Коли варто бути занудою? (3/3)

22 августа 2012, 06:11
0
798

Суть складної проблеми на простому прикладі з життя

Частина 1

Частина 2

4. І остання відповідь стосується змісту документа, тобто рішення. Що саме повинні вирішити засновники? Створити конкретне товариство з обмеженою відповідальністю. Насправді це все, оскільки статут затверджується шляхом його підписання всіма засновниками і не потребує прийняття додаткових рішень (ч. 1 ст. 87 Цивільного кодексу України). З іншого боку, немає положень, які б забороняли у рішенні про створення ТОВ вказати про прийняття (затвердження шляхом підписання) його статуту та вирішити інші питання, пов’язані, наприклад, з державною реєстрацією ТОВ, процедурою формування його статутного капіталу тощо.

Складніше із створенням виконавчого органу (призначення директора). Створити виконавчий орган «установчі збори» (тобто засновники) не мають права, оскільки рішення з цього приводу приймають загальні збори (орган управління ТОВ) (ч. 1 ст. 99 Цивільного кодексу України), а у реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи треба вказати дані особи, що є її керівником (входить до виконавчого органу).

Вважати збори засновників загальними зборами учасників неправильно з огляду на вже наведені аргументи, а також те, що в установчих документах зазвичай є чітка процедура скликання загальних зборів, якої в такому випадку дотриматися майже неможливо. Крім того, на засіданнях загальних зборів учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі (ст. 58 Закону України «Про господарські товариства»). Сумнівно, що на зборах засновників допустимим є такий порядок прийняття рішень. Та й сама природа діяльності загальних зборів і зборів засновників є різною. Можна пофантазувати, що це одне і те ж (тобто «установчі збори» є загальними зборами товариства). В такому випадку хтось із засновників може проголосувати проти створення товариства, але рішення буде прийнято, і цей засновник повинен (!!!) буде підкоритися. Абсурд, абсурд, абсурд.

Вихід із глухого кута все ж є. Якщо засновники не мають особливого бажання збиратися кілька разів та мають намір вирішити все в межах одного дня (кількох годин), то в установчих документах можна сформулювати норму, яка б легітимізувала рішення перших загальних зборів, не скликаних належним чином. Варіацій багато, наприклад, «якщо усі учасники товариства є присутніми на засіданні загальних зборів, то процедура його скликання вважається дотриманою» (незалежно від того, чи будь-які дії з цього приводу вчинялися реально). Хоча можна цього й не робити, тоді доведеться скликати загальні збори у звичайному порядку. Слід звернути увагу, що рішення про обрання (призначення) директора не стосується рішення про створення ТОВ та приймається відповідним органом (не зборами засновників), тому воно не може міститися у протоколі чи рішенні про створення ТОВ. На вимогу державного реєстратора про те, що у рішенні про створення ТОВ має бути вказано ім’я директора, увагу звертати не варто.

Перечитавши попередній абзац, виникає логічне запитання: «Чи допустимо скликати загальні збори товариства після прийняття рішення засновниками про його створення, але до моменту державної реєстрації юридичної особи?» Трохи не по собі, відповідаючи ствердно, але як тоді інакше сформувати виконавчий орган? Безперечно, у реєстраційну картку можна вписати певну особу «авансом», безпідставно, але таким чином дані на момент їх внесення до єдиного державного реєстру вважатимуться недостовірними.

Ознайомившись із положеннями Цивільного, Господарського кодексів України, а також Законів України «Про господарські товариства» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», можна дійти висновку, що створення товариства та його державна реєстрація не збігаються у часі. Згідно із ч. 1 ст. 6 Закону України «Про господарські товариства» товариство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації. Таким чином, товариство існує і до моменту його державної реєстрації, однак не має статусу юридичної особи, не є суб’єктом правовідносин. Слід виходити з того, що засновники все ж можуть керуватися корпоративними нормами, що містяться у затвердженому ними статуті, і до моменту державної реєстрації товариства в якості юридичної особи. Хоча цей висновок є спірним, але це чи не єдина можливість вважати законним обрання директора до державної реєстрації юридичної особи.

І ще раз про прийняття рішень загальними зборами учасників. Для одного засновника ТОВ (який часто виступає ще й директором) у статуті взагалі бажано передбачити норму, якою одноосібне прийняття ним рішень за певних умов прирівнюється до дотримання процедури прийняття рішень загальними зборами двох і більше осіб, інакше вкотре повернемося до театру одного актора, а по сумісництву – абсурду (учасник сам себе повідомляє про проведення загальних зборів, веде протоколи і т.п.) З цим обережніше, адже ділова переписка із самим собою може призвести до неоднозначної реакції оточуючих.

 

Повертаємось до славетного «закон, як дишло…»  Мало того, що норми права, м’яко кажучи, не узгоджені, так їх ще й тлумачать неправильно (робляться не спірні висновки, а заздалегідь неправильні). А що ми? Де «наша відповідь Чемберлену»? Відсутність намагань з’ясувати сутність та походження заборон, вимог чи вказівок влади навіть у, на перший погляд, незначних питаннях (хіба складно зробити, як безпідставно просить державний реєстратор, правда ж?) є наріжним каменем корумпованості всієї системи. Так, іноді дійсно варто погодитися з певними пропозиціями, тлумаченнями, але завжди потрібно оцінювати дії державних службовців та інших офіційних осіб з точки зору законності та верховенства права. Альтернативних дієвих правових методів протидії неадекватності поки не видно.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
ТЕГИ: корупція,створення ТОВ,реєстрація юридичної особи,непрофесійність державних службовців,документи ТОВ
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.