Ім’я академіка Толочка в Історії – майбутнього не має!

28 марта 2013, 08:21
журналіст
0
222

То Києву більше ніж 1500 років? І коли, дійсно, заклали Софію Київську? І що поважним російським науковцям робити з "ювілеєм" Государства Російського? Можливо саме про це слід поговорити більш деталь ім’я академіка Толочка в Історії – майбутнього не матимеЗмусило, як кажуть, взятись за перо кілька обставин. І всі ці обставини містяться в листі Академіка НАН України, директора Інституту Археології НАН України Толочка Петра Петровича. Великих зусиль треба докласти, що б не вдатись до таких саме епістолярних оборотів, якими Академік Толочко щедро прикрашає свого відкритого листа-відповідь, так щедро, що здається там нічому іншому і місця і не залишилось. Ну подивіться самі!

По-перше, Початок: «Шановні депутати!», а наприкінці: «На закінчення не можу сказати «з повагою»… Як же це так? Адже «шановні депутати» весь текст листа мовчали, написання листа не переривали, ніяк і нічим себе не проявляли – і раптом, під кінець написання тексту Академіком Толочко, вони чомусь так його розхвилювали, що вже перестали бути і поважаними і, виходить, шановними. От такої!
По-друге, чомусь Академік Толочко говорить депутатам так: «Підозрюю, що у цьому питанні ви не надто авторитетні спеціалісти, щоб робити власні висновки а, відтак, не маєте й найменшого морального права втручатись в цю справу». Зауважте, що Академік Толочко говорить це на адресу Народних депутатів, які є народними обранцями і уповноважені від імені народу здійснювати законодавчу роботу у всіх сферах життя і діяльності. І не тільки мають право втручатись, але й зобов’язані втрутитись в будь яку справу, де коїться беззаконня. Депутати – представники народу, вони і є народ, вони - його обранці. Виходить так, за Толочком, скажуть вам, народу ось така ваша історія – не втручайтесь. Не маєте морального права! Дивне розуміння прав і моралі у Акдеміка Толочка!
По-третє, ще одна цитата з Відкритого листа Академіка: «Критика покликана покращити ситуацію в памятко-охоронній і культурно-просвітницькій сфері Заповідника, а також в господарсько-фінансовій, де за висновком Рахункової палати, мають місце серйозні зловживання». Так Ви, батенька, донощик. Віртуоз з вищого ґатунку і, напевно, з колосальним досвідом. До Вашого відома Рахункова перевіряє бюджетні кошти вищих розпорядників цих бюджетних коштів, якими є міністерства, для перевіряння нижчих – заповідника – існує КРУ. Між тим, немає сумнівів – була б дійсно хоча б крапля зловживань, то Куковальській дійсно було б непереливки.
А, крім цього, звертає на себе увагу те, що в переліку видів діяльності заповідника, які Толочко йому відводить, науково-дослідна функція… відсутня! Хоч і передбачена і законодавством, і статутом, і положенням, однак, - відсутня! І це показово. Але, про це – далі.
По-четверте, ні в цьому листі, і ні в якому іншому місці Толочко не веде дискусії в науковій площині, бо знає що програє, адже на стінах Софії є написи - графіті! А їх важко спростувати. Єдине, що можна зробити в цій ситуації – оголосити всі дослідження помилковими, а розшифрування текстів неправильно прочитаннями. А тих, хто їх зробив – неуками без освіти. От, напевно, шкода, що в науковій сфері немає ліцензій, які б видавав Толочко, як от … відкриті листи в археології. Поки що, немає. А до цього вже іде. Нападки Толочка – це не просто заборона на професію, це заборона на будь які дослідження – це переслідування науковців всього Заповідника, бо їх всіх саме за це і звільнили з роботи. Саме вони вивчали Софію, і більше ніхто. І не через те, що інших не допускали, а через те, що ніхто не хотів. І доказів цьому – безліч.
Справжні відкриття завжди ламають усталений погляд. Інакше – вони не відкриття!

