Кіпрська драма. Майбутнє (сценарії)

22 марта 2013, 16:58
міжнародні відносини, безпека та оборона, трансатланичні відносини
0
247
Кіпрська драма. Майбутнє (сценарії)

У Кіпру залишилося, як виглядає, чотири сценарії.


Перший, уряд країни не витримує вже нічим неприхованого тиску з боку єврогрупи та окремих лідерів ЄС, та погоджується із введенням податку на банківські депозити, що, фактично, прирівнюється до конфіскації. Для цього треба брутально зламати будь-який спротив національного парламенту, який з неймовірною сміливістю та гордістю захистив національний суверенітет своєї країни, напевно розуміючи, що може послідувати за цим.

Якщо буде прийнятий ультиматум «трійки», головний удар буде спрямований проти власників рахунків із Росії, держав СНД та Великої Британії. Вже можна стверджувати, що шантажисти з інституцій ЄС не врахували, що вони можуть зіткнутися із люттю російського ведмедя. Історія безліч разів свідчила, що за цим може трапитися.

Якщо ЄС реалізує свій «окупаційний» сценарій, Кіпр, як суверенна держава, майже перестане існувати. Це – одна із стратегічних цілей євро фанатиків і вони неймовірно прискорять утворення федеративно облаштованої єврозони. Інша – збереження за будь-яку ціну своїх грошей, що, майже, дорівнюється політичному виживанню. Недаремно президент Кіпру проголосив вже майже історичне: “Привіт Меркель!”

Другий сценарій. Інституції ЄС та кредитори йдуть на поступки та виробляють компромісний варіант. Але він, і це принципово, не зможе вирішити фундаментальних причин, що призвели до такої катастрофи. Політичні наслідки для держав єврозони важкопрогнозовані. Але, можна з великою долею вірогідності припустити, що Меркель може програти вересневі загальні парламентські вибори. Політична ситуація, передусім у Фінляндії, Нідерландах та Австрії стане дуже хиткою

За таким сценарієм процес утворення федеративно облаштованої єврозони також буде  неймовірно прискорений.

Третій сценарій. Кіпр знаходить порятунок, в перщу чергу, в Росії. Наразі виглядає, що обидві сторони дуже близькі до угоди. Російське керівництво намагається не перегнути палицю, але у неї фундаментальна перевага. ЇЇ лідери мислять та діють геополітично. Поза сумнівом, обставини навколо Кіпру зараз та Грузії у 2008 році докорінно різняться. Але сутність ситуацій однакова. І невипадково Баррозу у Москві на тлі Путіна та Медведєва виглядав як відверто другосортний політик, який ще сильно проштрафився.

За таким сценарієм дві проблеми виглядають як ключові. Чи злякаються росіяни можливого втягування у конфлікт США та НАТО на тлі, поки що, вимоги надати Росії кіпрську морську базу? Друге – чи будуть росіяни розглядати або, навіть, наполягати на виході Кіпру з єврозони? Ці дві дуже вірогідні проблеми прямо пов’язані з майбутнім російсько-німецьких відносин. І вже не виглядає неймовірним те, що Путін, за чутками, погрожував перекрити постачання газу до Німеччини.

За четвертим сценарієм Кіпр виходить з єврозони. За даної ситуації, скоріш за все, буде більш правильно казати, що Кіпр будуть з єврозони виштовхувати. Питання все ж таки полягає в тому, хто не витримає першим. Ймовірність виходу зростає просто карколомно. Так буде хаос, так будуть втрати, які в кінці кінців виявляться менш болючими в порівнянні з втратами, якщо в єврозоні залишитися. Єврофедералісти будуть битися відчайдушно, усвідомлюючи, що після Кіпру до національних валют повернуться Греція, Італія, Іспанія, Португалія та інші. Але, можливо, це і був такий сценарій? За багатьма показниками – так.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.