Заметки моего друга. Часть 1

6 августа 2012, 17:38
0
327
Заметки моего друга. Часть 1

Я знаю, смішно й безнадійно писати про такі речі.

Сприймайте на віру. Гугліть якщо маєте курячий кругозір. Мені байдуже. Для когось це буде переливання з пустого в порожнє, для інших - наївне щебетання юнця-максималіста, який не може дати ради власному життю, ще хтось кине читати на цьому рядку. Мені байдуже удруге. Написано буде без особливих літературних мудрувань і для незашорених людей, з власною клепкою в голові. На зомбі, що успішно пройшло лоботомію мені плювати. Байдуже втретє.
Ну що ж, починаю.

Частина Перша. Деградація.

Чи замислювались ви над тим, що для вас значить власне життя? Співвідношення його-"безцінного" й життя нації як цілісного організму? Сенс існування людства взагалі? Мабуть кожен, наділений мізками й більш-менш вільний від паттернів і шаблонів задумувався над цим питанням і самотужки намагався знайти на нього відповідь. Я - теж. І маю що сказати.
Ще з раннього дитинства мене приголомшувала вічна реклама на вулицях, в телевізорі, в транспорті і взагалі усюди. Настирливі слогани "купи бла-бла-бла всього за 9,95", "не втрать свій шанс - стань зіркою", "завантажуй нові хіти Васі Пупкіна й Головач Лени на мобілу" і т.д. Дивували люди, ошатно вбрані в темні костюми, з "дипломатами" й мобілками в руках, вічно заклопотані й прудконогі. Потім - почало дратувати. Чим далі - тим дужче. Я дорослішав, перетворювався з личинки на Гомо Сапієнс. У процесі спілкування школярика з такими ж школяриками виявилося, що більшість з них прагнуть бути схожими на цих "солідних людей", завантажують хіти, etc. На цьому можна зупинитися. Дивніше стало, коли почалося студентське життя. Абсолютна більшість людей, як виявилося, так чи інакше живе слоганами "купи дешевше - продай дорожче", "моя хата з краю", "я начальник - ти дурак, ти начальник - я дурак" і т.д. Ніякої гордості, честі, безкорисливості й щирого прагнення покращити життя нації. У подальшому теж саме я бачив на всіх моїх роботах(їх було небагато, згоден).
Я відчував що щось тут не так. Що те, що я чую з телевізора, разюче контрастує з голосом моєї душі. І - я почав посилено займатися самоосвітою. Чимало авторів поступово шліфували мене. Щоб не втомлювати переліком, з художки назву лиш одного. Бредбері - всім відомий Фаренгейт(впадло писати градуси а впадло не впадло писати - рекурсія така рекурсія)).). Він напрочуд тонко й влучно вловив(у 50-х роках!) суть нинішнього суспільства. Безглузда балаканина з зомбоящиком("родичі" у Бредбері), моління на швидкість(штрафи за недостатньо високу швидкість), заборона книжок(зараз їх наче й не забороняють, але ненавязливо вилучають з вжитку, мовляв - навіщо це вам - є ж секс, смачна нямка й походи в нічні клуби). До цих пір памятаю геніальний уривок, де Монтег їде в метро, і в голову йому намертво врізається - "зубна паста "Денем"! "Денем!" Купуйте зубну пасту "ДЕНЕМ"! Він намагається блокуватися Еклезіастом, але це заледве виходить. Промивання мізків сильна річ.
Це щодо художки. Щоб не втомлювати читачів, скажу лиш що "науково" ці речі описали Фромм у своїй"Мати чи Бути" і Маркузе"Одновимірна Людина". А в художці потім Паланік.
Суть у тому, що гроші зараз - єдиний Бог сучасного світу. Продається і підмінюється все. На любов є порно, на кожного Ювенала свій Камеді-клаб. Нинішня суспільно-економічна модель призначена для того, щоб плодити біомасу, для якої фізіологічні потреби організму є не тільки первинними а й першочерговими. Причому середньостатистичний хомячок хоче й хоче more and more. 
Як це досягається? 
Просто. Система ненавязливо натякає, що твій "запорожець" застарів, тобі треба "форд-фокус", що твій член занадто короткий і треба купити насадку, а вчені придумали туалетний папір на 23 відсотки мякший за Обухівський. Доводжу до абсурду, згоден. Нехай. Головне - це працює. Така людинка витрачає все більше й більше на НЕПОТРІБНІ речі, які у більшості випадків НЕПОТРІБНІ і НІКОЛИ ЇЙ НЕ ПРИГОДЯТЬСЯ. Таким чином гроші з цінності-засобу перетворюються у цінність-цінність.
Для чого це робиться?
Для прибутків. І ні для чого більше. Кожна сльозинка, пролита на "Титаніці"(безглуздий фільм як приклад) приносить десятки доларів. В сумі - сотні мільйонів.
Чим загрожує?
Деградацією. Колапсом. ПОВНОЮ ВСЕОХОПЛЮЮЧОЮ душевною імпотенцією й колапсом. А також(якщо тобі, хто читає цей рядок, наплювати на попередній) - крахом Землі як планети і людства разом з ним. Для виробництва необхідні ресурси, у тому числі природні. Вони - вичерпні. Ще в 60-х роках Римський клуб підсумував, що якщо людство не призупинить темпи - крах справа кількох десятків років. Кому цікаво - гугліть теорію Хабберта. Хто ще більше зацікавився, рекомендую книгу Пономаренка "Проблема 2033". Комусь здасться занадто апокаліптичною, комусь відкриє очі. До речі, там гарно описаний "частный случай" теорії Мальтуса. На прикладі оленів. Те саме стосується і людей.

Ось такі невтішні висновки. Сучасний стан речей мене не радує. На цьому можна було б завершити, і в ваших очах я б залишився всього лиш атавістом, але я лиш розпочав. Я вже писав, що деградація відбувається в душах. Душа, Ідея - найголовніший ресурс. А не робота "по блату", не гроші (це лише цінність-засіб, памятаєте?). Шкода, що в універах лише скоромовкою зупиняються на "Занепаді Європи" Шпенглера. Там є що почитати. Подібні речі відбувалися й тоді (книга видана в 1918, якщо не помиляюсь). Збочений капіталізм, наркотики, моральний розклад...
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.