тому слід надсилати звітність поштою із зазначенням умов первинної відмови у прийняті звітності,а  також у відмові проконсультувати вас із даного питання. Але саме головне ви маєте бути впевнені що подані вами цифри є правильними, адже не виключена зворотна реакція ДПІJ Це доведення вашої правоти принциповим шляхом.

Ситуація 5. Ви помилились і перевірка довела це. Вам виписують штраф. Це ще не вирок. Оскаржуйте. Усно під час складання протоколу. Письмово – після складання протоколу. Звертайтесь до суду. Інколи часу і терпіння у контролюючих органів менше ніж у підприємцяJ Деколи для них показником є кількість виписаних протоколів і справ у судах, а не виграних справ. Це пошук соломинки у майже безнадійній ситуації.

Ситуація 6. Податкова просить(заставляє) виписати нікому не потрібний галузевий журнал. Якщо це ціна компромісу за ваше упущення – вам вирішувати чи погоджуватись, якщо це просто примус, а ви є достатньо підкованою людиною у цих питаннях – рішуче відмовляйте. Зазначте журнали та фахову літературу якою користуєтесь, наведіть приклади коли роз’яснення у інших джерелах були більш цікавими і зрозумілими. Т.то аргументуйте вашу відмову. І робіть це з посмішкою. Це особливо подобається інспекторам :)

Ситуація 7. Декілька Підприємців були на спрощеній системі оподаткування і послуги надавали переважно юридичним особам. Їм було рекомендовано перейти на загальну систему оподаткування. Якщо саме ЇХ послуги, а не їх Р/Р були потрібні фірмам то і надалі послугами підприємців будуть користуватись. Один погодився і змінив систему інші закрили свою діяльність. Висновок – люди самі оцінили конкурентоспроможність свого бізнесу.

Тому, насправді ідеальної ситуації не існує, і якщо виключити корупційний і просто нефаховий вплив влади і судів у деяких випадках, то справа ведення бізнесу не виглядає примарною. Головне будьте оптимістами але реально зважуйте свої шанси. Контролюючі органи не дають часу на роздуми. Інструкції і нові пояснення до Законів (це ж які Закони треба писати щоб їх без пояснень і листів не розібрати??) вилітають з під пера можновладців як повітряні кульки. Чіткої і зрозумілою системи ведення малого і середнього бізнесу немає! Але...якщо ви за духом підприємець і у ваших планах немає пункту еміграція тоді до справи!

Кожна індивідуальна ситуація вимагає індивідуальних рішень. Але спільним є те, що фаховість, впевненість, настійливість і почуття гумору – гори рушать.

Микола Орлов, бізнес –консультант

Контакти: Analitik_Rivne@bigmir.net, Skype: Analitik_Rivne, site: www.kerivnyk.org.ua

Спеціалізація: попередження негативних явищ в управлінні бізнесом, бізнес – планування, стратегія розвитку, кар’єрний консалтинг, комунікації з контролюючими органами.Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.