Провина депутатів, яким Академік Толочко вирішив влаштувати прочухан, в тому, що вони вступились за директорку Заповідника «Софія Київська», яку необґрунтовано, незаконно і безпідставно звільнили з займаної посади і яку вона обіймала 12 років. Про те, чи справжній, чи не справжній ювілей Софії – ніхто з них і слова не сказав. Це сам Академік Толочко, чомусь вирішив всю провину звести до того, що «Тисячолітній ювілей Софії Київської справді був фальшивим»(а от висмоктаний, невідомо з якого пальця, 1500-літній ювілей Києва – за авторства якого він, П.П.Толочко, отримав компартійне підвищення, - не фальшивий). До честі Куковальської – вона мовчить і не виправдовується, хоча б могла заявити, що не вона встановила це відкриття і відсвяткувала наодинці зі своїм колективом. Вона лише керувала колективом, науковцями які це підтвердили (і, навіть не вписала своє ім’я до переліку відкривачів, хоч це в традиціях академічної науки – ми ж знаємо як стають професорами у нас – і наше Міносвіти, також, добре знаємо).
Точної дати заснування Софії Київської ніколи не було встановлено. Відомо всім про те, що існують відомості про кілька дат, і про те що дата 1011 рік була в свій час найбільш поширена, також відомо, однак, за виразом Толочко в «сумнозвісні часи» цю дату повитирали і в прямому, і в переносному значенні… І питання не в датах. Ці дати і ювілеї, що святкуються всім давно набридлі. Хто хотів – той відсвяткував 1150-річчя державності Росії, хто хотів святкував 1529-ліття Києва (от маразм!), хтось святкував 8-річчя майдану, хтось своє 75-ліття, а хтось готується до 1025 річчя прийняття християнства і для цього знов приїде в сусідню країну, адже Дніпровська купель для них за кордоном. І як не здогадались досі Москва-реку в Днепр перейменувати?! Виходить хрестились колись перебуваючи у віртуальному відрядженні і ще не народившись. А як що хтось бажає, то може відсвяткувати ювілей Софії ще раз, через кілька років, в 2017-му. А хтось почекати до 2037 – і відсвяткувати втретє.
Ми, звичайно, також, як і депутати, «не надто авторитетні спеціалісти, щоб робити власні висновки», однак, віримо, що ««застаріла концепція» П. Толочка принципово не відрізняється від тих, які мають місце в російській і європейській наукових традиціях». От на той ювілей, через 25 років напевно не мало гостей з’їдеться до Толочка, особливо тих, концепція яких не відрізняється від «застарілої» Петра Толочко. Адже святкуємо ж ми Старий Новий рік, і маємо три Українських Православних Церкви.
До речі, Академік Толочко лише в 1999 відійшов від Патріарха Філарета – предстоятеля УПЦ Київського Патріархїату – і, перебіг під омофор Блажейнішого Володимира, предстоятеля УПЦ Патріархату Московського, що перебуває в молитовній єдності з РПЦ. І з того часу активно вибудовує «Русский мир». Тобто, як і всі – «задрав штани за комсомолом»!
Та й партій змінив чи не більше всіх. Починав в КПУ, не рахуючи вже згаданого ВЛКСМ, потім партія Лазаренко, «Батьківщина», а ще БЮТ, а потім ПР (пам’ятаєте підрахунок голосів в 2004-му в ЦВК: хто навпроти Ківалова в синьому шалику), а потім - і своя партія, з рештою. Омріяна, як і ювілей Софії – недоторканна – «Левий Блок». Та ще й за благословенням Володимира. Разом з півзабутим В. Волгою Петро Петрович заснував цю партію. Однак, здається Волгу посадили - хабарник, та й з Лазаренко щось не склалось, та й Тимошенко… Це - щодо «безцеремонного втручання політики в наукову діяльність».
Питання в іншому, це не він, не Толочко дослідив і підтвердив! Знову обійшли. Не дивує нікого Академік Толочко, особливо з тих людей, які його добре знають. Однак, мовчать, обходять стороною і не відповідають на пустопорожні наїзди пустопорожнього Академіка. Все у нього є – і те, і се: І академік, і директор, і політик. Тільки наукових відкриттів щось ніяких, крім тих, на Подолі, ще в 1960-х. Та й ті завдяки метро, а решта - більшою мірою політичні… І пектораль не його, а якогось Мозолевського – так само, як і Куковальська «недоучка». Та й Трипілля повз нього пройшло. А тут ще якась наука в заповідниках завелась і керують нею «железнодорожники». Хоч це і не правда, однак, яка насолода так принизити опонентів, які нанесли удар невиданої зухвалості по його Давньоруській темі: підтвердили, дату давно відому. Однак, як! Без нього, не спросясь! Винищити треба цю науку в заповіднику! От і привів туди Академік пенсіонерку, колишню комсомольську функціонерку, яка його запевнила, що знає як це треба робити.
Опанував, здавалось би, Академік безпрограшну тему «Київська Русь – колиска братніх народів». Так в колисці – пусто. Росія непомітно і без попередження вискочила з неї – свій ювілей придумала, 1150 – річчя «Государства російського». Відсвяткувала і Толочка не спитала: виходить вікінги заснували державу ідейних і духовних партнерів товариша Толочко. Що ж йому робити? Ну просто – у розбитого корита.

І на останок. Хоч названо лист Відкритим, але відчувається туга Академіка Толочко за тими часами коли все вирішували «закриті» листи. Можна скласти величезний перелік відомих прізвищ вчених, загублених Толочком. І він є - цей перелік. І буде пред’явлений. Однак, для відповіді на лист-донос, одного згадування Михайла Юліановича Брайчевського достатньо. Дивно лише те, як завжди замовкав Брайчевський при слові «Толочко», а дружина Великого Вченого ніколи і не приховувала своє ставлення до Академіка – українофоба, якій спаскудив їхне життя.

На закінчення, можу сказати «з повагою», однак не скажу. І справжнім ім’ям не підпишусь, бо часи дійсно змінилися. Ми це помітили. Але змінилися не на довго. Ми як історики це знаємо. І знаємо також, що ім’я Толочка в нашої Історії – майбутнього не матиме. Як вже не має в Російській. А те, що Вас, господін Толочко, хтось підгодовує, так це зовсім не від любові до Вас, а від нелюбові до України.

Не-Корвін і Не-Івакін, однак, доктор наук.

Від журналу "Музеї України":
На жаль, музейна війна з "менеджарами Кулиняка" різко трансформувалася у запеклу наукову дискусію, яка тихо тліла на закритих для громадськості конференціях. Крім пана академіка, участь беруть професори, доктори наук. Приємно, що обрали сайт "Музеї України"! Якщо відкинути емоційні звинувачення, виходить досить цікаво! То Києву більше ніж 1500 років? І коли, дійсно, заклали Софію Київську? І що поважним російським науковцям робити з "ювілеєм" Государства Російського? Можливо саме про це слід поговорити більш детально і такою пристрасною, яскравою, зрозумілою мовою! Ймовірно, це лише початок дискусії! Редакція готова надати можливість висловитися всім зацікавленим сторонам!

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Пользователи
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.