ландшафтний дизайн від Патоля - про валуни.

14 мая 2011, 18:05
ландшафтный дизайнер
0
620

Протягом сторіч із льодовикових валунів наші предки зводили фортеці ....

У тайговій глухомані, у долині великої ріки й маленької річечки, на горі й у низині - всюди можна зустріти округлі, голі або покриті сивими мохами, камені-валуни. Принесені льодовиками, які в давній давнині неодноразово насувалися на Російську рівнину (як, втім, і на всю Північну Європу) зі Скандинавії та гір Кольського півострова. Крижані велетні на своєму шляху зламували скелі й, як гігантський бульдозер, волокли із собою камені. Великі уламки кришилися, обточувались, покривалися глибокими бороздами й подряпинами. Коли суворі холодні епохи змінялися теплими міжльодовими, лід танув, а камені- чужоземці залишалися. Світлі, рожеві, димчасті, чорні. Один - відполірований до блиску, інший - із вм'ятиною, замшілий, третій - порізаний старечими зморшками. Вони прикрашали мовчазний, хмурий, але по-своєму яскравий ландшафт Півночі.

Протягом сторіч із льодовикових валунів наші предки зводили фортеці - твердині могутності держави Російської. Багато чого можуть повідати сиві камені острівних фортець про героїчне минуле батьківщини, про високу майстерність древніх архітекторів і будівельників. Валуни - являють собою різні за розміром уламки гірських порід, що мають обкатану форму через перенос водними потоками та льодовиками. Поширені, в основному, в алювіальних і льодовикових відкладеннях. Основні їхні якості: міцність, морозостійкість, екологічність і довговічність. Класифікують валуни по їхньому розміру: наприклад, виділяють валун річковий, валун кругляк, окатиші, кругляки, голиші тощо. Часто застосовують валуни для зовнішнього або внутрішнього облицювання будинків і споруджень, а також їх використовують при створенні саун і бань, при будівництві фонтанів, водоспадів і басейнів, а також для ландшафтного дизайну (наприклад, при створенні кам'янистого саду, при спорудженні доріжок і площадок, квітників, альпійських гірок).

Валуни є невід'ємною частиною будь-якого рокарію, альпійської гірки, кам’яного саду... Чим більше відколів на кам’яній брилі, тим більш природньо вона виглядає. А якщо ці відколи на брилі не гострі, старі, так ще й поверхня каменів не рівна, еродована і покрита мохами або лишайником, то ці валуни, безсумнівно, додадуть вроди будь-якому спорудженню та будь-якій композиції.

Валуни з піщанику, змійовика необхідні для спорудження огорож і садових будівель, піщаник гарний для створення декоративних квітників, камені гарні і просто як ефективний елемент саду, на якому замикається вся композиція.

Якщо Ви хочете, щоб Ваше спорудження було як можна більше природним, близьким до природи, потрібно враховувати, що для шкірного типу кам'янистого саду є свої специфічні форми використовуваних природних каменів. Так, найбільш підходящими для гірки є округлі камені валуни з гладкою поверхнею.

Брили, валуни, бутовий камінь додадуть ландшафту природного, первісного вигляду.

Валуни - природна частина ландшафту. Валуни ("Льодовиковий") зовсім не схожі один на один, потрібно тільки до них уважно придивитись, щоб помітити їхню своєрідну вроду. Кожний з них може прикрасити двір, сад, вулицю або дорогу. Потрібно тільки вибрати вподобану форму і знайти підходяще місце для його подальшого «життя».

Якщо Ви бували на морі або в горах, де існує бурхлива ріка - Вам співуче пам'ятаються ті відчуття, які огортають, коли забираєшся на нагрітий сонцем і обтесаний водою великий камінь - тільки там розумієш, наскільки приємно бути на природі й почувати багатовікову міць стихій, що приручили цих кам’яних велетнів.

Валуни - модний напрямок у дизайні

Один із самих модних напрямків у ландшафтному дизайні на даний момент - це створення кам'янистих садів у японському й альпійському стилях, у яких можна знайти валуни - обкатані уламки гірських порід від 20 см до 10 метрів у діаметрі. Таку форму валуни здобувають коли їх зносить льодовиками або водою при припливах і відливах. Такого роду камені досить поширені - і маючи фантазію й бажання - можна зробити відмінне місце для релаксації й відпочинку.

Крім естетичної, валуни можуть використовуватися й у лікувальних цілях - при ревматизмі й при надлишковій напруженості м'язів. Лікувальні процедури за допомогою каменів, що лежати на сонці і нагріваються до достатньої температури для прогріву м'яких тканин, дуже корисні - існують цілі методики по лікуванню хвороб за допомогою каменів - так звана stone therapy.

Валуни використовують при конструюванні кам'янистих садів (альпійських гірок), при створенні доріжок і різних площадок, тому що мають велику довговічність і екологічність.

Як елемент альпійської гірки, валун може займати практично будь-яке місце в її структурі: масивний валун може перебувати в центрі, а валуни меншого розміру можна з успіхом використовувати в групі центральних каменів. Також поруч із валунами висаджують різні рослини й обсипають гравієм. Валуни є невід'ємним елементом такого виду альпійської гірки, як "Японський сад". Тому, якщо у Вашім розпорядженні є досить валунів, а також небагато води, дерева й рослин, Ви з легкістю можете створити вишуканий аристократичний кам'янистий сад.

Гарним прикладом є розміщення валунів, що акцентують на собі увагу. Якщо Ви коли-небудь бачили ландшафт, де великий білий круглий камінь розташований отут, валун червоного граніту у формі квадрата - там і так далі, то Ви могли помітити, що цим специфічним елементом не було створено особливої єдності.

У владі потаєної краси валунів перебував і письменник Ф.А.Абрамов, уродженець північного валунного краю.

«Камни-валуны сродни русскому человеку. Красота их неброская, застенчивая. Зато уж, когда разглядишь ее - покорен навсегда.

А сейчас выйду на залив - и весь во власти валунов, их потаенной, скромной красоты. Так уж, видно, устроен человек. Сперва видим все яркое, крикливое и лишь потом, по мере роста души, замечаем неприметное, неброское.

Солнца нет, и потому каждый валун - светильник. Один ярче, цветистее, другой скромнее, а третий столь сложен по цвету, будто вобрал в себя все оттенки, - летний луг в цвету.

Эх, художники, художники! Почему вас нет на заливе? Вот где учиться цвету! На камнях. И какая удивительная могла бы быть картина по цвету, по цветовой гамме: валуны розовые, стальные, дымчатые…

В солнечный день камни-валуны не смотрятся. Красота их, тонкая, застенчивая, ушла внутрь…

Мягкий закат на заливе и великолепие валунов. Оказывается, они в светлое время играют, только надо иметь глаза».


У вмілих руках валун стає прекрасним елементом у садово-парковій композиції. Яскравим прикладом тому може слугувати парк у колишній садибі Румянцевих і Паскевичей, що прикрашає білоруське місто Гомель із XІ ст. Льодовикові валуни, залишені на своїх споконвічних місцях, визирають із тіні дерев на газонах, "виростають" серед доріжок, підкреслюючи близькість паркового ансамблю до природи й підсилюючи сприйняття пейзажу. Невеликі валуни пішли на зміцнення схилів яру.

Зповагою,Патоль

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.