Світова економічна криза: бути чи не бути?

29 октября 2011, 17:37
аналітик-трейдер
0
781

Погляд на сьогоднішні глобальні економічні тенденції через призму факторного аналізу ринків цінних паперів

З  початком транснаціоналізації фінансових ринків та глобалізації світової економіки та культури, як невід*ємної складової людської сутності, незмінним для людства стає процес укрупнення компаній та корпорацій, а також створення гігантських конгломератів, холдингів, які крім того, що є крупними держателями контрольних пакетів акцій своїх дочірніх підприємств, разом з такими банківськими локомотивами як HSBC Holdings plc, Wells Fargo & Company, JPMorgan Chase & Co., Citigroup, Inc., Bank of America є головними учасниками світових ринків цінних паперів.

Тому, глобалізація економіки є безперечно закономірністю світового розвитку. Незмірно зросла порівняно з інтеграцією взаємозалежність економік різних країн пов'язана з формуванням економічного простору, де галузева структура, обмін інформацією та технологіями, географія розміщення продуктивних сил визначаються з урахуванням світової кон'юнктури, а економічні підйоми і спади набувають планетарні масштаби.

Останнім масштабним прикладом спаду економіки світу, яка певним чином ще не вирішилась і сьогодні, стала економічна  криза 2008 року. Дана ситуація дала зрозуміти про те, що економічна система почала втрачати свою ефективність та давати збої. Основними причинами цього були «марнотратство» кредитних грошей та стрімкий розвиток невиробничої (фінансової) сфери, темпи росту якої катастрофічно переважали над темпами росту виробничої сфери. Різким падінням відреагували і фондові ринки. Так індекс S&P 500 (індекс 500-и стандартних компаній США) в період з серпня 2008 року по березень 2009 провалився майже на 600 пунктів (наприклад, у волотильний день ринок проходить близько 30 – 40 пунктів).

На сьогодні ситуація світової економіки та фондових ринків в цілому розцінюється як нестабільна та занадто ризикова для довгострокових інвесторів. З дня на день ростуть спекулятивні настрої, які здійснюють масштабні та часто необґрунтовані ринкові рухи. Все частіше з початку осені аналітики почали говорити про другий виток економічної кризи. Але спробуємо розібратися у даній ситуації, так як інформація із засобів мас медіа часто-густо може відображати інтереси певної групи людей, яка грає на настроях основної маси. Тому визначимо основні, актуальні сьогодні  фактори впливу на фондовий ринок та економічну ситуацію як наслідок (на прикладі ринку цінних паперів США, як одного з двигунів світової економіки):

1.     Боргові проблеми єврозони та вирішення конфліктного «Грецького питання».

2.     Фінансові результати крупних світових компаній.

3.     Дані по економічній ситуації в США, Європі, Китаї та Японії.

4.     Конфлікт у Лівії, як одного з крупних експортерів нафти.

5.     Висновки стрес тестів крупних світових банків та дані про їх діяльність.

6.     Зміна кредитного рейтингу країн.

7.     Форс-мажорні ситуації (недавній ураган «Хелен» в США, аварія на АЕС Фокусіма)

Як наслідок за  період з серпня по кінець вересня цього року фондові ринки упали до рівня середини 2010 року. Хоча спостерігалася «цікава прорційність» з макроекономічними показниками, які показували незмінну динаміку. Так індекс безробітних в США за 2011 рік варіювався з 9,0 до 9,2 %, деякі індекси показували досить непоганий ріст пов*язаний з сезонністю.

«Earning seson», тобто сезон оприлюднення фінансової звітності, за 3 квартал, що стартував 11 жовтня і буде тривати до середини листопада 2011 року почався занадто оптимістично, фінансові звіти таких крупних компаній як Citigroup, Banc of America, Alcoa та Google побили сподівання аналітиків.

Тому можна зробити висновок, що основна причина недавнього падіння ринків – це інформаційний шум, слухи та спекуляція зокрема навколо проблеми боргової кризи Греції. Так звісно проблема є, і вона значна, але явно перебільшена і фальсифікована. Виникає проблема  в іншому, а саме в недисциплінованості та нерішучості європейських лідерів, розтягування та «роздування» боргової проблеми. У підтвердження цього глава Європейської комісії Жозе Мануел Баррозу висловив свою точку зору з приводу останніх новин єврозони:

"У нинішній ситуації в Європі ми спостерігаємо безвідповідальну фінансову поведінку, тому що більшість наших держав-членів не виконують пакт стабільності і зростання (нормативу максимально допустимих рівнів бюджетного дефіциту та державного боргу)", - Сказав Баррозу, відповідаючи в Європейському парламенті на питання і критику євродепутатів.

Щодо недавніх подій, то фондові торги в США та провідних світових ринках 26 – 27 жовтня завершилися різким ростом провідних індексів, внаслідок досягнення в Брюселі главами Євросоюзу угоди з приватними кредиторами про списання по грецьким облігаціям, що складають 50% чистого приведеного доходу боргових паперів, а також збільшенні обсягу фонду EFSF (європейський фонд підтримання стабільності) до 1 трлн євро і рекапіталізації банків на 106 млрд євро.
Це дозволить Греції до 2020 року знизити рівень держборгу до 120% від ВВП.

Тому проаналізувавши глобальні фактори впливу на світові ринки цінних паперів та макроекономіку вцілому, при успішному закінченні вирішення «Грецького питання», можна прогнозувати раллі, тобто стрімкий тривалий ріст фондових ринків, який на перших етапах буде супроводжуватись значними відкатами, так як настрої інвесторів залишатимуться спекулятивними і не налаштованими на довгий строк інвестування у фінансові інструменти.

П.С. Згадаємо і про молодий та «прогресивний» фондовий ринок України. 26 жовтня фондовий ринок України закрився незначним зростанням в очікуванні саміту Євросоюзу. Індекс "Української біржі" UX за підсумками дня підвищився на 0,33% до 1380,74 пунктів. 27 жовтня українські фондові індекси показали значне зростання, що в свою чергу може знаменувати початок значних закупівель фінансових інструментів, так індекс UX підвищився до 8,64% до 1500,04 пунктів.      

Взагалі-то у порівнянні з основними світовими індексами, такими як S&P 500, DOW JONES, FTSE, DAX, NIKKEI, український індекс UX можна порівняти з «хворою акцією», звісно це метафора, але наш фондовий ринок став ще менш ліквіднішим, більш панічним та звісно ризиковим через вплив факторів, які були описані мною вище. Українські інвестори його просто уникають і не вірять у загальне зростання, чим і пояснюється слабка кореляція з світовими індексами. Зараз судячи з технічного аналізу,  UX настроєний падати, руйнування формації низхідного тренду не відбулося. Потрібно відслідкувати тенденцію росту в найближчі дні, якщо все таки ринок подолає рівень опору і з`являться об`єми на ринку, тобто буде значний покупець, можна розраховувати на стрімкий ріст, тому що багато компаній,  які котируються на українському ринку, є реально перепродані і недооцінені.

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
ТЕГИ: фондовый рынок,бизнес,кризис,финансы,аналитика
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.