Стан дотримання прав людини в Україні: основні проблеми

19 апреля 2012, 10:12
Журналіст, політолог.
0
3877
Стан дотримання прав людини в Україні: основні проблеми

Ситуація з дотриманням прав людини в Україні продовжує погіршуватись.

Ситуація з дотриманням прав людини в Україні продовжує погіршуватись. За даними міжнародних інституцій, наша держава знаходиться в трійці «лідерів» за кількістю порушень відповідних прав серед 47 країн, що підпадають під юрисдикцію Європейського суду з прав людини.

Нажаль, права людини ніколи не були реальним пріоритетом державної політики в Україні, хоча розмов навколо цієї проблематики ведеться чимало. Наслідком цих дискусій стало прийняття нового кримінально-процесуального кодексу та поширення діалогу навколо захисту інтересів людей, що перебувають в місцях «несвободи», тощо. В цьому контексті згадаємо ініціативу влади про внесення змін до закону про  уповноваженого з прав людини, яка передбачає новий механізм контролю правозахисників за "місцями несвободи".

«Це новий термін, який практично не застосовувався. Ми говорили про місця позбавлення волі, маючи на увазі слідчі ізолятори та колонії», - зазначає радник президента Андрій Портнов.

 

Відомо, що сьогодні як місця несвободи можна класифікувати багато місць, де людина не може самостійно прийняти рішення про своє переміщення. Це й дитбудинки, школи-інтернати, психіатричні заклади для осіб похилого віку, дисциплінарні та штрафні батальйони, місця утримання нелегальних мігрантів – тобто установи, підпорядковані не лише органам МВС або пенітенціарній службі, а й іншим відомствам. Загалом, за оцінками правозахисників, в Україні близько 5400 різного роду місць «несвободи».

           «В Україні буде створено новий механізм додаткового контролю не лише з боку прокуратури, а й правозахисників, які матимуть договірні відносини з уповноваженим з прав людини. По всій території України має бути створений національний превентивний механізм додаткового контролю», - слушно зазначив радник президента в своєму інтерв’ю телеканалу
ISTV.

Позитивним кроком стало запровадження МВС України в минулому році спеціального обліку порушень прав людини з боку своїх співробітників. За даними цієї офіційної статистики в 2011 р. сталося 14 смертей серед затриманих та заарештованих осіб, 16 фактів самогубств або їх спроб. Втім, виникає логічне запитання, чи відображають ці цифри реальний стан справ? Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи впевнений, що ні. За даними соціологічних досліджень проведених в рамках спеціального проекту правозахисної організації, оціночна кількість постраждалих від незаконного насильства в міліції в 2010 р. склала більше 790 тис. осіб, а в 2011 р. – вже понад 980 тисяч.  Це означає, що кожні 40 секунд в міліції відбувається акт незаконного насильства проти прав і свобод людини та громадянина!

 

 Критичний стан справ визнають навіть найвищі посадові особи України. Скажімо на спеціальному засіданні присвяченому підсумкам роботи органів прокуратури в першому півріччі 2011 р., Генеральний прокурор Віктор Пшонка визнав, що: «Надзвичайно гострою для України є проблема дотримання прав людини у кримінальному судочинстві. Непоодинокі факт катувань і тортур на стадії досудового слідства».

Зазначимо, що такий стан справ характерний для різних регіонів України, виключенням серед яких не стала й Вінницька область. В 2010 р. у відповідному звіті Держдепартаменту США про ситуацію з дотриманням прав людини в різних країнах світу фігурували одразу кілька вінничан. «Засвітилися»  профспілковий діяч Андрій Бондаренко та координатор Подільської правозахисної групи Дмитро Гройсман. Згадувався в американському звіті й голова кримської організації «Юзер» Андрій Федосов, який народився в Вінниці.

 

Нагадаємо, що Андрія Бондаренко намагалися примусово запроторити до психіатричної лікарні, а відносно Дмитра Гройсмана та його організації провадились слідчі дії під надуманим приводом поширення порнографічної продукції в мережі Інтернет.

 

Та це лише окремі, та нажаль, не поодинокі приклади порушення прав людей з боку силових структур. Згадаємо випадок із жорстоким побиття підприємця з м. Могилів-Подільський Фірдовсі Сафарова представниками міліції. Порушення кримінальної справи проти яких стало можливе лише після широкого розголосу справи в регіональних ЗМІ.

 

Інший кричущий випадок стався у Тростянецькому районі  Вінницької області, коли від удару струмом загинув 18-річного хлопець Сергій Бесараб. Сталося це під час будівництва приватної аптеки, в результаті грубого порушення правил технічної безпеки. Цей факт намагалась старанно приховати місцева судово-медична експертиза, за сумнівним рішенням якої хлопця оголосили наркоманом. І  все це було зроблено лише для того, щоб  перекласти на нього провину у власній загибелі! Тільки втручання місцевих ЗМІ, правозахисних організацій та увага телеканалу «ІНТЕР» дозволили змусити обласну прокуратуру провести ексгумацію останків загиблого.

Подібних випадків є безліч, втім ситуація не є непоправною. Спільними зусиллями громадськості, ЗМІ, небайдужих політиків і урядовців можливо зламати жахливу практику та відновити порушені права людей. Для цього в першу чергу потрібно запровадити режим «прозорості» та підзвітності органів внутрішніх справ перед суспільством. Робота правоохоронців має бути відкритою для широкого загалу громадськості, а основна відомча статистика, планування роботи міліції, реалізація запланованих заходів та їх результати не повинні бути таємницею. Робота відповідних структур має будуватися на принципах підзвітності суспільству, що передбачає наявність дієвого державного, громадського та відомчого контролю над діями правоохоронців, а також готовність самих органів до відкритих форм взаємодії із суспільством. 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.