Час зводити мости чи мурувати стіни?

13 декабря 2011, 20:16
0
1576

"Негідно бути речником юрби Раби рабів ще гірше ніж раби" (Ліна Костенко)

Двадцять років незалежності країни, розвитку духовності й демократичних принципів буття... І що бачимо сьогодні? Чи не тим самим "совковим" непримиренством відгонить від спроб деяких критиків уніфікувати думки людей у "єдино правильному" річищі? Власне, то я про "Рейтинг читацької адекватності" Олени Кравець, розміщений на сайті видавничого порталу "Книгобачення" 

Основне питання, що виникає вже від самого заголовку й підкріплюється змістом статті: для чого потрібний отакий поділ людей читаючих за ступенем адекватності-неадекватності та іншими вельми сумнівними й суб'єктивними системами координат. Чи не є тут метою затаврувати й знешкодити таким чином представників мислячої інтелігенції, котрі незручні вже тим, що не надаються до примітивного маніпулювання масами?

Адже як зручно ділити людей за принципом "свій - чужий". І барви тут доречні тільки чорно-білі, підвищеної контрастності. Бо інакше - виникають якісь сумніви, вагання, роздуми... А то шкідливо для "полум'яних бійців", що можуть вельми нагодитися в ролі "гарматного м'яса" на чиїхось чужих (зауважмо) барикадах.

Наш соціум повільно, але змінюється. І мислення, світосприйняття й громадянська позиція людей теж не лишаються на місці. І когось це може лякати, бо старі методи впливу вже не діють на тих, хто зважився мислити незалежно від чиїхось шаблонів і схем.

Про що, власне, мовиться? Про вже, мабуть, немало пропіарений рейтинг "Читають всі" - читацьке голосування за кращу книгу року. Отже, огляд рецензента ґрунтується на дивній системі, де основними концептами виступають категорії СРСР - Майдан, або ж - обсяг самого художнього твору і його політкоректність (не дивно таке чути поза контекстом радянської критики?).

Зрозуміло, в огляді викладено суб'єктивні читацькі враження від творів, але це не спростовує певного враження тенденційності підходу. Наприклад, обираючи з двох книжок, у першій з яких, на думку рецензента, "немає потужних ідей чи захоплюючого сюжету", а друга дає можливість "провести час, коли не хочеться особливо непокоїтись про долю героїв та замислюватись над складними життєвими проблемами", обрано саме другий твір. Певно, з якихось ірреальних причин, бо логічного обґрунтуваня такого вибору з аналізу не випливає.

Але особливо цікавими відкриттями стали ярлики, щедро видані читачам наявним і потенційним: любителі мелодрам чи серіалів, поети-фестивальники, жінки від 30 років і чоловіки - від 35 (подиву гідна точність визначення!). То хто згідний бути наперед означуваним у своїх смаках і мисленні? Чи до цього ми йшли, і чи лиш того гідні?

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
ТЕГИ: рейтинг,українська література
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.